Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Finał Pucharu Bałtyku Południowego PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
09.11.2014.
Image
 
 
Nagrody w Pucharze Bałtyku Południowego rozdane! 8 listopada br. wieczorem w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala kończąca tegoroczną edycję tego projektu.

Sala Kameralna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zapełniła się niemal do ostatniego miejsca. Na Galę Pucharu Bałtyku Południowego przybyło prawie 200 osób. Wśród nich byli nie tylko żeglarze biorący udział w zmaganiach, ale również liczni przedstawiciele władz samorządowych i organizacji biorących udział w projekcie oraz zaproszeni goście.
Uroczystość odbyła się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Jej organizatorami byli wspólnie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Pomorski Związek Żeglarski. Galę prowadził znany dziennikarz telewizyjny Sławomir Siezieniewski. Spotkaniu towarzyszyła muzyka zespołu Detko Band.
 
Image
 
 
Image
 
Po powitaniu gości, w tym specjalnie wymieniając obecną na sali Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, marszałek Mieczysław Struk zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych lat przybędzie infrastruktury żeglarskiej w okolicach województw - uczestników bałtyckich zmagań (Zachodniopomorskie, Pomorskie i Warmińsko-Mazurskie), zaapelował też o dołożenie jeszcze większych starań o propagację idei żeglarskich w Polsce

Przypomnijmy, że Puchar Bałtyku Południowego to nowatorska inicjatywa, polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych, biorących udział w tradycyjnie dotąd rozgrywanych regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów.
 
Image

Prezes PoZŻ Bogusław Witkowski podkreślił, że jest to szczególna impreza, przeznaczona dla amatorów (nie czerpiących korzyści finansowych z uprawiania tego sportu), ale jednocześnie dla profesjonalistów - w sensie ich żeglarskich umiejętności prezentowanych podczas tych zmagań

Image
 
W imieniu Marszałka Warmińsko-Mazurskiego przemawiał dyrektor Jerzy Wcisła

Jego celem jest integracja i uaktywnienie żeglarzy w pasie Bałtyku Południowego - od Szczecina do Kaliningradu. W projekcie uczestniczą: Pomorski Związek Żeglarski, Zachodniopomorski i Elbląski Okręgowe Związki Żeglarskie oraz Gdańska i Kaliningradzka Federacja Żeglarska. W tym sezonie żeglarskim odbyła się już druga edycja Pucharu. W jego ramach przeprowadzono ponad 20 regat, w których udział wzięło ponad 300 żeglarzy. Podczas wczorajszej Gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku podsumowano zmagania oraz uhonorowano zwycięzców.

Grupa KWR:
- I miejsce zdobył Ryszard Seroka, jacht „Berbeć II”, Jachtklub Elbląg
- II miejsce Łukasz Trzciński, jacht „Goodspeed”, Jachtklub Stoczni Gdańskiej
- III miejsce Michail Muleris, jacht „Vera”, Jachtklub Kaliningradzki

Image
 

Grupa ORC:
- I miejsce zajął Jacek Chabowski, jacht „Polled 2”, Jachtklub Stoczni Gdańskiej
- II miejsce Robert Kresło, jacht „Oiler 3”
- III miejsce Mariusz Maćkowiak, jacht „Aquarella”, Jacht Klub im. Conrada w Gdańsku

Image
 

Grupa OPEN:
- I miejsce zdobył Cezary Wolski, jacht „Sharki”, YKP Szczecin
- II miejsce Tomasz Goliński, jacht „Hafgolan”, Jacht Klub AZS Szczecin
- III miejsce Robert Trojanowski, jacht „Majka K”, WOPR Police

Image
 

Klasyfikacja regat morskich:
- I miejsce w grupie KWR zdobył Robert Niewiński, jacht „Endorphine”
- I miejsce w grupie ORC Jacek Chabowski, jacht „Polled 2”, Jachtklub Stoczni Gdańskiej
- I miejsce w grupie OPEN Michał Weselak, jacht „Wanda” z Gdańska

Image
 

Miano najaktywniejszego żeglarza Pucharu Bałtyku Południowego uzyskał sternik Michail Muleris, jacht „Vera”, Jachtklub Kaliningradzki.
 
Image
 
 
Za dobry poziom organizacyjny uhonorowano trzy regaty: Eljacht Cup, Unity Line oraz Puchar Jachtklubu Kaliningradzkiego.
 
Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)
 
Za najlepsze regaty morskie uznano SailBook Cup.
 
Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)
 
Gala Pucharu Bałtyku Południowego stała się również okazją do wręczenia medali Polskiego Związku Żeglarskiego dla szczególnie zasłużonych dla polskiego żeglarstwa. Otrzymali je: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego do spraw żeglugi Zbigniew Ptak, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski.

Image
 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wyróżnił też medalami „De nihilo nihil fit” szczególnie zasłużonych dla polskiego żeglarstwa: wybitnego żeglarza polarnego Macieja Sodkiewicza, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego, niestrudzonego animatora życia żeglarskiego na Zalewie Wiślanym Ryszarda Dodę, działacza akademickiego ruchu żeglarskiego Jacka Jettmara, wybitnego konstruktora jachtów Wacława Liskiewicza oraz dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzeja Królikowskiego.

Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)

Przy okazji Gali Pucharu Bałtyku Południowego rozdano również nagrody w regatach SailBook Cup, których współorganizatorem był Pomorski Związek Żeglarski.
 
 Image
 
Regaty SailBook Cup, których pomysłodawcą jest Jacek Zieliński w tym roku odbywały się na trasie Sopot - Visby (Gotlandia) - Sopot, na dystansie ok. 600 mil. Wzięło w nich udział 17 jednostek (nie wszystkim zgłoszonym udało się wystartować). Nagrodą główną był srebrny puchar - taki sam, jak 80 lat temu podczas pierwszych takich regat odbytych z udziałem gen. Mariusza Zaruskiego w 1934 roku. Organizatora reprezentował radny miasta Gdańska Maciej Krupa, ale jak sam stwierdził nie przyszedł tu w roli radnego, lecz z zadaniem podziękowania wszystkim uczestnikom za udział w regatach w imieniu Jacka Zielińskiego
 
 
 
Image

Najważniejsze trofeum - puchar trafił w ręce zwycięzcy regat Jacka Chabowskiego
 
 
 Image

Znany z udziałów w naszych regatach, dowodzący w nich jachtem "Błagodarnost II" Siergiej Pavlenko z Jacht Klubu "Ost-West" w Kaliningradzie - wręczył pamiątkowe tablice upamiętniające 20-lecie istnienia tego klubu
 
 
Image
 
Rozlosowano też nagrody dodatkowe, ufundowane przez sponsorów regat
 

Źródło: PoZŻ
Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski (więcej fotek również Tadeusza Lademanna - galeria)

Więcej o Pucharze Bałtyku Południowego oraz pełną klasyfikację znaleźć można na stronie internetowej www.zeglarski-pbp.pl
Zmieniony ( 09.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej