Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Nowy oceaniczny serwis kontenerowy z Gdańska do Meksyku
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zarejestrował nową oceaniczną linię kontenerową. Serwis Maersk Line połączył Gdańsk z Ameryką Łacińską. W trwającej 24 dni podróży statki odwiedzają porty Meksyku, Belize, Panamy, Kostaryki, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. Nieco dłuższa - 31 dniowa - trasa powrotna obejmuje jeszcze rosyjskie porty Sankt Petersburg z Ust-Ługą oraz fiński port Kotka. Kontenerowce serwisu CRX zawijają do Gdańska w soboty, tuż po opuszczeniu terminalu kontenerowego "DCT" przez jednostki azjatyckiej linii AE10.
Więcej…
 
Tablica dla Teresy Remiszewskiej
Image
 
 
Inaugurując Dni Morza roku 2014, zaplanowano też w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięcie tablicy upamiętniającej bardzo znaną polską żeglarkę, kapitan jachtową żeglugi wielkiej Teresę Remiszewską. Jest to już trzecia tablica w utworzonej 15 września 2012 roku na nabrzeżu gdyńskiej mariny Alei. Poprzednie poświęcono pamięci kapitanów: Władysława Wagnera i Leonida Teligi.
Więcej…
 
Pamiętając o zabranych przez morze
Image
 
 
Dni Morza to nie tylko igrzyska. Powinny również budzić w nas refleksje, a u niektórych wspomnienia. Niejedna rodzina w Polsce do dzisiaj opłakuje swoich bliskich, wykonujących pracę na morzu, gdyż w którymś momencie na ich drodze stanął morski żywioł, morski wypadek, morska tragedia i na tym ich życie się skończyło... Pamiętając o nich - poświęcony dzisiaj, specjalnie przygotowany wieniec (jak określił go kpt. ż. w. Andrzej Królikowski - ekologiczny, czyli nie zagrażający środowisku bałtyckiemu) - powędrował do morza. Ku pamięci! A stało się to z pokładu statku należącego do Urzędu Morskiego w Gdyni "Zodiak", zaraz po otwarciu dzisiejszego (21 czerwca br.) święta morskiego.
Więcej…
 
Trzymajmy się morza...
 Image
Neptun i jego załoga - przynależna na co dzień do X LO w Gdyni
 
 
... czyli słowa flagowe Ligi Morskiej i Rzecznej, dzisiaj wypowiedziane przez dyrektora Urzędu Morskiego (również prezesa Ligi) kpt. ż. w. Andrzeja Królikowskiego, o których można powiedzieć, że stanowią motto przyświecające także właśnie rozpoczętym, 21 czerwca br. w Gdyni obchodom Dni Morza (polskim obchodom). Obchodom nawiązującym do naszych niegdyś bardzo silnych z morzem więzi - dzisiaj lekko, a może i bardzo osłabionym. Coraz rzadziej słyszymy też o wielkiej miłości i silnych ciągotach ku morzu ludzi z gór (głównie Tatr naszych oczywiście) - chyba ciągną teraz ku morzom silnym błękitem się lśniących, a to nasze, zielone już ich nie przyciąga. I pewnie dlatego tych, jak to dawniej bywało wielkich tłumów z całego kraju dzisiaj specjalnie nie było. Ale też wiatr w te żagle od nowa dmucha drugi rok zaledwie, po okresie kilkunastoletniej wielkiej flauty (znaczy cisza morska była...). I dlatego, jak twierdzą organizatorzy - dmuchajmy w te żagle, trzymając się morza. Co też niniejszym i ja chciałbym uczynić.
Więcej…
 
Święto Morza ad. 2014 czas zacząć
Image
 
 
 
Celebrity Eclipse w Gdyni po raz pierwszy...
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
Specjalnie dla Was przygotował też ujęcia panoramiczne
 
 
... i jak mówią tego roku ostatni. Za to ta jedna wizyta pobiła rekord w wielkości zawijających do gdyńskiego, ale i nie tylko, bo i krajowych portów statków pasażerskich. Ten 317-sto metrowiec, oddany do użytku w 2010 roku już od godziny piątej w nocy był obserwowany przez znanego "rannego ptaszka" (znaczy nie cierpiał, nie...) Tadeusza Urbaniaka. Prawdopodobnie jednak zmoczył co nieco skrzydełka i dopiero podczas wyjścia statku z portu ok. godz. 16.00 mógł podfrunąć nieco wyżej, na swój ulubiony, niestety, dalej nie przestawiony... słupek.
Więcej…
 
94 lata trwania szkolnictwa morskiego w Polsce
Image
 
 
Dziewięćdziesiąt cztery lata - to dużo czy mało? Ano chyba sporo, tym bardziej, że wykształcenie morskie w tym czasie zdobyło ładnych kilkanaście tysięcy oficerów floty niegdyś polskiej, dzisiaj znowu obcej. Szkolnictwo stworzone dekretem podpisanym 17 czerwca 1920 roku przez ówczesnego ministra spraw wojskowych gen. Krzysztofa Leśniewskiego, po wcześniejszych przez kontradmirała Kazimierza Porębskiego czynionych staraniach, a powołane formalnie do życia w nowym gmachu Szkoły Morskiej w Tczewie. Na marginesie - 24 lata - to dużo czy mało? Wydaje się niedużo, ale w zupełności wystarczyło aby o flocie polskiej (głównego swego czasu odbiorcy kadr morskich), tworzonej w wielkim wysiłku przez poprzednie 70 lat - zapomnieć. Zepchnąć największego polskiego armatora do roli administratora hotelu, który jeszcze nie tak dawno był ledwie drobną cząstką jego majątku. Czy może ktoś wie dlaczego ten majątek doprowadzono do dewastacji, wyprzedaży albo oddawania za bezcen? Czy może ktoś wie dlaczego wszystkie nasze rządy od roku 1990 miały to praktycznie w ... głębokim poważaniu (aby się w tym miejscu nie wyrażać i nie dawać nikomu pretekstu do zajęcia się tym za rok...)? Ale oczywiście są to kwestie zupełnie na marginesie...
Więcej…
 
Umowa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S. A.
             
Umowa z Wykonawcą robót oraz Inżynierem Kontraktu
na rozbudowę intermodalnego terminalu kontenerowego w Gdańsku z unijnym dofinansowaniem
 
Image
 
 
 
Dnia 17 czerwca br. przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz wykonawców robót i usług nadzoru podpisali umowy na realizację zadań w ramach projektu: "Rozbudowa intermodalnego terminalu kontenerowego w rejonie Nabrzeża Szczecińskiego w Porcie Gdańsk". Jest to pierwszy od dłuższego czasu projekt ZMPG S.A. współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Zapoczątkuje on przeprowadzenie wielu kolejnych inwestycji planowanych do realizacji przy wsparciu ze środków unijnych.
Więcej…
 
Wyprawa w lodowe krainy
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
 
14 czerwca br., przy niezbyt pięknej, zacinającej opadami deszczu, zostawiającej niepożądane ślady na szkłach obiektywów pogodzie (jak mówią żeglarskiej) - wyruszyli! Pojechali sobie w morze używając do tego celu jachtu "Barlovento II", dla którego portem macierzystym jest miasto Szczecin. A kto? Ano czterech kapitanów w osobach: Macieja Sodkiewicza, Tomasza Kulawika, Dariusza Zubera i Tomasza Adamczyka (nieobecnego podczas rozpoczęcia podróży) oraz ich załogi (na różnych etapach będą się wymieniać). Dokąd? Tak naprawdę jeszcze tego nie wiedzą. Wyprawa jest etapowa, prowadzić będzie przez Norwegię i jej fiordy, Islandię, Grenlandię, aż do Spitsbergenu, a z tamtąd... no właśnie, i tu dochodzimy dlaczego nie wiedzą - planują dotrzeć jak najdalej na północ i pozostaną w wielkiej zależności od przepustki wystawionej im przez pak lodowy - w każdym razie nikt z Polaków jeszcze tak daleko przy pomocy jachtu nie dotarł.
Więcej…
 
XI Gala Orłów Pomorskich
Image
 
 
 
11 czerwca br. odbyła się XI już edycja uroczystej Gali Orłów Pomorskich. Do głosu, jak to jest w zwyczaju przyznawania nagród Orła Pomorskiego doszli czytelnicy "Magazynu Pomorskiego", wybierając ich zdaniem najlepszych kandydatów do tego wyróżnienia. Po raz jedenasty w szranki stanęli ludzie reprezentujący środowiska polityczne, twórcze, naukowe, reprezentanci mediów, przedstawiciele biznesu, kultury, sztuki oraz sportu. Gala jest jedynie wyrazem uznania. Uznania, na które trzeba sobie zapracować swoim własnym postępowaniem, postawą społeczną, osiągnięciami w obszarach swoich zainteresowań, a przede wszystkim trzeba być w tym lepszym od konkurentów. Wyróżnienia przyznawane są także firmom. Nie wszystkie oczywiście brane są pod uwagę - jednym z kryteriów, oprócz osiągnięć typowo biznesowych, jest bardzo ważne podejście do zatrudnianych w nich pracowników. Dodatkowo, już uznani laureaci mają doroczne prawo do wyboru spośród siebie Laureata Laureatów.
Więcej…
 
Zobacz też ...
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast. » koniec »»

Pozycje: 110 - 218 z 820
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

23 Marca 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Eberhard, Feliks,
Katarzyna, Kondrat,
Oktawian, Pelagia,
Pelagiusz, Piotr,
Zbysław
Do końca roku - 284 dni.

.
Archiwum z:

Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Lubisz nas?
     Dodaj do ulubionych
     Ustaw jako startową
RSS   Subskrybuj kanał
Foto Galeria

Najczęściej czytane
Przyjaciele
Kultura morska i twórczość ludzi morza

pmres

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/stories/ksiazki/okladka_eim_banner.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/logo_trojmiasto_m.gif

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/pem.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/tadeusz_lominski.jpg

http://archiwum.oficynamorska.pl/images/banners/grzybia_dabrowa.jpg

Było juz 10916025 gości

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej