Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Wyjątkowy ładunek w Porcie Gdynia PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
25.11.2014.
Image
 
Całość operacji śledził z uwagą Tadeusz Urbaniak, przefruwając sobie pomiędzy gałązkami...
 
 
 
 
23 listopada na terenie Portu Gdynia miało miejsce niecodzienne wydarzenie -  odbył się transport NAO-Reaktora o długości prawie 45 metrów, średnicy 4,5 metra i wadze 535 ton. Producentem zbiornika jest firma Sices Polska Sp. z o.o. działająca w Polsce od 2003 roku w ramach Sices Group. Montaż reaktora prowadzony był na terenie Portu Gdynia. W minioną niedzielę reaktor został przetransportowany z miejsca montażu przy ulicy Rotterdamskiej na Nabrzeże Polskie, gdzie obecnie oczekuje na załadunek na statek. Transportem zajmowała się wyspecjalizowana firma spedycyjna Port Consultants, która w celu  rozładunku i przesunięcia reaktora na zbudowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. stanowiska dla sztuk ciężkich na Nabrzeżu Polskim, sprowadziła z Belgii specjalistyczne naczepy SPMT – 2 wieloosiowe moduły z obrotnicami.

Reaktor przeznaczony jest na instalację chemiczną dla klienta Sices - firmy Chevron-Phillips mieszczącej się w Houston. Przedstawiciel firmy Sices Polska, Grzegorz Lukowski powiedział, że jest to jeden z najcięższych aparatów, jaki został wyprodukowany w Polsce, a kontrakt jest klamrą spinającą ich 10-lecie działalności w Polsce. Obecnie firma uczestniczy w kolejnych przetargach na montaże, które wykonywać będzie na terenie Portu Gdynia.

Reaktor został ułożony na specjalnych torach ślizgowych, które mają umożliwić bezpieczne dla konstrukcji nabrzeża i ładunku przemieszczenie go na odległość 7 m od krawędzi Nabrzeża Polskiego - jest to koniecznością dla bezpiecznego podjęcia ładunku na statek. Ekspertyzę dla operacji przemieszczenia reaktora na Nabrzeżu Polskim wykonała firma WUPROHYD z Gdańska - firma ta również nadzorowała prawidłowy przebieg tej operacji.

Dział PR ZMPG-a S.A.

Zdjęcia: Tadeusz Urbaniak

Zmieniony ( 26.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej