Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Krzysztof Kolberger patronem IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
25.01.2015.
Image
Pamiątkowy znaczek przygotowany na tę okoliczność
 
 
 
21 stycznia 2015 roku, w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku miała miejsce niezwykła uroczystość. Szkoła zyskała nowego patrona. Został nim powszechnie znany aktor Krzysztof Kolberger (ur. 13 sierpnia 1950 w Gdańsku, zm. 7 stycznia 2011 w Warszawie po wieloletnich zmaganiach z nowotworem). Właśnie to liceum, mieszczące się na gdańskim osiedlu Strzyża, przy ulicy Wilka-Krzyżanowskiego 8 (dawniej Nowotki 8) ukończył w 1968 roku Krzysztof Kolberger (jeszcze jako Kohlberger). Decyzją uczniów, nauczycieli i rodziców Jego imię od tego dnia widnieje w szkolnym logo. IX Liceum Ogólnokształcące otwarto 1 września 1951 roku, natomiast 22 kwietnia 1962 r. nadano mu imię włoskiego komunisty Giuseppe di Vittorio. Od kilku lat trwały procedury zmieniające ten niezbyt dzisiaj miły stan rzeczy.

Uroczystości w samo południe rozpoczęła przywitaniem gości dyrektor szkoły Hanna Konczakowska-Makulec. Swoją obecność zaznaczyli m.in.: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Hanna Zych-Cisoń członek Zarządu Województwa Pomorskiego, radna (absolwentka IX LO z 1974 r.); Grzegorz Strzelczyk Radny Prawa i Sprawiedliwości (absolwent IX LO z 1981 r.); Mirosław Zdanowicz Radny Platformy Obywatelskiej; Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego prof. UG, dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska; dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG - prof. dr hab. Piotr Bojarski (absolwent IX LO z 1983 r.); Ewa Niwińska (absolwentka IX LO z 1973 r.) - polonistka, nauczyciel i opiekun szkolnego kabaretu "Syfon"; Prodziekan ds. Kształcenia doc. dr inż. Paweł Raczyński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Na sali obecna była też córka aktora Julia Kolberger.

Po wprowadzeniu świeżo przez szkołę otrzymanego sztandaru, co odbyło się oczywiście przy dźwiękach Hymnu Narodowego,

Image
 

dyrektor IX LO odczytała całą listę argumentów, które zaważyły na tym wyborze, niezwykłym, wyborze własnego absolwenta na patrona szkoły. Trzeba powiedzieć, że część z tych uzasadnień w formie krótkich sentencji zdobiło ściany sali gimnastycznej, gdzie uroczystość miała miejsce, natomiast uchwałę Rady Miasta (a bez jej akceptacji nie można by imienia nadać) - odczytał jej przewodniczący Bogdan Oleszek.
 
Image
 
 
Odsłonięcie umieszczonego na sztaludze portretu Krzysztofa Kolbergera w wykonaniu jego córki Julii stało się symbolem przyjęcia przez IX LO imienia aktora.

Image
 

Całość domknęło przekazanie sztandaru uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu, przy czym nie zapomniano o jego duchowym namaszczeniu.
 
Image
 
 
Jak powiedziała wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, kiedyś szkoła słynęła z wielkiej dyscypliny (tu z uśmiechem zwracając się do starszych absolwentów, pamiętających ten okres). Powiedziała, w działającym tu kabarecie "Syfon", z którego właśnie na aktorską drogę wzbił się Krzysztof Kolberger - zawsze go wspominano, jako tego, któremu się ta droga powiodła. (Muszę też powiedzieć, że właściwie i za moich lat w tej szkole - 1977-1981 - zawsze z dumą podkreślano, że jest jej absolwentem - dop. red.). Przypomniała, że przez ten kabaret przewinęło się bardzo wiele ciekawych osób (wspomnę o tym też w dalszej części tekstu). Pani Hanna ukończyła tę szkołę w roku 1974, w klasie równoległej była Jolanta Konty (dzisiaj powszechnie znana jako Kwaśniewska - dop. red.).

Image
 
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podkreślił, że to rzecz niezwykle rzadka, aby patronem szkoły został jej absolwent (a mamy dwa tysiące szkół w Gdańsku). Podczas sprawowanej od 16. lat prezydentury z takim faktem spotkał się po raz pierwszy. Jak powiedział: "(...) dzisiaj w XXI wieku, powszechnie tęsknimy za człowieczeństwem, którego synonimem był Krzysztof Kolberger - to był najlepszy wybór, jakiego mogliście dokonać..."
 
Image
 
 
Głos zabrał też w imieniu nie tylko własnym, ale również kilkorga koleżanek i kolegów z klasy Stanisław Deja. Jak powiedział: "(...) znałem Krzysztofa nie tylko z mojej klasy - poznałem go dużo wcześniej - urodziłem się trzy domy dalej (...) chcielibyśmy z tego splendoru, który spada na Krzyśka uszczknąć trochę radości dla siebie...". Przypomniał, że człowiekiem, który ukształtował przyszłą drogę K. Kolbergera był prowadzący i mentor kabaretu "Syfon" - profesor Marian Waszkiewicz, który wnosił w umysły swoich wychowanków powiew wolności i swobody, tak ważny w czasach, których dzisiaj wcale miło nie wspominamy. Trzeba tu dodać, że Stanisław Deja też ma swoją własną, ciekawą historię i to nie tylko jako znany dzisiaj pianista, ale również swego czasu dziennikarz Radia Wolna Europa (poczytaj tu - kliknij).
 
Image
 
 
W imieniu profesora Waszkiewicza, który z uwagi na stan zdrowia nie mógł być obecny - przeczytał od niego list dedykowany przybyłym, jego wychowankom i absolwentom. W liście tym znalazło swoje miejsce profesorskie pochwalenie wysiłków szkolnej bibliotekarki i polonistki Elżbiety Janickiej, która w swej książce "Syfon. Ocalić od zapomnienia" pieczołowicie odtworzyła historię i teksty kabaretu (muszę tu dodać, chwaląc się oczywiście, że wspólnie z autorką przygotowałem tę książkę do druku na obchodzone w 2002 roku 50-lecie szkoły. Została wydana przez spółkę Okrętownictwo i Żegluga, gdzie wtedy pracowałem. Niestety, kilka lat później Elżbieta Janicka przegrała przedwcześnie swoją własną walkę z trawiącą ją chorobą - dop. red.). W liście tym profesor wspomniał kilku sławnych dzisiaj w świecie absolwentów szkoły. Stwierdził też, że za sławienie "dziewiątki", za sentyment do Gdańska, za pamięć o czasach młodości - słusznie się ten patronat Krzysztofowi Kolbergerowi należy.

Dyrektor XIX LO w Gdańsku im. Mariana Mokwy Krzysztof Tryniszewski przekazał pamiątkowy rysunek z podobizną K. Kolbergera wykonany przez jedną z uczennic jego szkoły, były kwiaty od Związku Nauczycielstwa Polskiego i upominek od NSZZ Solidarność.
 
Image
 
 
Były życzenia od dziekanów Beaty Pastwa-Wojciechowskiej i Piotra Bojarskiego.
 
Image
 
 
Pojawiła się też polonistka, absolwenta szkoły, a później nauczyciel i przez 14 lat (po profesorze Waszkiewiczu) opiekun kabaretu "Syfon" - za czasów szkolnych jego aktywna uczestniczka (dzisiaj pracuje w III LO w Gdyni im. Marynarki Wojennej - dop. red.). Zaraz po jej wystąpieniu odczytaniem listu od Jolanty Kwaśniewskiej zajęła się dyrektor Hanna Konczakowska-Makulec.
 
Image
 
 
Wydaje się słusznym zaprezentowanie w tym miejscu kilku archiwalnych fotografii:
 
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
Jak napisał absolwent z 1965 roku Marcin Wilga: "członkowie -założyciele kabaretu "Syfon". To moje koleżanki i koledzy z klasy Xb, 1964 r. Od lewej: Jacek Dmowski, Bożena Sikora, Ewa Łukasik (ś.p.), Andrzej Perkowski, Krystyna Bułanowska, Janusz Bogdanowicz i Krzysztof Lentowicz"
 
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
Siedzą od lewej: Andrzej Kosecki, prof. Marian Waszkiewicz, Ryszard Dybizbański; I rząd od lewej: Krzysztof Czerkas, Zbigniew Wojciech Okoński, Piotr Bojarski, n.n., Krzysztof Franczyk, Krzysztof Kolberger, Tadeusz Doerfler; II rząd od lewej: Ewa Jernas, Mira Mossakowska, Hanna Żwirełło, Maria Kaźmierska, Jolanta Suwalska, Halina Kulczyńska, Grażyna Sergiel, Iwona Górman

Image
Występ w 1973 roku - pierwsza z lewej Ewa Niwińska, druga z prawej Jolanta Konty
 
 
Image
I jeszcze pamiątkowe fotki uczestniczących w uroczystościach koleżanek i kolegów Krzysztofa Kolbergera z klasy XIA, od lewej: Andrzej Rosiak, Teresa Góralczyk, Mirosława Szczygieł, Julia Kolberger, Stanisław Deja, Gabriela Śmiełowska, Krzysztof Czerkas, Michał Kochańczyk (znany w Trójmieście podróżnik, bez obaw atakujący również najwyższe góry świata - dop. red.). Na kolejnym zdjęciu dołączyli Hanna Konczakowska-Makulec i Andrzej Witkiewicz (przewodniczący rady Osiedla Strzyża). Na zdjęciu archiwalnym - pierwszy z lewej z ręką na fortepianie Stanisław Deja i obok Krzysztof Kolberger
 
Oczywiście nie mogło zabraknąć występów młodych artystów i czegoś na dodatkową osłodę tak sympatycznie spędzonego dnia.
 
Image
 
* * *
 
Image
 21 października 2011 roku, podczas obchodów 60-lecia IX LO - na murze, tuż przy wejściu do szkoły została odsłonięta pamiątkowa tablica (przy czynnym udziale Hanny Zych-Cisoń) z odręcznym pismem Krzysztofa Kolbergera, którego dokonał w Księdze Pamiątkowej
 
Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski (znaczy ostatnia w IX LO "przedwojenna" matura... - rocznik 1981)
Zmieniony ( 27.01.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej