Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
40-lecie Portu Północnego PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
19.10.2014.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Dzień 16 października (jak już wiecie dość lubię tę datę), został też dniem wybranym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. na przeprowadzenie z wielkim rozmachem uroczystości obchodów 40-lecia Portu Północnego. Odbyło się to wieczorową porą w najnowszym gdańskim nabytku kulturalnym - Teatrze Szekspirowskim. Gości przybyło co niemiara - odświętnie udekorowana sala całkowicie była wypełniona. A kto przybył? Właściwie większość, których znamy z działań w obrębie gospodarki morskiej - nie raz choćby na tej stronie się przewijający - nie sposób ich wszystkich wymienić. Ale na pewno uwieńczeniem działań wszystkich tych gości będzie zawsze to, co dzieje się w porcie - tutaj ich całość ulega materializacji.

Życzenia od przychodzących, w asyście swoich wiceprezesów Jerzego Melaniuka i Marka Pietruszewskiego odbierała prezes zarządu ZMPG S.A. Dorota Raben.

Image
 

Rozpoczęto od obrazowego - filmowego przypomnienia jak w ogóle do budowy portu doszło (poczytaj też w naszej wcześniejszej relacji - kliknij).

Image
 

Następnie ze sceny cały zarząd kierował swe słowa do przybyłych, najważniejszych wymieniając. Szczególne adresy kierowano ku wszystkim, dzięki którym ten port powstał - m.in. ku obecnemu na sali profesorowi Witoldowi Andruszkiewiczowi. Jak powiedział wiceprezes Jerzy Melaniuk - port gdański trwający tu od ponad tysiąca lat jest dzisiaj jednym z najważniejszych na Bałtyku, a jego siłę główną stanowi właśnie Port Północny i chwała za to dalekowzroczności jego twórców. Wspólnie z wiceprezesem Markiem Pietruszewskim przedstawili tu też krótką historię i opowiedzieli o głównych zdarzeniach sprawczych dzisiejszej portu pozycji i siły. Prezes Dorota Raben wyraziła też swoje słowa podziękowania ku wszystkim pracownikom i budowniczym.
 
Image
 
 
Skierowała kilka ciepłych słów w kierunku nieobecnego tego dnia Lecha Wałęsy (odwiedził port dzień wcześniej), a o odczytanie jego listu poproszony został rzecznik prasowy Janusz Kasprowicz (oto treść - kliknij). Wśród wielu listów gratulacyjnych otrzymanych przez Zarząd MPG S.A. znalazł się również tego wieczora odczytany od Ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego (kliknij aby przeczytać).

Prowadzący uroczystość, tego razu "pod muchą" - Marek Kański,

Image

poprosił o zabranie głosu obecną na sali podsekretarz od naszych spraw morskich w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju - profesor Dorotę Pyć (i tu, zanim do zabrania głosu doszło - słyszalne były fanfary...). Jak rozpoczęła: "(...) jubileusze takie jak ten - budują świadomość Polski Morskiej, skłaniają do refleksji. Należy stwierdzić, że praca została wykonana właściwie, a jej efekty pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość (...)".

Image
 

O sile portu decyduje kilka zasadniczych czynników: mądre zarządzanie, zaangażowanie pracowników, odpowiednie zasoby infrastrukturalne i sprawne zaplecze. Port w Gdańsku jest właśnie tym miejscem, które takim zadaniom sprostało, realizując pokładane w nim nadzieje. Oczywiście nie mogło się obyć bez życzeń dalszych sukcesów i rozwoju na arenie międzynarodowej.

Przywołani zostali do tablicy również wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski i Ryszard Świlski członek zarządu Województwa Pomorskiego (znaczy znowu fanfary słychać było...). Po złożeniu serdecznych gratulacji i zaproszeniu prezes Doroty Raben na scenę, dokonali wręczenia - z okazji osiągnięcia przez port znakomitych wyników ekonomicznych i eksploatacyjnych w imieniu zarządu województwa - statuetki Gryfa Pomorskiego.
 
Image
 
 
Jak to w takich sytuacjach bywa głos zabrał główny nadzorca poczynań Zarządu MPG S.A. - przewodniczący Rady Nadzorczej (a przede wszystkim prezydent tego pięknego portowego miasta) - Paweł Adamowicz (i tu dalej fanfary grały...). "Szanowni Państwo, możecie mi zazdrościć - widok Wasz z tego poziomu jest niezapomniany. (...) Nasuwa się refleksja - bez względu na ocenę dorobku Polski Ludowej - Port Północny należy do poważnych sukcesów." Padły słowa wielkiego uznania w kierunku profesora Witolda Andruszkiewicza - On i jemu podobni przebrnęli przez zdominowaną wówczas przez Rosjan politykę rozwoju naszego kraju i zdołali przekonać ówczesne władze i doprowadzić do rozpoczęcia tej wielkiej inwestycji - budowy miejsca zwiększającego polską suwerenność i niezależność. Dzisiaj wszyscy twórcy tego miejsca zasługują na pamięć i szacunek.
 
Image
 
 
Po tych wszystkich owacjach, nastąpiła część bardzo dla wzroku wszystkich gości atrakcyjna. Rozpoczęło się widowisko, jak to zostało określone: "zaskakujące, pełne werwy i nowatorskiej sztuki ruchu". zatytułowane "Serce Portu", specjalnie na cześć Jubilata przygotowane przez Balet Ocelot z Legnicy (warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej - kliknij). Widowisko wykonane w perfekcyjny sposób, obfitujące w niebezpieczne często ewolucje, praktycznie bez asekuracyjnych zabezpieczeń.

Image
 
 
 
 
 
 

Ukoronowaniem wieczoru stała się aukcja dzieł wykonanych przez dzieci z trójmiejskich szkół po ich wizycie w gdańskim porcie. Szczytnym celem było przeznaczenie zdobytych tą drogą środków na potrzeby Domu Integracyjno-Rodzinnego w Gdańsku "Domu na Jaśkowej". A jak to ludzie mówią, że przez "żołądek do serca" - akcja charytatywna podparta została pysznym przyjęciem.
 
Image
 
 
Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
Zmieniony ( 20.10.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej