Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Kontradmirałowi Czesławowi Dyrczowi Urzędowo Morskie podziękowanie za współpracę PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
22.01.2015.
Image
 
 
 
 
 
 
 
22 stycznia br., z samego rana o godz. 8.00, kiedy to do słońca jeszcze nie dotarło, że powinno już dawno być wysoko, wyruszała na wody Zatoki Gdańskiej wyprawa części floty Urzędu Morskiego w Gdyni. Odświętnie w galę banderową przybrane jednostki "Kontroler 20" i "Tucana" wypłynęły naprzeciw ORP "Iskra". A czemu? Ano porę tę wybrali wspólnie Rektorzy-Komendanci Akademii Marynarki Wojennej kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz kadm dr inż. Czesław Dyrcz. Przypada dzisiaj jedyny dzień, kiedy praktycznie mamy do czynienia z podwójnym trzymaniem sterów tej Uczelni. Dzisiaj też nastąpi oficjalne przekazanie obowiązków. Rozpoczęli ten dzień od wspólnej wyprawy na ORP "Iskra". Wykorzystał ten fakt dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż. w. Andrzej Królikowski na wyrażenie swojego podziękowania za dotychczasową współpracę kontradmirałowi Czesławowi Dyrczowi.

Na wodach Zatoki doszło do przekazania na ręce ustępującego Komendanta-Rektora AMW tajemniczej pirackiej skrzyni, zawierającej ułamek pirackiego skarbu, ulubiony przez piratów trunek oraz wskazanie gdzie należy szukać ukrytego pirackiego łupu... W skrzyni znalazło się też podziękowanie z życzeniami pomyślnych wiatrów.
Po tym sympatycznym geście jednostki UM w Gdyni dokonały trzykrotnego opłynięcia okrętu "Iskra", nie mogło też obyć się bez donośnych honorów oddanych syrenami statkowymi.

Kontradmirał Czesław Dyrcz w latach 1984-1997 pełnił obowiązki dowódcy ORP "Iskra", a i doglądał przebiegu jej budowy od 1981 roku, jako zastępca dowódcy. Wygląda na to, że taki sposób pożegnania odchodzącego na emeryturę Komendanta-Rektora AMW powinien stać się powielaną w następnych latach morską tradycją.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2018 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej