Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
M/S Marco-Polo wraca na turystyczne szlaki
Image
 
 
W dniu 26 kwietnia 2013 roku przy pomocy pływającego dźwigu „Maja”, został zwodowany należący do francuskiego armatora La Compagnie du Nouveau Monde, statek wycieczkowy „MARCO POLO”. Statek wyremontowany przez firmę ACTIV Sp. z o.o., po przeprowadzeniu niezbędnych prób i ostatecznych odbiorów, za kilka dni popłynie do Francji, aby już od maja przewozić pasażerów na trasach wycieczkowych, po rzece Garonna niedaleko miasta Bordeaux.
Więcej…
 
90 Jubileusz profesora Lecha Kobylińskiego
Image
 

Wielka Aula Politechniki Gdańskiej wypełniła się 25 kwietnia br. ludźmi świata morskiej nauki i techniki. Przybyli profesorowie, rektorzy, dziekani, doktorzy, szefowie instytutów naukowych, prezesi, ludzie znani ze swojej działalności w gospodarce morskiej, okrętowcy, wychowankowie i oczywiście rodzina - długo można by wymieniać nazwiska. Przybyli aby uczcić i oddać honor profesorowi Lechowi Kobylińskiemu, który obchodził swój 90 Jubileusz. Wszystkich witali okrętowcy, współpracownicy profesora z Jego macierzystego Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa w osobach obecnie sprawującego funkcję prorektora ds. kształcenia dr. hab. inż. Marka Dzidy, prof. nadzw. PG i dr. hab. inż. Janusza Kozaka, prof. nadzw. PG dziekana WOiO.
Więcej…
 
Ku pamięci profesora Jerzego Wojciecha Doerffera
Image

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku wydzieliło w sali poświęconej polskiej gospodarce morskiej i jej historii fragment upamiętniający znanego polskiego okrętowca, profesora i wykładowcę Politechniki Gdańskiej Jerzego Wojciecha Doerffera. Działo się to 24 kwietnia br., z okazji 95. rocznicy Jego urodzin (profesor urodził się 21 kwietnia 1918 roku w Wielkiej Łęce w woj. poznańskim, zmarł w Sopocie w nocy z 9 na 10 sierpnia 2006 roku, w wieku 88 lat - poczytaj o profesorze - kliknij)
Więcej…
 
Pomnik dla marszałka Józefa Piłsudskiego
Image

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ

24 kwietnia br. został wmurowany kamień węgielny pod budowę pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Kamień wmurowano przy alei noszącej Jego imię w Gdyni, w pobliżu Urzędu Miasta. Budowa pomnika została zainicjowana przez Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Oddział Pomorski w Gdyni, dla podkreślenia i upamiętnienia związków marszałka z tym miastem. Uroczystość zgromadziła sporą grupę zainteresowanych.
Więcej…
 
Historia regat OSTAR spotkanie 7
Image 
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

22 kwietnia w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni odbyło się kolejne, siódme już spotkanie z cyklu przybliżającego historię regat OSTAR. Tym razem gościem był kapitan Krzysztof Baranowski, którego start w tych regatach miał miejsce w 1972 roku. Sylwetkę i osiągnięcia znakomitego polskiego żeglarza, z przytoczeniem dat oraz życiowych ciekawostek przybliżył zebranym prowadzący spotkanie redaktor Bohdan Sienkiewicz. A było o mówić czym. Kapitan zajmuje się dziennikarstwem, prowadzi założoną przez siebie Szkołę pod Żaglami (prowadzoną na "Pogorii", której był pierwszym kapitanem oraz na "Fryderyku Chopinie"), jest nauczycielem, krótkofalowcem, autorem kilkunastu książek i morskich filmów, będąc z zawodu inżynierem elektronikiem.
Więcej…
 
Pianista ochrzczony koncertowo
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

21 kwietnia br., przy gdyńskim Skwerze Kościuszki miała miejsce niezwykła uroczystość. Romuald Koperski, znany wcześniej jako pogromca tras syberyjskich w ogromnym terenowym Mercedesie, tym razem postanowił zmierzyć się z Oceanem Spokojnym z użyciem siły rąk własnych. Co prawda wpław płynął nie będzie, ale wykorzysta do tego zamiaru niewielki, 6-cio metrowy kajak specjalnej konstrukcji. Aby ten wyczyn zapowiedzieć już bardzo oficjalnie i na niedaleką przyszłość, zaprosił i zebrał całkiem spory tłumek ludzi, którym dane było kibicować przy zaplanowanym na ten dzień chrzcie i nadaniu imienia jednostce.
Więcej…
 
Konkurs: Latarnie morskie polskiego wybrzeża
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ

20 kwietnia br. wręczono nagrody w Wojewódzkim Konkursie Form Przestrzennych i Modelarskich "Latarnie morskie polskiego wybrzeża". Zacny to konkurs (tego dnia miała miejsce druga jego odsłona), kształcący morską wyobraźnię najmłodszych jego uczestników, czyli dzieci ze szkół podstawowych. Pomysłodawczynią i głównym organizatorem jest dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni im. kpt. ż. w. Kazimierza Jurkiewicza, Sabina Dawidowska. Zresztą już samo imię patrona szkoły może do takich działań i pomysłów obligować. Przy całej organizacji tego dużego modelarskiego wydarzenia pomagali: Urząd Miasta Gdyni, Gdyński Oddział Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Liga Morska i Rzeczna. Finał konkursu rozegrany został na "Darze Pomorza", gdzie po obejrzeniu specjalnie przygotowanej inscenizacji wokalno-muzycznej, zwycięskie dzieciaki otrzymały paczki z nagrodami.
Więcej…
 
Kpt.ż.w. Henryka Wojtkowiaka Pod Nordową Gwiazdą
Image


W sobotę 13 kwietnia br., z inicjatywy Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni na statku - muzeum „Dar Pomorza”, przy udziale licznie zgromadzonych gości, odbyła się uroczystość poświęcona jubileuszowi 90. urodzin członka tego Stowarzyszenia - kpt.ż.w. Henryka Wojtkowiaka oraz wodowaniu i promocji jego tomu wierszy pt. „Pod Nordową Gwiazdą”. Sprawa z tym tomem jest o tyle interesująca, że z uwagi na jego objętość liczącą ponad 180 stron, to rzeczywiście nie tomik wierszy, a już właśnie tom, ponadto stanowi on w przygotowanej formule graficzno - edytorskiej debiut literacki kapitana Henryka Wojtkowiaka. I zasługujący tym bardziej na podkreślenie, iż jest dziełem autora, któremu do stu lat „brakuje tylko 10 lat”.
Więcej…
 
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i jej życiowy rejs
Image
 
 
Miałem wtedy kilka (a nawet -dziesiąt) lat mniej. Był marzec 1976 roku. Popołudniem do domu wrócił ojciec (dziennikarz przecież) i powiedział: "Słuchajcie! nasza sąsiadka popłynęła w samotny rejs dookoła świata i w ogóle mi się nie przyznała... Przecież o tym trzeba pisać...". Zdaje się, że oprócz niewielkiej ilości informacji medialnej, wówczas mało kto dawał wiarę w powodzenie tej wyprawy. Zrobiło się dopiero głośno, kiedy prasa światowa zauważyła co się święci... Tak, państwo Krystyna i Wacław Liskiewicz mieszkali dokładnie nad nami, w takim samym, niedużym mieszkaniu ze ślepą kuchnią...
Więcej…
 
Sołdek pierwsza polska stępka powojenna
 Image
 
 
Położenie tzw. stępki pod nowo budowany statek (na stoczniowej pochylni lub na pływającym czy suchym doku) daje początek jego historii, kończącej się wycofaniem go z eksploatacji, a już z pełnym zniknięciem, gdy zostanie pocięty na złom. Ale są jeszcze gdzie niegdzie statki, których historia wciąż się toczy, choć dawno przestały pływać „po morzach i oceanach”. Wtedy najczęściej zaczynają służyć jako obiekty muzealne. Takimi statkami są i u nas owiane legendami ss. „Sołdek” cumujący przy Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz też statek - muzeum „Dar Pomorza”, stojący przy Nabrzeżu Pomorskim na Skwerze Kościuszki w Gdyni.
Więcej…
 
Zobacz też ...
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast. » koniec »»

Pozycje: 328 - 436 z 820
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

18 Stycznia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Jaropełk,
Krystyna, Liberata,
Małgorzata, Piotr,
Pryska
Do końca roku - 348 dni.

.
Archiwum z:

Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Lubisz nas?
     Dodaj do ulubionych
     Ustaw jako startową
RSS   Subskrybuj kanał
Foto Galeria

Najczęściej czytane
Przyjaciele
Kultura morska i twórczość ludzi morza

pmres

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/stories/ksiazki/okladka_eim_banner.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/logo_trojmiasto_m.gif

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/pem.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/tadeusz_lominski.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/grzybia_dabrowa.jpg

Było juz 10838525 gości

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej