Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Zaproszenie na spotkanie z Ryszardem Leszczyńskim PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
06.10.2014.
Image
(kliknij fotkę aby powiększyć)
 
8 października br. o godz. 18.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się spotkanie z Autorem najbardziej chyba dramatycznych w swoim brzmieniu i zawartości książek o tematyce morskiej w Polsce. Autorem niezwykłym, mowa tu oczywiście o Ryszardzie Leszczyńskim - niestrudzonym badaczu tragicznych morskich zdarzeń, które dotknęły bardzo wiele polskich istnień i ich rodzin, wywołując niemożliwą do opisania traumę z powodu utraty swoich bliskich, wykonujących wcale nie łatwy morski zawód. Tego dnia odbędzie się uroczyste wodowanie czwartego tomu, zamykającego serię opowiadającą o morskich tragediach floty handlowej pod tytułem "Ginące frachtowce". (Pamiętamy, że wcześniej nasza Oficyna wydała tegoż Autora trylogię poświęconą ludziom, którym nie dane było wrócić z morza ze swoich statków rybackich - "Tragedie Rybackiego Morza").

Dlaczego flota handlowa w Muzeum Marynarki Wojennej? Wśród ofiar morskiego żywiołu znajdowali się również oficerowie wywodzący się z Marynarki Wojennej. Ale też dlatego, że prowadzący dzisiaj Muzeum Dyrektor Tomasz Miegoń stracił w jednej z opisywanych katastrof swego ojca Wojciecha - radiooficera na statku „Leros Strength”... Matką chrzestną książki będzie Pani Marlena Pupel - z domu Miegoń.
 
Image
(kliknij fotkę aby powiększyć)
 
Z okładem trzydziestoletnia, pasjonacka praca twórcza i dokumentacyjna Ryszarda Leszczyńskiego jest jedyną w tym zakresie pracą badawczą zakrojoną na tak szeroką skalę. Zanim przystąpił do spisania zebranych przez siebie materiałów - pieczołowicie prześledził ok. 25 tysięcy dokumentów Izb Morskich Gdyni i Szczecina, odbył ogromną ilość rozmów i wywiadów z uczestnikami zdarzeń i rodzinami morskich ofiar, spotykając się z nimi w całym kraju i odnajdując mieszkających poza Polską, dotarł właściwie do wszystkich materiałów publikowanych w prasie oraz w formie książkowej. I dlatego właśnie, w uznaniu takiego trudu poświęconego dla zachowania tej wiedzy w pamięci potomnych - Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni postanowiło nagrodzić Ryszarda Leszczyńskiego przyjęciem go w szeregi swoich członków wraz z nadaniem tytułu Honorowego Kapitana Żeglugi Wielkiej (chciało by się dodać Literackiej - gdyż niejeden Polak mógłby czerpać wzorce z zasobów języka polskiego zawartych w książkach Tego Autora). Uroczyste wręczenie honorowego symbolu przynależności do tego elitarnego Stowarzyszenia - "Czapki Kapitańskiej" - będzie miało miejsce również podczas spotkania w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

A co mówi sam Autor o zawartości swojej książki? Ano, pozwolę sobie zacytować:
"W tomie czwartym ("Ginące frachtowce"), zamykającym publikację, przedstawiony zostaje materiał dotyczący polskich oficerów i marynarzy, którym splot nieszczęśliwych zdarzeń odebrał życie na statkach armatorów zagranicznych. Opatrzona podtytułem: „Polacy pod obcymi banderami” książka zawiera zatem:
- okoliczności i fakty, które doprowadziły do tajemniczej tragedii zbiornikowca „Athenian Venture” i równie zagadkowej katastrofy masowca „Leros Strength” (a więc jednostek, które pływały niegdyś w barwach polskich armatorów, bądź w ostatnie rejsy wyruszały obsadzane polskimi załogami)
- zapomniane epizody wojny na Zatoce Perskiej oraz incydenty i wydarzenia lat osiemdziesiątych minionego stulecia, które kroniki światowego shippingu opatrują mianem „polowania na tankowce”, a których szokujące następstwa okrywały żałobą dziesiątki polskich domostw i zrozpaczonych rodzin
- rejestr ponad 130 wypadków morskich z lat 1965-2013 oraz listę ofiar różnej skali fatalistycznych zajść i dramatów, jakie miały miejsce w tym samym przedziale czasowym.

Równie istotnym fragmentem czwartego tomu książki są warte uważnej lektury aneksy. Nader obszerny, oznaczony numerem pierwszym, w którym zaprezentowano uwarunkowania i przyczyny destrukcyjnych awarii „Krakowa”, „Wisły”, „Robura II”, „Niemna” i „Tczewa”, a więc jednostek, które zapisano po stronie ubytków tonażowych Polskiej Marynarki Handlowej okresu przedwojnia. Dwa kolejne obrazują calendarium wypadków floty transportowej i pomocniczej w latach 1926-1939 oraz ich najbardziej dotkliwe konsekwencje. Ostatnie z załączników dotyczą już wczesnych lat powojennych.
"

Nam wypada dodać, że Ryszard Leszczyński pracuje nad kolejnym tomem, którego roboczy tytuł już nam ujawnił: "Katastrofy i dramaty floty pomocniczej". (Pamiętamy np. wydarzenie sprzed kilku lat, kiedy doszło do zatonięcia holowanej przy brzegach Bałtyku pogłębiarki PRCiP "Rozgwiazda"...).

Zapraszamy na spotkanie do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 8 października br. o godz. 18.00!

Cezary Spigarski
Zmieniony ( 06.10.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej