Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Tłoku wycieczkowców w tym roku nie będzie
W naszej szerokości geograficznej brak, niestety, warunków do uprawiania całorocznej turystyki morskiej. Wycieczkowce pojawiają się zwykle na Bałtyku pod koniec maja i krążą między portami do października. Z reguły też - co boli zarówno portowców, jak i hotelarzy, restauratorów, czy firmy turystyczne - nie przywożą swych pasażerów do Gdańska i Gdyni na dłużej niż parę godzin. Każdego roku otwieramy zatem i zamykamy krótki sezon szczupłymi informacjami, z żalem oceniając statystykę.
Więcej…
 
Polski Rejestr Statków wraca do IACS
Image
 
Decyzją Rady IACS (International Association of Classification Societies – Międzynarodowe Stowarzyszenie Towarzystw Klasyfikacyjnych), z dniem 3 czerwca 2011 r. Polski Rejestr Statków (PRS) został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia.
PRS przyjął wiadomość o swoim powrocie do IACS z zadowoleniem. Wydarzenie to zbiegło się z 75 rocznicą działania towarzystwa.
Więcej…
 
Polskie Linie Oceaniczne: Album floty 1951-2011
Image
(kliknij fotkę, aby powiększyć)
Na zdjęciu w powiększeniu od lewej: Jerzy Drzemczewski, Krzysztof Adamczyk, prof. Jan Kazimierz Sawicki (twórca i redaktor serii Księgi Floty Ojczystej – album ma nr 42) oraz Bohdan Huras

Ukazała się niezwykle ważna, potrzebna pozycja wydawnicza, w postaci albumu, pt. „Polskie Linie Oceaniczne, Album floty 1951-2011”. Przygotowało pozycję trzech autorów: Krzysztof Adamczyk, Jerzy Drzemczewski oraz Bohdan Huras. Pod względem edytorskim - wykonana znakomicie - twarda barwna oprawa, wewnętrzna całość na papierze kredowym. I zdjęcia – ponad tysiąc!
Więcej…
 
Profesora B. Mazurkiewicza Uroczystość Jubileuszowa w Politechnice Gdańskiej
Image
 

DZIEWIĄTEGO maja br. profesor Bolesław K. Mazurkiewicz, o którym już nie raz pisaliśmy na tej stronie, ukończył 80 rok życia. Z tej okazji najpierw 18. maja br. uroczyście to 80-lecie obchodzono w szczecińskiej Akademii Morskiej, z którą Profesor związany jest od wielu lat i nadal w niej wykłada (patrz niżej naszą relację ze szczecińskiej uroczystości), a 31 maja br. taka sama uroczystość odbyła się w wypełnionej niemal do ostatniego krzesła auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej.
Więcej…
 
Ship's correspondence
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Właśnie przez naszą Fundację wydana została nowa, szósta już wersja znanej i poszukiwanej publikacji, autorstwa Barbary Katarzyńskiej "Ship's correspondence".
Książka omawia zagadnienia korespondencji statkowej, obejmującej głównie listy, telegramy i teleksy wysyłane i otrzymywane przez cztery podstawowe działy na statku: pokładowy, maszynowy, radiowo-elektryczny oraz hotelowy. W wydaniu obecnym została też uzupełniona o wybrane dokumenty ubezpieczeniowe. Jako pozycja anglojęzyczna stanowi ważny podręcznik wykorzystywany w nauce języka angielskiego przez studentów naszych uczelni morskich, jest też doskonałym poradnikiem dla już wykonujących zawody morskie.
Do tej pory wydawana była przez Fundację Rozwoju WSM w Gdyni (cs). Książka jest już do nabycia w naszej księgarni.
 
Costa Pacifica
Image
 
powiększ:   1   2   3   4   5
 
27 maja 2011 r., ok. godz. 7.20 przycumował do Nabrzeża Francuskiego największy planowany w roku obecnym statek pasażerski Costa Pacifica. Zbudowany we włoskiej stoczni Fincantieri Maritima, przewozi pasażerów od czerwca 2009 r., pływając pod banderą włoską dla armatora Costa Cruises. A może ich niemało ze sobą zabrać - 3780, których obsługiwać będzie 1100 osobowa załoga. Długość statku wynosi ok. 290 m, szerokość 35,5 m, nośność 114 000 ton. Statek wychodził z portu ok. 18.00 (cs). Fotki robili: Tadeusz Lademann, Cezary Spigarski i Tadeusz Urbaniak - więcej - galeria)
 
Eleonora Maersk w gdańskim DCT

Image

Powiększ:  1   2   3   4   5   6   7   8

25 maja br. około godz. 10.45 rozpoczął wejście do gdańskiego terminalu DCT jeden z największych kontenerowców świata - "Eleonora Maersk". Ten olbrzymi statek może zabrać na pokład 15550 TEU (Twenty foot Equivalent Unit - kontenerów 20 stopowych). Zbudowany został w duńskiej stoczni Odense Steel Shipyard Ltd, wszedł do eksploatacji 12 stycznia 2007 r. Mierzy sobie 398 m długości i 56 m szerokości. Pływa pod banderą duńską. Statek będzie przy terminalu do piątku 27 maja (cs). Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski - zajrzyj do galerii.

 
Europejski Dzień Morza 2011 w Gdańsku
Image
 
Można powiedzieć, że Gdańsk nazywany „morską stolicą Polski” został wyróżniony faktem odbycia w nim w dniach 19 - 20 maja br. Europejskiego Dnia Morza. Po raz pierwszy Taki Dzień obchodzony był w maju 2008 roku w Brukseli, następne we Włoszech i Hiszpanii. Teraz w Polsce. Międzynarodowa konferencja związana właśnie z tym Dniem odbywała się w Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance, a przyświecało jej ładnie brzmiące hasło „Polityka Morska - Przede wszystkim ludzie” („Maritime Policy: Putting People First”).
Więcej…
 
Morze możliwości...
Powierzenie Gdańskowi organizacji Europejskiego Dnia Morza (19-20 maja 2011) było niewątpliwym ukłonem UE w stronę kraju, mającego niebawem rozpocząć przewodnictwo Rady Unii Europejskiej. "Morze możliwości" - promocyjne hasło miasta dysponującego morskim portem od ponad tysiąca lat - oddaje doskonale także istotę europejskiego pojmowania wspólnoty interesów państw, mających dostęp do morskich szlaków komunikacyjnych. W trakcie sesji plenarnych i dyskusji panelowych mówili o tym przedstawiciele sektora gospodarki morskiej z całej Europy.
Więcej…
 
Jubilat Prof. B.K. Mazurkiewicz w Akademii Morskiej w Szczecinie
Image
 
Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie 18 maja br. uroczyste posiedzenie swej Rady Wydziału poświecił Profesorowi Bolesławowi K. Mazurkiewiczowi z okazji Jego 80. urodzin. Profesor dokładnie jednak urodził się 9 maja 1931 roku w Kościerzynie. Z tą morską uczelnią, związany jest już od wielu lat, stąd na uroczystości wystąpił w uczelnianym mundurze akademickim.
Więcej…
 
Zobacz też ...
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast. » koniec »»

Pozycje: 655 - 763 z 820
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

18 Stycznia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Jaropełk,
Krystyna, Liberata,
Małgorzata, Piotr,
Pryska
Do końca roku - 348 dni.

.
Archiwum z:

Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Lubisz nas?
     Dodaj do ulubionych
     Ustaw jako startową
RSS   Subskrybuj kanał
Foto Galeria

Najczęściej czytane
Przyjaciele
Kultura morska i twórczość ludzi morza

pmres

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/stories/ksiazki/okladka_eim_banner.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/logo_trojmiasto_m.gif

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/pem.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/tadeusz_lominski.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/grzybia_dabrowa.jpg

Było juz 10838445 gości

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej