Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Opłatkowe spotkanie starszych oficerów mechaników morskich PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
20.12.2014.
Image
 
 
W miniony czwartek, 18 grudnia 2014 roku, w gościnnych pomieszczeniach gdyńskiego klubu Duszpasterstwa Ludzi Morza Stella Maris odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Gdyński Oddział Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich. Zwyczajowo, jak co roku, uroczystość tę zaszczyciło wiele eminentnych, powiązanych z morzem i gospodarką morską osobistości, którym pokłonił się gospodarz wieczoru, przewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia inż. Adam Ludwik Stróżyk.
 
Pośród przybyłych na wieczerzę, których obecność nadała jej wyjątkowego charakteru, znaleźli się: przedstawiciel rektora Akademii Morskiej w Gdyni, profesor dr hab. inż. Mirosław Czechowski, byli rektorzy tej uczelni profesorowie Józef Lisowski i Romuald Cwilewicz, prodziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr inż. Jan Rosłanowski oraz nasz starszy kolega i nauczyciel, „senior chief engineer”, prof. Andrzej Perepeczko. Do znamienitych gości zaliczyć też należy: przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, dyrektora Urzędu Morskiego, dr. inż. kapitana Andrzeja Królikowskiego, przedstawicieli Stowarzyszenia Elektryków Polskich, członka zarządu Polskiego Rejestru Statków inż. Grzegorza Pettke, prezesa firmy Green Management Polska inż. Ireneusza Kuligowskiego oraz inż. Lechosława Bara, właściciela spółki crewingowej Elbes. Świąteczne życzenia dla wszystkich zebranych dotarły również od nieobecnych: pani minister, prof. Doroty Pyć, prezesa Polskich Linii Oceanicznych Romana Woźniaka, dyrektora technicznego Chipolbroku dr. Włodzimierza Mikstackiego i dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr. inż. Jerzego Litwina. Witając przybyłych, nie sposób było pominąć - oprócz wielce szacownych seniorów, inżynierów Mariana Przyklanga, Zbigniewa Pytki i Erazma Nowakowskiego - studentów Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni, a zatem tych, którzy zostaną naszymi naturalnymi następcami, oraz pań. Kobiet, które są przy nas nie tylko w dobrych, ale i trudnych, często najtrudniejszych momentach życia.

Kontynuując przemowę, inż. Stróżyk nawiązał do marynistycznej klasyki. Powrócił do conradowskiej, znanej żeglarzom i ludziom morza maksymy.

Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)
 
- Kiedy wypływam na otwarty ocean - mówił - muszę być pewny, że moje maszyny są sprawne. Muszę żyć w przekonaniu, że kiedy okrutne morze uderzy, pokaże swą monstrualną siłę, ja znajdę dodatkową moc, aby stawić mu czoła. Aby przeciwstawić się, wytrwać, przeczekać aż sztormowa noc minie. Ale tę moc, ową ogromną siłę czerpiemy też tu. Z tego symptomatycznego miejsca, ustronia, które gromadzi tych, dla których Stella Maris, Gwiazda Morza, Gwiazda Wszystkich Mórz świeci i promienieje blaskiem. Jest dobrym adresem, który potrafi utwierdzać w przekonaniu i wierze, że warto być razem. Umacniać dobre myśli, że w takich chwilach należy być blisko siebie. (…) W naszej kulturowej tradycji zapisany jest zwyczaj - przypomniał przewodniczący - że przy wigilijnym stole zostawia się dodatkowe nakrycie. Wolne krzesło, na którym usiądzie szukający bożonarodzeniowego ciepła, znamionującego rodzinny dom, wędrowiec. My nieco na przekór tej staropolskiej, sięgającej odległych wieków obyczajowości, miejsca tego nie pozostawiamy pustym. Poprosiliśmy, aby ten opłatkowy wieczór spędził z nami, starszy oficer mechanik z cumującego w Gdyni panamskiego statku „Clipper Iwagi”, pan Christopher Canton. Witamy go pośród nas serdecznie.

Po zaintonowaniu kilku kolęd, inż. Adam Stróżyk skorzystał z odświętnej formuły spotkania, aby nadać Europejskiemu Koordynatorowi Duszpasterstwa Ludzi Morza, ks. Edwardowi Praczowi oraz kapitanowi żeglugi wielkiej Wacławowi Sołtysowi, przyznane przez Radę Główną Stowarzyszenia honorowe tytuły „starszego oficera mechanika”. Podkreślić - w przypadku księdza Edwarda - jego rolę i działalność na rzecz wspomagania „duchowej mocy” i konsolidacji szeroko rozumianej „morskiej rodziny”. Docenić - to w kontekście zasług kapitana Sołtysa - godne uwagi „postrzeganie zagadnień technicznych w rozeznaniu różnorodnego spektrum łączącego pracę statkowego managementu”.

Image

- Obecność w naszym gronie zarówno ojca Edwarda jak i szacownego kolegi Kapitana - podsumowywał okolicznościową laudację przewodniczący - to bezsprzeczny i wielki powód do dumy dla nas wszystkich.

Zanim rozpoczęto składanie świątecznych życzeń i dzielenie wigilijnego opłatka, słowa stosownej ewangelii odczytał inż. Adam Tarnawski,

Image

a krótką modlitwę odmówił ksiądz Edward Pracz, akcentem tym zamykając liturgiczny, ceremonialny rozdział spotkania.

W dalszej części wieczoru, którą przeplatano śpiewem kolejnych kolęd, wykonywanych z dużą maestrią przez Zespół Pieśni i Tańca „Gdynia”, wystąpili też zaproszeni goście, szukając we własnych przeżyciach niezwykłości świąt spędzonych na morzu.

Image
 

Przywołując aurę dni rozłąki, tęsknot i oczekiwań na moment ponownego spotkania z rodziną, jaką ten nostalgiczny, jedyny w swoim rodzaju wieczór wypełnia i okala.

Image
 
 
 
 
 
- Mówiąc o wigilijnych i noworocznych życzeniach pomyślności, obfitości zdrowia i spokoju - zamykał wypowiedź inż. Stróżyk - nie powinniśmy zapominać o tych wszystkich, którzy bożonarodzeniową porę spędzają na statku. Którzy pełnią swą trudną, odpowiedzialną służbę, nie mając zbyt wiele czasu na refleksje, chwile zadumy, na powracanie do wspomnień, jakich zwykle w pamięci niemało. Zatem to w ich stronę wyciągamy rękę z opłatkiem, przekazujemy wyrazy serdeczności, kierujemy świąteczne przesłania i myśli. Dzielimy się naszą radością, mając nadzieję, że jakaś jej część dotrze tam, gdzie powinna. Trafi do „Tych, co na morzu”... (ertel)

Zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej