Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Inauguracja na Wydziale Nawigacyjnym AM w Gdyni PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
11.10.2014.
Image

Za stołem od lewej: dr Sambor Guze - Prodziekan d/s dydaktyki i organizacji studiów, dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, prof. nadzw. AMG - Dziekan Wydziału, Prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski, dr inż. kpt. ż. w. Bogumił Łączyński, prof. nadzw. AMG - Prodziekan d/s morskich, współpracy i rozwoju dr inż. Tomasz Neumann - Prodziekan d/s studenckich i promocji
 
 
 

Kilka dni po oficjalnej inauguracji roku akademickiego Akademii Morskiej w Gdyni, przeprowadzonej na Skwerze Kościuszki - swoją własną miał Wydział Nawigacyjny AM. Odbyła się 9 października na wydziałowej auli. Wzięli w niej udział wszyscy studenci pierwszego roku, kierunków Nawigacja i Transport. W swoim przemówieniu, prowadzący uroczystość profesor Adam Weintrit, Dziekan WN po przywitaniu obecnych, m.in. dziekanów pozostałych uczelnianych wydziałów, przedstawicieli Senatu, Rady Studentów i oczywiście swojego najnowszego "narybku", powiedział: "Dzisiaj Akademia Morska w Gdyni jest największą uczelnią morską w Unii Europejskiej, kształcącą nieprzerwanie od roku 1920 kadry oficerskie floty handlowej oraz pracowników zaplecza lądowego gospodarki morskiej."

Dziekan podkreślił, że absolwenci Uczelni i Wydziału są właściwie wszędzie widoczni - od kadr oficerskich floty handlowej na świecie przez światową i polską politykę (jako dyplomaci, ambasadorowie, konsulowie, senatorowie, posłowie i ministrowie) po wszelkie wysokie stanowiska w naszej gospodarce morskiej. Opowiedział o strukturze swojego wydziału, o jego osiągnięciach, przedstawił osoby pracujące na odnoszone przezeń sukcesy naukowe. Powiedział, że dzisiaj kierunki studiów oferowane przez Wydział Nawigacyjny należą do jednych z najciekawszych w Polsce - bardzo ważnym jest uzyskanie satysfakcjonujących (również - a może przede wszystkim - materialnie) możliwości zatrudnienia w całej światowej gospodarce morskiej, u najbardziej prestiżowych armatorów - "i tego Wam (jak dodał) z całego serce życzę".

I tak, po odśpiewaniu przez chór uczelniany "Gaude Mater Polonia" oraz "Gaude Amus Igitur" - dokonało się zainaugurowanie roku akademickiego 2014/2015 na tym prestiżowym i uznanym wydziale.
 
Image
 
 
Głos zabrał też prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski - jak powiedział "trafiliście na bardzo dobry wydział, dokonaliście słusznego wyboru - jest to wydział szczególny dla znaczenia strategicznego Akademii Morskiej w Gdyni - z racji umocowania konwencyjnego, tradycji i pełnionej funkcji jest Okrętem Flagowym tej Akademii..."
 
Image
 
 
Obecny na uroczystości duszpasterz ludzi morza ks. Edward Pracz, ujął to w kilku słowach: "(...) człowiek jest jak statek - trzeba zrzucić balast, trzymać stateczność, włączyć światła i trzymać się właściwego kursu, i właśnie te czynniki powinniście wziąć pod uwagę rozpoczynając ten nowy rok akademicki... - życzę Wam wszelkich sukcesów naukowych i przyjemnej młodości."
 
Image
(kliknij fotkę aby powiększyć)
 
Zwykle podczas takich uroczystości odbywało się wręczenie studentom Indeksów - jednak od tego roku na Wydziale wprowadzony został tzw. elektroniczny dziekanat i indeksy funkcjonować będą już tylko w świecie wirtualnym...

Jak dodał jeszcze dziekan Adam Weintrit - tradycją jest wygłoszenie inauguracyjnego wykładu przez nowo mianowanego profesora. Tego roku wypełnieniem tej tradycji zajął się profesor dr inż. hab. Cezary Specht, prowadząc ciekawy wykład pt.: "Systemy satelitarne GPS i Galileo. Razem czy osobno?"
 
Image
 
 
Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
Zmieniony ( 11.10.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej