Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Nowy operator terminalu cementowego w gdyńskim porcie
Image
 
 
Aalborg Portland - największy producent i eksporter białego cementu na świecie „zadomowił się” w gdyńskim porcie. 8 listopada br. w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisana została pomiędzy Aalborg Portland Polska Sp. z o.o. i ZMPG-a S.A. umowa wieloletniej dzierżawy terenu zlokalizowanego na Nabrzeżu Węgierskim gdyńskiego portu. Umowa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.
Więcej…
 
Stena Baltica zastąpi Stena Alegra na linii Gdynia-Karlskrona
Image
 
24 listopada br. na linii Gdynia–Karlskrona zacznie kursować kolejny statek - Stena Baltica. Zastąpi jednostkę Stena Alegra, która na tej trasie pływała od lipca do listopada. Nowy statek zwiększy możliwości przewozu ładunków na linii Gdynia-Karlskrona oraz skróci czas odprawy, dzięki jednoczesnemu dwupoziomowemu załadunkowi pojazdów.
Więcej…
 
Doroczne forum państw Morza Bałtyckiego

Nadanie tempa współpracy w pierwszym europejskim makroregionie

Image
 
Cztery lata po utworzeniu pierwszego unijnego makroregionu przedstawiciele ośmiu państw UE wchodzących w jego skład oraz komisarz ds. polityki regionalnej, Johannes Hahn, spotkali się 11 i 12 listopada br. w Wilnie w ramach dorocznego forum poświęconego strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR). W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele Rosji i Norwegii.
Uczestnicy dyskutowali na temat sposobu dalszej realizacji strategii oraz podsumowali dotychczasowe osiągnięcia. Debata skupi się na tym, w jaki sposób rozwiązywać problemy w zakresie środowiska naturalnego z korzyścią dla gospodarki i zatrudnienia.
Więcej…
 
Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w Gdyni
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ


10 listopada br. o godz. 15.00, w Gdyni miało miejsce odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy alei noszącej Jego Imię. Uroczystość dokonała się w przeddzień Święta Niepodległości, z okazji 95. rocznicy tego Wydarzenia. Samą ceremonię poprzedziła msza święta w Kościele NMP Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej, po której uczestnicy przemaszerowali pod pomnik. A tutaj wszystkich przywitał prezes gdyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków pułkownik Julian Aleksander Michaś. Ludzi przyszło co niemiara, na czele z prezydentem Wojciechem Szczurkiem i jego Radą Miasta.
Więcej…
 
Ostar for Dydek - spotkanie z prezydentem Gdyni
Image
 
 
7 listopada br. odbył się w Gdyni finał projektu „OSTAR for Dydek” - projektu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, w ramach którego Krystian Szypka wziął udział w tegorocznej edycji legendarnych regat samotników przez Atlantyk OSTAR. Swój występ zadedykował pamięci słynnej gdyńskiej koszykarki Małgorzaty Dydek. Trwający od wiosny projekt (więcej o nim przeczytać można na www.ostarfordydek.pl) został tego dnia oficjalnie zakończony w Gdyni. O godz. 13.30 Krystian Szypka, w towarzystwie prezesa POZŻ Bogusława Witkowskiego i Katarzyny Dydek, siostry Małgorzaty, która była ambasadorem przedsięwzięcia, zostali przyjęci przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, któremu złożyli relację z przebiegu projektu.
Więcej…
 
Yacht Day po raz pierwszy
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

6 listopada br. o godz. 10.00 w Audytorium Sipowicza na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbyło się pierwsze z planowanego dorocznie cyklu spotkań pn. Yacht Day. Celem spotkania, przeznaczonego głównie dla studentów, było naświetlenie im spraw związanych z ich przyszłą możliwością zatrudnienia w polskim (ale i nie tylko) przemyśle jachtowym. A jest to przemysł już bardzo widoczny i uznany w skali światowej, którego obecna produkcja w ok. 95 procentach wychodzi poza granice Polski.
Więcej…
 
Operacja Żagle Gdyni 2014
Image
 
Gdynia zorganizuje w przyszłym roku kolejny wielki zlot żaglowców. Projektowi partnerować będzie Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Decyzję o organizacji zlotu ogłosił dzisiaj w samo południe (tj. 6 listopada), na specjalnej konferencji prasowej na statku-muzeum „Dar Pomorza”, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Zlot odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia 2014 roku pod nazwą Operacja Żagle Gdyni (Operation Gdynia Sails).
Więcej…
 
Steadfast Jazz 2013
Image
 
Trwające właśnie Steadfast Jazz to ostatnie z serii dynamicznych ćwiczeń testujących Siły Odpowiedzi NATO (NRF - NATO Response Force). Do tej pory odbyło się 17 takich ćwiczeń, a ich elementy realizowane były na terenie 14 różnych krajów. W tegorocznych manewrach udział bierze łącznie około 6000 żołnierzy i marynarze z wielu krajów członkowskich i partnerskich NATO. 3000 żołnierzy i marynarzy z dowództwa połączonego Sojuszu Joint Force Command Brunssum w Holandii oraz z innych dowództw zaangażowanych jest w ćwiczenie dowódczo-sztabowe w bazie Adazi w okolicach Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach na terenie państw sojuszniczych. Ponadto siły wielonarodowe uczestniczą w części ćwiczenia prowadzonej w Polsce - na poligonie w Drawsku Pomorskim. Ćwiczenie wojsk lądowych, powietrznych, marynarki wojennej oraz wojsk specjalnych realizowane jest w kilkunastu lokalizacjach. W efekcie zostanie oceniona zdolność sztabu dowództwa połączonego sojuszu JFC w Brunssum do dowodzenia operacjami połączonymi NATO w 2014 roku.
Więcej…
 
Spotkanie po latach na "Darze Młodzieży"
Image
 
 
To była prawdziwa podróż w czasie - w 30 rocznicę pierwszego wielkiego rejsu „Daru Młodzieży" poza Europę, do Japonii - spotkali się na pokładzie żaglowca ówcześni studenci - uczestnicy tamtej wyprawy. Było wesoło, rodzinnie i refleksyjnie. Wprawdzie wielokrotnie słychać było wypowiadane z zakłopotaniem pytanie: „a mógłbyś się stary przedstawić?". Jednak gdy w odpowiedzi padały nazwiska, imiona, nierzadko przydomki, nieodmiennie „Banzai", „Słoń", „Fazi", „Wilku" czy „Lakuda" padali sobie ze śmiechem w ramiona. Mieli wtedy po 19-20 lat, dzisiaj ocierają się o pięćdziesiątkę.
Więcej…
 
85. lat JKM GRYF oraz zamknięcie sezonu żeglarskiego 2013
Image

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

26 października br. o godz. 17.00 rozpoczęły się na terenie gdyńskiego, najstarszego klubu żeglarskiego GRYF obchody jego 85. rocznicy założenia, połączone z dorocznym zamknięciem sezonu żeglarskiego 2013 Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Jak powiedział prowadzący uroczystość redaktor Aleksander Gosk - dokonało się również zamknięcie Roku Teligi - roku obchodów 44. rocznicy rejsu Leonida Teligi dookoła świata, gdzie podczas tegorocznego sezonu można było oglądać jego jacht "Opty", wypożyczony z tczewskiego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i wystawiony właśnie w hangarze GRYFA.
Więcej…
 
Zobacz też ...
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast. » koniec »»

Pozycje: 219 - 327 z 820
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

18 Stycznia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Jaropełk,
Krystyna, Liberata,
Małgorzata, Piotr,
Pryska
Do końca roku - 348 dni.

.
Archiwum z:

Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Lubisz nas?
     Dodaj do ulubionych
     Ustaw jako startową
RSS   Subskrybuj kanał
Foto Galeria

Najczęściej czytane
Przyjaciele
Kultura morska i twórczość ludzi morza

pmres

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/stories/ksiazki/okladka_eim_banner.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/logo_trojmiasto_m.gif

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/pem.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/tadeusz_lominski.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/grzybia_dabrowa.jpg

Było juz 10838396 gości

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej