Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Akademia Morska w Gdyni: Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
06.10.2014.
Image
 
 
4. października br. Akademia Morska w Gdyni, tradycyjnie już na Skwerze Kościuszki, na wprost cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim „Daru Młodzieży” - dokonała uroczystej inauguracji roku akademickiego 2014/2015. Doniosłość tej uroczystości niewątpliwie podniósł fakt przybycia nań wielu przedstawicieli rządu, organów samorządowych, administracji, przedsiębiorstw, rektorów wszystkich trójmiejskich uczelni wyższych, także rektora szczecińskiej Akademii Morskiej prof. dr hab. kpt. ż. w. Stanisława Gucmy oraz rektora współpracującej z gdyńską uczelnią morską Hochschule Bremerhaven, prof. dr. Josefa Stockemera. Rząd reprezentowała pani podsekretarz w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, prof. Dorota Pyć, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, dr inż. kpt. ż. w. Andrzej Królikowski, samorząd wojewódzki wicemarszałek Wiesław Byczkowski, niestety, nie udało się zauważyć nikogo z władz Gdyni. Wszystkich wchodzących gości witał kapitan "Daru Młodzieży" Rafał Szymański.
 
Image
 
 
 
 
 
 
Z firm morskich obecni byli m.in. dyrektor PŻM w Szczecinie Paweł Szynkaruk, z Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku Julian Skelnik (dyrektor ds. kontaktów zagranicznych), prezes zarządu Polskiego Rejestru Statków Dariusz Rudziński, dyrektor PZU w Warszawie Wojciech Wróblewski, Duszpasterz Ludzi Morza Edward Pracz, prezes Pracodawców Pomorze dr Zbigniew Canowiecki... jednym słowem otwierając tę akademicką uroczystość rektor gdyńskiej Akademii Morskiej prof. zw. dr hab. Piotr Jędrzejowicz odczytał nader długą list zaproszonych gości - i jak podkreślił: „naszych przyjaciół oraz partnerów ze świata nauki, gospodarki i biznesu”.
 
 
Szczególnie jednak ciepło powitał kadrę akademicką, a zwłaszcza studentów, którzy już 23 września rozpoczęli studia na czterech uczelnianych wydziałach, w tym 20-osobową grupę słuchaczy z Angoli. Po przypomnieniu, że korzenie uczelni sięgają 1920 roku, kiedy to „z wizji i marzeń o Polsce morskiej powstała Szkoła Morska w Tczewie, zaczynająca wszystko praktycznie od zera, bez portu ani floty..., ale z mądrością wizjonerów”, tak dzięki wysiłkowi kilku minionych pokoleń wychowanków owej tczewskiej i potem gdyńskiej Szkoły Morskiej, obecna Akademia Morska od kilku lat według międzynarodowego rankingu CSIC plasuje się w pierwszej czwórce światowych uczelni morskich; jej absolwenci są wysoko cenieni przez armatorów za bogatą praktyczną wiedzę inżynierską. Uczelnia, na której obecnie kształci się ponad 6000 studentów, w tym 1100 nowo przyjętych na studia stacjonarne i 600 na studia niestacjonarne, posiada niekwestionowany status akademicki potwierdzony pięcioma uprawnieniami do nadawania stopnia naukowego doktora oraz dwoma do nadawania doktora habilitowanego. Dodał, że pośród ubiegających się o podjęcie studiów w roku akademickim 2014/2015 najpopularniejsze okazały się specjalności transport i logistyka (blisko 8 kandydatów na jedno miejsce) oraz nawigacja (prawie 6 kandydatów). Część swego wystąpienia rektor poświęcił omówieniu dotychczasowego dorobku uczelni zarówno w sferze naukowej, badawczej i dydaktycznej, a także inwestycjom służącym doskonalszemu kształceniu, m.in. wspomniał o nowej siedzibie Biblioteki Głównej, zbudowanej w znacznej mierze ze środków UE, i której Senat uczelni nadał imię kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta. Nadmienił też, że dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ruszyła rozbudowa bezprzewodowej sieci komputerowej, która umożliwi studentom bezprzewodowy dostęp do Internetu. Rektor zapewnił wszystkich pracowników i studentów, że ich potrzeby oraz marzenia są w centrum uwagi kierownictwa uczelni.

W trakcie tejże uroczystości odbyła się przysięga nowo przyjętych studentów na sztandar Uczelni, na pokładzie „Daru Młodzieży” immartykulacja wybranej grupy studentów pierwszego rocznika, wręczenie dyplomów nowych doktorów, odznaczeń resortowych, nagród, obowiązkowe "Gaudeamus Igitur..." w wykonaniu uczelnianego chóru i wreszcie ogłoszenie przez rektora P. Jędrzejowicza, że rok akademicki 2014/2015 uważa za otwarty.
 
 
Głos zabrała także pani podsekretarz stanu prof. Dorota Pyć, podkreślając znaczenie gdyńskiej Akademii Morskiej w kształceniu wysokiej klasy absolwentów zarówno dla potrzeb pracy na morzu, jak i na lądzie, życzyła całej społeczności akademickiej i studenckiej dalszych dobrych i coraz lepszych wyników na niwie naukowej i dydaktycznej.
 
Image
 

Na koniec odczytała przesłanie, jakie do tejże uczelni przekazał wizytujący niedawno Gdynię Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Koji Sekimizu. (leski)
 
Image
 
 
Zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej