Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Wodowanie w Stoczni Nauta PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
26.11.2014.
Image
 
 
25 listopada br. o godz. 13.00, w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku odbyło się wodowanie kolejnego statku rybackiego zbudowanego na zlecenie Karstensen Skibsvaerft AS. Jednostka m/v Kvannøy należy do serii podobnych statków zamówionych w Naucie przez duńską stocznię. Trawler o wymiarach 69.95 x 15.5 m powstał na pochylni B3. Jest to już druga jednostka zbudowana dla tego klienta, a w trakcie budowy są cztery kolejne. Podobnie jak pozostałe jednostki, m/v Kvannøy będzie przystosowany do przewożenia żywych ryb w zbiornikach z wodą morską. Wyposażony będzie także w wysokoprężny silnik napędu głównego oraz nowoczesne rozwiązania funkcjonalne (rybołówcze) oraz elektroniczne.
Poprzednie wodowanie odbyło się na początku sierpnia tego roku - wtedy z pochylni B1 zwodowany został pierwszy statek zamówiony przez Karstensen Skibsvaerft AS - Haugagut. W tym samym czasie do norweskiego klienta z Gdyni popłynął inny trawler tego typu - m/v Torbas.

Image
 
Procedurę związaną ze zwolnieniem statku z pochylni przeprowadził Sławomir Łubiński, Dyrektor Zakładu Nowych Budów w Stoczni Remontowej Nauta S.A. Całość wodowania przeprowadzono w rekordowo krótkim czasie kilku minut - odbyło się bez okolicznościowych przemówień, które zwykle mają miejsce podczas tego typu ceremonii
 
Na rynek nowych budów Nauta powróciła po dłuższej przerwie niespełna dwa lata temu, otwierając Zakład Nowych Budów na terenach gdańskich pochylni. W tym czasie pozyskała kilkanaście kontraktów na budowę nowych jednostek, w tym dwa w pełni wyposażone statki naukowo-badawcze dla uniwersytetów z Goeteborga i Gdańska, jedną jednostkę typu platform supply vessel i osiem częściowo wyposażonych sejnerów rybackich. Część z nich została już przekazana klientom, a pozostałe są w trakcie budowy.
 
Image
 
 
 
 
* * *

Stocznia Remontowa Nauta jest przykładem połączenia wieloletniej tradycji z nowoczesnością. Nauta jest najstarszą istniejącą polską stocznią - działa w Gdyni od 88 lat. Nauta jest bardzo aktywna w obszarze innowacji. Stocznia wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi uczestniczy w kilku projektach o charakterze badawczo rozwojowym, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie m.in. w ochronie środowiska, energetyce, oraz różnych gałęziach przemysłu.

Jarosław Staluszka
Commercial Manager SR "NAUTA" S.A.
Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
Zmieniony ( 26.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej