Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Msza Ludzi Morza PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
12.01.2015.
Image
 
 
 
 
 
 
 
11 stycznia 2015 r. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni, któremu przewodzi ks. Edward Pracz, Duszpasterzem Ludzi Morza zwany, odbyła się uroczysta msza noworoczna w intencji i dla Ludzi Morza odprawiona. Gościem szczególnym był ksiądz biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna, a przybył specjalnie aby mszę tę odprawić. Oczywiście z całego Trójmiasta i okolic zjechali wszyscy, którym na sprawach morza zależy i tego dnia mogli się tu pojawić. Byli dowodzący morskimi firmami, urzędami, przedstawiciele władz miejskich i nieco wyższych, uczelni morskich, politycy i członkowie morskich stowarzyszeń. Były sztandary, honory - było bardzo uroczyście. A wyjątkowy nastrój podtrzymywał wokalnie Zespół Pieśni i Tańca "Gdynia".

Był też jeszcze jeden szczególny powód takiego wydania tej mszy - akurat 11 stycznia przypadła okrągła, 50-ta rocznica zatonięcia statku należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie - "Nysa". Niewielkiego, liczącego 57 m długości i 695 DWT statku, zbudowanego w 1951 roku w Stoczni Gdańskiej, na pokładzie którego zginęło 18 członków jego załogi (12. mieszkańców Trójmiasta, 6. - Szczecina), a przyczyn zatonięcia nigdy nie ustalono. (Wśród prezentowanych poniżej zdjęć w powiększeniu - sylwetka statku oraz tableau z załogą, zamieszczone w "Tygodniku Morskim" 24 stycznia 1965 roku - materiały zebrane przez Ryszarda Leszczyńskiego i opublikowane po latach w jego książce "Ginące frachtowce" tom I - w formie możliwie dokładnej próby odtworzenia ostatnich chwil statku i jego załogi). Pod tablicą upamiętniającą ten dramat została złożona wiązanka kwiatów.

Image
 

Delegacja studentów Akademii Morskiej w Gdyni dokonała też przywitania księdza biskupa Ryszarda Kasyny przy pomocy mikrofonu i bukietu kwiatów.
 
Image
 
 
Sam ks. biskup swoje kazanie dedykował chrześcijańskiej umiejętności wybaczania. Bardzo trudnej i wymagającej, a będącej skutkiem najcięższych zbrodni popełnianych przez przestępców - morderstw. Jak na początku zauważył, nie każda religia wpaja swoim wyznawcom taką formę postępowania...
 
Image
 (kliknij fotkę - aby powiększyć)
 
Image
 
 
Podkreśleniem wyjątkowości tej mszy stało się po jej zakończeniu wspólne składanie sobie życzeń - dzielenie się opłatkiem.
 
Image
 
 
 
 
 
 
A później, po tej strawie dla ducha w salach przykościelnych, odbyło się jeszcze spotkanie uczestników mszy przy małej czarnej, małym "co-nieco" i pieśniach w wykonaniu Zespołu "Gdyni", zasilanego m.in. przez sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierza Plocke z małżonką...

Image
 

 
 
 
 
... co odnotował Cezary Spigarski...
... z wizualizacją Tadeusza Lademanna i wyżej wymienionego (więcej fotek - galeria)
Zmieniony ( 12.01.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej