Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Tradycyjnie 8. grudnia - Święto Szkoły
Image
(aby powiększyć – kliknij fotkę)

Takie właśnie Święto co roku, 8 grudnia, obchodzi Akademia Morska w Gdyni, ale jednocześnie też jako Święto polskiego szkolnictwa morskiego, i to już po raz 92. Jego początek - jak chyba wiadomo - datuje się od 1920 roku, od oficjalnego rozpoczęcia dokładnie 8 grudnia praktycznej nauki w Szkole Morskiej w Tczewie. Aby zatem ta data nie umknęła pamięci, jest corocznie przypominana. Zawsze z uroczystą oprawą.
Więcej…
 
Biura z widokiem... na przyszłość
 
Dworek z nieodświeżoną jeszcze elewacją, niebogatą w zdobienia, ale jakby szlachetny w swojej prostocie. Architektura widoczna dla wszystkich płynących kanałem starego gdańskiego portu... Budynek mieszczący biura z niebanalnym widokiem. Trwa od niemal wieku w tym osobliwym miejscu, tylko nazwę ulicy mu zmieniono: z Festungsstraße na Roberta de Plelo. Dom z duszą, z przeszłością...
Więcej…
 
Wodowanie Generała Zaruskiego
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
5 grudnia br. w Gdańskiej Stoczni Remontowa S.A. zwodowano odrestaurowany kadłub jachtu „Generał Zaruski”. Zbudowany w roku 1939 w Szwecji, z inicjatywy gen. Mariusza Zaruskiego, ze składek członków Ligi Morskiej i Rzecznej w całym kraju. Dzisiaj, z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza pod hasłem „Gdańsk ratuje żaglowiec”, ta wysłużona jednostka pomału odzyskuje dawną świetność.
Więcej…
 
Nowy europejski fundusz wsparcia dla unijnej polityki morskiej i rybołówstwa
Image
 
Komisja Europejska zaproponowała nowy fundusz na rzecz unijnej polityki morskiej i rybołówstwa na lata 2014-2020: Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR). Fundusz ma pomóc osiągnąć ambitne cele reformy wspólnej polityki rybołówstwa, wesprzeć rybaków w przechodzeniu na zrównoważone rybołówstwo, a społeczności nadbrzeżne – w dywersyfikacji działalności gospodarczej. Fundusz będzie dofinansowywał projekty przyczyniające się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz podnoszenia jakości życia społeczności nadbrzeżnych w Europie. Ograniczenie biurokracji ma ułatwić beneficjentom dostęp do finansowania.
Więcej…
 
Goście z Ukrainy w gdańskim porcie


Na zaproszenie Prezydenta Pawła Adamowicza Gdańsk odwiedzili samorządowcy z Odessy, Chersonia i Mikołajowa. 30 listopada ukraińską delegację gościł gdański port. Pogoda sprzyjała spacerowi pod Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Studyjna wizyta miała w programie także multimedialną prezentację portowego potencjału przeładunkowego w gondoli Kapitanatu Portu Północnego.
Więcej…
 
Nowy dźwig w gdyńskim porcie ...
Image
 
 
... czyli zobacz co trafił Tadeusz Urbaniak, tym razem dreptając po lądzie wieczorową porą 30 listopada br. oraz kolejnego dnia z rana.
 
Latając uważaj na ptaki...

 Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)

(W locie złapała go Hanna Sagan)

... czyli co Tadeusz Urbaniak nawyprawiał w październiku br. fruwając nieco wyżej niż zwykle, zanim oczywiście nie spotkał dość upartego ptaka, który nie chciał zejść mu z drogi - zajrzyj do galerii

 
Kolejna Perła dla Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Image
 
„Perły polskiej gospodarki” to jedyny w kraju ranking o charakterze gospodarczym który nie powstaje na podstawie subiektywnych ocen. Badacze Instytutu Nauk Ekonomicznych (PAN) opracowali algorytm, według którego komputer przyporządkowuje pozycje w rankingu na podstawie przesłanych przez firmę danych. Ocenie podlegają firmy o przychodach z działalności przekraczających 100 mln złotych. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. jako jedyny z zarządów portów morskich znalazł się w tym prestiżowym rankingu, zajmując 54 pozycję w kategorii: „Duże Perły”.
Więcej…
 
DCT testuje nowe suwnice STS
Image
 
DCT Gdańsk, najnowocześniejszy na Bałtyku terminal kontenerowy, jest teraz w stanie pracować wydajniej niż kiedykolwiek. Dwie, dostarczone 8 sierpnia 2011 r. przez firmę Liebherr, nowe suwnice nabrzeżowe STS typu post-Panamax zostały złożone i uruchomione w połowie listopada, ponad 2 tygodnie przed planowanym terminem.
Więcej…
 
Steny i inne w Porcie Gdynia
Image
(aby powiększyć – kliknij fotkę)

28 listopada br. niezmordowany (s)portowiec wysokogórski Tadeusz Urbaniak, przefruwając akurat nisko w okolicach suwnic terminali kontenerowych, przycupnął na chwilę na jednej z nich i złapał dwa promy należące do Stena Line „Vision” i „Spirit” – co jest widokiem dość niezwykłym, aby oba jednego dnia w gdyńskim porcie się znajdowały.
Więcej…
 
Zobacz też ...
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast. » koniec »»

Pozycje: 546 - 654 z 820
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

18 Stycznia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Jaropełk,
Krystyna, Liberata,
Małgorzata, Piotr,
Pryska
Do końca roku - 348 dni.

.
Archiwum z:





Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Lubisz nas?
     Dodaj do ulubionych
     Ustaw jako startową
RSS   Subskrybuj kanał
Foto Galeria

Najczęściej czytane
Przyjaciele
Kultura morska i twórczość ludzi morza

pmres

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/stories/ksiazki/okladka_eim_banner.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/logo_trojmiasto_m.gif

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/pem.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/tadeusz_lominski.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/grzybia_dabrowa.jpg

Było juz 10838467 gości

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej