Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Rusza projekt Budowy Pomnika Marynarza FALA w Gdyni... PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
20.01.2015.
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
... czyli, jak to z nadzieją zapowiedziałem tydzień wcześniej (zajrzyj tu - kliknij) - temat zaczyna nabierać nowego wymiaru. Otóż doszło wczoraj, 19 stycznia br. do spotkania ludzi mocno zainteresowanych doprowadzeniem do (jak to określił dyrektor Urzędu Morskiego Andrzej Królikowski w trakcie dyskusji): "...szczęśliwego zakończenia problemu, który nas od wielu, wielu lat prześladuje...". Mianowicie spotkanie w tym gronie, już jako piąte z serii dotyczące powstania na gdyńskim Skwerze Kościuszki godnego pomnika przypominającego doczesnym o ludziach morza, polskich marynarzach, którzy swe życie morzu poświęcili, odbyło się w ramach posiedzenia Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich.

Szczęśliwie na sali konferencyjnej gdyńskiego Urzędu Morskiego zebrała się grupa w ilości decyzyjnej, mogąca w imieniu reprezentowanych przez siebie stowarzyszeń zadeklarować włączenie się do działań. Byli zaproszeni na spotkanie goście, wśród których, ku pokrzepieniu serca mego znaleźć się mogłem. Dopisała też obecność osoby bardzo ważnej, mającej spełnić oczekiwania zgromadzonych i podjąć się reprezentowania wszelkich działań swoim autorytetem. Nie chodzi w tym miejscu o obciążenie organizacyjnymi obowiązkami - chodzi o twarz, o kogoś, kto wie jak działać, swoją osobą budzi należny szacunek, zagwarantuje uczciwość i rzetelność całego, społecznego przecież przedsięwzięcia i otworzy wielkie wrota społecznego zaufania. Osoba ta, to wspomniany już w poprzednim materiale, znany ze swojej przebojowości i uczciwości, znany ze swoich wcześniejszych osiągnięć społecznie pożytecznych (żeby wspomnieć tu budowę "Daru Młodzieży" czy akademików Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni) - Profesor kapitan żeglugi wielkiej Daniel Duda (również prezes uznanego Polskiego Towarzystwa Nautologicznego).

Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
Zdjęcia: Łukasz Kamiński (Biuro Prasowe Prezydenta RP)

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, za szczególne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie marynistyki, odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, w dniu 15 sierpnia 2013 roku. I trzeba tu szybko dodać - udało się na spotkaniu tę Twarz pozyskać.

Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

Wśród obecnych znajdował się również Henryk Wiszniowski (Jego działania, jak i moje obawy również w dość skrótowy sposób poruszyłem w poprzednim artykule). Otóż Pan Henryk zaakceptował włączenie się Profesora do tej ważnej akcji, głosując także, jako gość obrad, za proponowanym w ich trakcie obrotem spraw.

A jaki to obrót? Ano postanowiono dać zielone światło dla przewodnictwa i objęcia sterów w akcji budowy Pomnika Marynarza Lidze Morskiej i Rzecznej. Zebrani jednogłośnie dali wyraz poparciu, reprezentując własne, często liczące i kilkuset członków stowarzyszenia. Postanowiono, że wszystkie obecne tu organizacje włączą się do działań, aby dzieło ostateczne miało wymiar wspólny, jednak pod przewodnictwem właśnie Ligi Morskiej i Rzecznej. A przemawia za tym jej ogólnopolski zasięg (oprócz tego ma też swoje oddziały w Stanach Zjednoczonych), fakt zrzeszania ludzi, którym bardzo ważnymi jawią się sprawy morskie, jej niemal stuletnia już historia. Wszystko to w połączeniu z charyzmą Profesora Daniela Dudy wydaje się stanowić bardzo dobry początek dla tych nowych działań. Oczywiście zostanie też wydzielone subkonto, na które będzie można wpłacać środki finansowe. Pamiętać też trzeba, że honorowym prezesem LMiR jest Prezydent RP Bronisław Komorowski...

Jak powiedział w trakcie spotkania dowodzący Ligą MiR Andrzej Królikowski "... podejmujemy się realizacji projektu pod nazwą "Fala" ...", podkreślił szybkimi krokami zbliżające się w 2018 roku 100-lecia: Niepodległości Państwa Polskiego, Marynarki Wojennej i Ligi Morskiej i Rzecznej (finalizacja budowy ma być ściśle powiązana z tymi wydarzeniami) i zapewnił o chęci współpracy wszystkie zgromadzone w tym miejscu organizacje, łącznie z Towarzystwem Miłośników Polskich Tradycji Morskich, Henryka Wiszniowskiego.

Podczas obrad wynikła też, co jest rzeczą naturalną sprawa formy i organizacji. Po wypowiedzi kapitana ż. w. Leszka Góreckiego wszyscy zgodzili się, z koniecznością powołania Rady Budowy Pomnika Marynarza - jako czynnika mogącego podejmować decyzje i pełnić swego rodzaju nadzór nad postępem prac.
 
Image
 
Kapitan Górecki podsumował też pisemnie efekty rozmów (a trzeba powiedzieć, że nie było to idealne przejście przez powstające pytania i wątpliwości) stwierdzając co następuje: "... na posiedzeniu w dniu 19 stycznia 2015 roku, Rada Konsultacyjna Stowarzyszeń Morskich oraz zaproszeni goście (według podpisanej listy obecności) postanowili, że realizację projektu Budowy Pomnika "Fala" powierzają Lidze Morskiej i Rzecznej oraz sugerują, aby osobą wiodącą był Pan Profesor Daniel Duda." A wyrazem ogólnej aprobaty stały się w tym miejscu dość spontaniczne oklaski... Zaraz potem przegłosowano odpowiednią uchwałę podjętą przez RKSM. Pozwolono też zaproszonym gościom (z przyczyn formalnych w sprawie uchwały głosować nie mogli), wyrazić w głosowaniu swoje zdanie dla tak zakończonego zebrania. Głosowałem i ja, jak i reszta gości prawie jednogłośnie na TAK...

Myślę, że stał się właśnie nowy porządek, nastąpi przyspieszenie, rozpropagowanie idei w całym kraju, a 11 listopada 2018 roku wszyscy zapoznamy się z nowym wystrojem gdyńskiego Skweru Kościuszki, jednak wszystko zależeć będzie od społecznego zrozumienia, akceptacji i co za tym idzie odpowiednio wyraźnie zapełnionego konta, którego numer niedługo i w tym miejscu też ogłoszony zostanie...

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski
 
Zmieniony ( 28.01.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej