Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Wienće tym, którzy nie powrócili z morza PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
03.11.2014.
Image
 
 
 
2 listopada 2014 r. - Dzień Zaduszny. Dla większości z nas dzień, który spędzamy odwiedzając groby swoich bliskich, przyjaciół i znajomych, do których nie udało nam się dotrzeć dnia poprzedniego - Wszystkich Świętych. W dniu tym łączymy się myślami z tymi, którzy nas już opuścili, chcąc aby pamięć o nich trwała. Niekoniecznie myślimy wyłącznie o bliskich nam osobach. Środowisko ludzi morza i z morzem związanych, czy to zawodowo, czy rodzinnie co roku oddaje swój pokłon w kierunku tych, którzy na morzu swoje życie zakończyli, którym nie dane było z tego morza powrócić. I tego też dnia, w samo południe wyruszyła delegacja reprezentująca środowisko morskie celem oddania honoru ludziom, których morze zabrało. Wyruszyliśmy na statku przynależnym do gdyńskiego Urzędu Morskiego m/s "Tucana" na Zatokę Gdańską, aby na wysokości orłowskiego mola złożyć wieńce i pomodlić się w intencji poległych i zaginionych marynarzy.

Niewielka grupa złożona z przedstawicieli Urzędu Morskiego i Ligi Morskiej i Rzecznej (właściwie większość obecnych do niej należąca) z Andrzejem Matulewiczem, dzierżącym wieniec na czele; w imieniu środowiska żeglarskiego prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski; reprezentantów statkowych działów: Pokładowego, Mechanicznego i Hotelowego (znaczy ten hotelowy - mogę właściwie sobie przypisać, wspominając zaprzeszłą mą pracę na morzu...); czynni zawodowo - ale i kapitan - senior Henryk Wojtkowiak obecność swą zaznaczył; łączący wiedzę kapitańską z akademicką - kapitan profesor Daniel Duda; reprezentujący morski wymiar sprawiedliwości sędzia Witold Kuczorski; ekipa telewizji Polsat (jak się okazało sami tę wyprawę namierzyli - znaczy pochwalić działanie należy), a wszyscy pod czujnym okiem duszpasterza ludzi morza ks. Edwarda Pracza.

Już na miejscu postępowanie swe od kilku słów ku marynarskiej pamięci kapitan-profesor Daniel Duda wygłosił.
 
Image
 
 
Potem w swe ręce przejął nas i poprowadził duchowo ks. Edward Pracz, który krótkie nabożeństwo odprawił. Przywołał też z zakamarków naszej pamięci załogę statku "Leros Strength" - wspomniał tragedię, która rozegrała się niedaleko brzegów Norwegii 8 lutego 1997 roku, pochłaniając 20 osobową załogę.
 
Image
 
 
Zabrał też głos prezes Bogusław Witkowski,
 
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
a później na wodę poszły specjalnie na tę morską ceremonię przywiezione wieńce.
 
Image
 
Image
 
 
 
 
Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
Zmieniony ( 04.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej