Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
VI Pomorska Gala Żeglarska PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
19.01.2015.
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ

Od kilku lat ukoronowaniem wszelkich działań żeglarzy zrzeszonych w Pomorskim Związku Żeglarskim (dawniej Pomorskim Okręgowym Związku Żeglarskim) jest podsumowujące działania i wyniki roku poprzedniego, uroczyste spotkanie połączone z wręczaniem nagród (tzw. "Kryształowych Żagli") dla najlepszych zawodników, ale też osób i firm wspierających żeglarskie wysiłki. Spotkanie takie pod nazwą Pomorska Gala Żeglarska odbyło się właśnie 17. stycznia br. w Tczewie już po raz szósty. Co roku wybierane jest inne miasto, teraz Gala odbyła się w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki. Rzecz miała miejsce wieczorem, ale cały dzień w Tczewie trwały różne imprezy i spotkania, których celem było promowanie żeglarstwa wśród mieszkańców.
 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18.00. Ciężar jej prowadzenia wzięli na swoje barki wspólnie dyrektor CKiS Krystian Nehrebecki wraz z od lat komentującym wydarzenia sportowe na antenie Radia Gdańsk Włodzimierzem Machnikowskim. Natomiast czas przed i w przerwach wzbogacała swoim repertuarem Kociewsko - Kaszubska Orkiestra Dęta "Torpeda" (zresztą nie tylko dęta - również wokal było słychać i widać).

Image
 

Do powitania przybyłych przystąpił gospodarz tego miasta z bardzo morskimi tradycjami (pamiętamy przecież gdzie powstała Szkoła Morska, i że mamy obecnie rok obchodów 95-lecia szkolnictwa morskiego w Polsce dop. red.), prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, aby chwilę później oddać głos gospodarzowi imprezy, prezesowi PoZŻ Bogusławowi Witkowskiemu.

Natomiast do rozdania pierwszych przyznanych tego wieczora nagród zabrała się świeżo w listopadzie w Pucku wybrana burmistrzem (58 % - znaczy bez dogrywki!) Hanna Pruchniewska (jak się później dowiedziałem, rozmawiając w kuluarach, tego roku w Pucku 95. rocznica zaślubin Polski z morzem ma być świętowana przez trzy dni, Pani Burmistrz jest też w zasadzie przekonana, że uroczystość główna, 10. lutego nie obędzie się bez udziału Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wiemy przecież, że jest to też święto mocno fetowane przez Ligę Morską i Rzeczną, a Prezydent jest jakby nie było jej honorowym prezesem - ale jak rzeczywiście będzie - niedługo się dowiemy). Wracając do rzeczy - te Kryształowe Żagle przypadły w udziale z racji sprawowania Mecenatu nad Pomorskim Żeglarstwem firmom: Ergo Hestia za sponsorowanie m. in. SKŻ Ergo Hestia Sopot, Maciejowi Widzińskiemu z firmy „Mawi” za wspieranie działalności MKŻ Arka Gdynia, Haribo za wspieranie sekcji Optimist UKS Navigo Sopot, swój żagiel dostała Energa za stworzenie Programu Edukacji Żeglarskiej Energa Sailing oraz Krzysztof Drywa Autoryzowany Dealer Volvo za wieloletni udział w sponsorowaniu regat Volvo Gdynia Sailing Days - regat stanowiących najdłuższą w tych okolicach imprezę żeglarską, dorocznie odbywanych na Zatoce Gdańskiej.

Image

Później przyszła kolej na nagrody, które wytypował i wręczał osobiście prezes PoZŻ, a dostało się tutaj: za 63. Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej organizowaną przez Yacht Klub Stal w Gdyni za rekordową edycję (w regatach tych zgromadzili na starcie 143 załogi - nagrodę odbierał Kajetan Kilanowski - Komandor Klubu - zajrzyj tu - kliknij), za 50 lat trenerstwa na najwyższym poziomie Andrzejowi Lutomskiemu z MKŻ Arka Gdynia, za Mistrzostwo Świata i Europy juniorów w klasie DN (ślizg lodowy) Jackowi Stanisławskiemu z LKS Charzykowy oraz za wspieranie pomorskiego żeglarstwa Joannie Zielińskiej (Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Gdyni, Pełnomocnikowi Prezydenta ds. sportu) i Andrzejowi Królikowskiemu - dyrektorowi Urzędu Morskiego, sprawującemu też wiele innych z morzem związanych zacnych funkcji).
 
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
Maciej Leśny, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich nagradzał najlepszy Pomorski Żeglarski Klub Roku 2014 - statuetkę odebrał Piotr Hlavaty, komandor SKŻ Ergo Hestia Sopot, znaczy tego właśnie najlepszego klubu - za wypuszczanie w świat świetnie przygotowanych znawców tematu.

Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)

Zeszłoroczna wyprawa jachtu "Lady Dana" (zajrzyj tu - kliknij) też nie mogła przejść niezauważona. Została sklasyfikowana jako Pomorska Żeglarska Wyprawa Roku 2014, a nagrodę z rąk Andrzeja Królikowskiego odbierał kapitan Ryszard Wojnowski, który też chwilę później skomentował dość przekornie, że przecież musiał jakoś tę łódkę z Kanady do kraju przyprowadzić... :)
 
Image
 
 
Prezydent Tczewa zajął się zwycięzcami, nagradzając za Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie Roku 2014. I tutaj dostało się Mistrzostwom Świata Finn Masters w Sopocie, Żeglarskiemu Pucharowi Trójmiasta (nagrodę odbierał kapitan najbardziej spartańsko szkolącego narybek żeglarski, odrestaurowanego w Gdańsku żaglowca "Generał Zaruski" - Jerzy Jaszczuk - kliknij tutaj, a także tu) oraz Volvo Gdynia Sailing Days.
 
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
Pomorskie Żeglarskie Talenty Roku 2014 wyłuskał prezes Bogusław Witkowski, rozdając oprócz statuetek również kasę. I tak za m.in. I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i III miejsce Mistrzostw Europy w klasie Techno 293 - nagrodził Lidię Sulikowską z SKŻ Ergo Hestia Sopot, za zajmowanie czołowych miejsc w Mistrzostwach Świata i Polski Młodzików w klasie OPEN BIC - Natalię Kuczys z MKŻ Arka Gdynia oraz Tytusa Butowskiego z YKP Gdynia, za m. in. za złoty medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w klasie Optimist i utrzymanie czołowej pozycji w Mistrzostwach Europy - pod nieobecność bohatera i w jego imieniu nagrody przyjęła mama.

Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

Pomorskim Żeglarskim Trenerem Roku 2014 uznany został Maciej Dziemiańczuk z SKŻ Ergo Hestia Sopot.
 
Image
 
 
Tytuł Pomorskiej Żeglarki Roku 2014” przypadł dwóm paniom, ale stanowiącym jedną załogę Ewie Romaniuk i Natalii Goralskiej z YKP Gdynia. Swoje honory odbierały z rąk jednej z najbardziej znanych i uznanych polskich żeglarek Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

Image
 

Pomorskim Żeglarzem Roku 2014 ogłoszono, nie po raz pierwszy zresztą, Przemysława Miarczyńskiego z SKŻ Ergo Hestia Sopot.
 
Image
 
 
I nie było to wszystko tego wieczora. Rok 2014 był rokiem jubileuszowym Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski (1994-2014). Stało się to okazją do wręczenia pucharów i pamiątkowych medali pomorskim żeglarzom, wręczanych przez Macieja Leśnego i Edwarda Kinasa.

Image
 

Kilka też słów wygłosili Mateusz Kusznierewicz i Michał Korneszczuk, organizatorzy Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, o który to puchar od pięciu lat (od 2010 r.) toczy się rywalizacja pomiędzy żeglarzami. Puchar ten jest trofeum przechodnim - pół roku przebywa w rękach zwycięzcy z danego roku, a drugie pół jest pieczołowicie przechowywany w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Jak powiedział Mateusz Kusznierewicz w momencie powstania był wyceniany na ok. 10 tys. Euro. Dzisiaj z każdą edycją tych regat traci na wadze - lecz nie przez głaskanie - są na nim grawerowane nazwiska wszystkich zwycięzców i co nieco ubywa metalu... Dotychczasowi zwycięzcy, aby i po ich stronie został trwały dowód - zostali uhonorowani dyplomami.

Image
 

Miał swoje wystąpienie Siergiej Pavlenko z Jacht Klubu "Ost-West" w Kaliningradzie - wręczając wybranym rywalom pamiątki ze swojego klubu oraz "magiczne" kalendarze.

Image
 

Na scenie pojawił się też Maciej Sodkiewicz, znany ze swoich lodowych wypraw (zajrzyj tu oraz tu), postanawiając zwrócić otrzymane wcześniej flagi, które towarzyszyły mu przy opływaniu Przylądka Horn. Flagi podpisane przez załogę i oczywiście towarzyszące wyprawie wiatry, trafiły w ręce prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego i prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego.
 
Image
 
 
Jacek Jettmar z Politechniki Gdańskiej - otrzymał medal „De nihilo nihil fit” („Z niczego nic nie powstanie”) za wieloletnią działalność na rzecz żeglarstwa akademickiego.

Image
 

Ukoronowaniem wieczora było odznaczenie Krystyny i Wacława Liskiewiczów krzyżami Pro Mari Nostro - honorowymi odznaczeniami przyznawanymi przez Ligę Morską i Rzeczną. Z aktem przyznania krzyży zapoznał wszystkich sekretarz LMiR Tadeusz Kuśmierski, lecz zanim do tego doszło, celem oddania większego honoru - postawił całą salę do "pionu"...
 
Image
 
 
 powiększ     powiększ     powiększ    powiększ
 
Nie mogło też zabraknąć wspólnego zdjęcia laureatów. Imprezę zakończył prezes Witkowski, zapraszając już teraz na kolejną, siódmą edycję Gali do Gdyni, co będzie też miało związek z przypadającymi na rok 2015 obchodami 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
 
Image
 
Image
 A na zakończenie można było obradować już bardziej kameralnie, posiłkując się co nieco...
 
Cezary Spigarski
Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
Zmieniony ( 19.01.2015. )
 
następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej