Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Inauguracja Roku Akademickiego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
04.10.2014.
Image
 
 
 
29 września miała miejsce uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Na wstępie serdecznie powitał wszystkich Dziekan Wydziału dr hab inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG. Swoje słowa skierował do Rady Wydziału, wszystkich obecnych, m. in. przedstawicieli zaprzyjaźnionych firm i instytucji i wielu znanych absolwentów, jak powiedział: "Jesteście z nami na co dzień, a szczególnie w takich uroczystych momentach (...) Witam też nowych studentów i rodziców, Wasza obecność świadczy o tym, że świat zmierza ku lepszemu, kiedy kolejny rocznik wstępuje w mury uczelni".
 
Następnie dr Janusz Kozak rozpoczął swoją mowę dziekańską. Jak powiedział do studentów: "wstępujecie w obszar, w którym powstają największe obiekty inżynierskie świata. Każdy z nich (mowa tu o statkach), choćby powstawał w ramach jednej serii zawsze się różni, czasem nawet radykalnie, za każdym razem stanowiąc unikalne dzieło. Każdy powstaje na bazie doświadczeń zdobytych przy wcześniejszym projekcie i budowie - trzeba mieć wiedzę, która potrafi rozwiązać każdy problem - i tego właśnie będziemy chcieli Was nauczyć". Mówił o unikalności Wydziału w skali światowej, o wielkich tradycjach jako jednego z pierwszych w utworzonej dokładnie 110 lat temu Politechnice Gdańskiej. Całość kształcenia ma odbyć się w nowym duchu - czyli w tzw. programie Kształcenia Inżyniera Przyszłości (o czym na tej stronie już pisaliśmy, ale zajrzyj tu - kliknij).

Image
Na zdjęciu w powiększeniu od lewej: Prodziekan ds. nauki dr hab. inż. Wojciech Litwin; Dziekan dr hab. inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG; Rektor prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, prof. zw. PG; Prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Marek Dzida, prof. nadzw. PG; Prodziekan ds. organizacji studiów dr inż. Damian Bocheński; Prodziekan ds. kształcenia dr inż. Mohammad Hossein Ghaemi
 
 
Oczywiście studia to też czas na dość intensywne spędzanie go nie tylko z książką w ręku. Musiała się więc pojawić zapowiedź egzekwowania przekazywanej wiedzy podczas sesji egzaminacyjnych. Czy będą mieli łatwo? Chyba nie. Studia to ciężkie i dla ludzi pracowitych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zaczyna je zwykle kilkuset chętnych adeptów sztuki tworzenia statków, ale do dyplomu dochodzi zaledwie kilkudziesięciu. Jak nieco później wyjawił Dziekan J. Kozak - Wydział ma drugi na PG wskaźnik zatrudniania absolwentów - co w dzisiejszych czasach powinno i naszym zdaniem dodawać bodźców studentom do intensywnego czerpania z zasobów podawanej tu wiedzy.
 
Image
 
Uzupełniając wykład Dziekana, Prodziekan ds. Nauki - dr hab. inż. Wojciech Litwin opowiedział (obrazując swoje słowa specjalnie przygotowanym filmem), o istnieniu na Wydziale OiO najstarszego na terenie PG klubu naukowego "Korab" (powstał w roku 1924), i o budowaniu przez zrzeszonych w nim studentów różnego rodzaju pojazdów pływających. Było także o międzynarodowym współzawodnictwie i wyścigach organizowanych w różnych częściach świata - m.in. tworzonych przez studentów łodzi z napędem solarnym.

Obecny podczas uroczystości JM Rektor prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, prof. zw. PG, w swoim wystąpieniu nawiązał do bardzo ciekawej historii, której świadkiem była przez 110 lat swego istnienia Politechnika Gdańska - od czasów, kiedy Polski nie było jeszcze na mapie Europy - do czasów, w których nasz kraj będzie miał w tej Europie bardzo wysoko umocowanego przedstawiciela - o takich zajściach jeszcze niedawno nikomu się nie śniło.
 
Image
 
 
Zaznaczył, że dzisiejsza droga rozwoju Politechniki idzie drogą absolutnie nowoczesną, że ma bardzo innowacyjny strategiczny plan rozwojowy pod hasłem: "Smart University" - przygotowanie do wytwarzania małych, ale bardzo inteligentnych rzeczy, co wymagać będzie szczególnie inteligentnego i innowacyjnego podejścia. Jak zaznaczył liczymy na nowo wstępującą w progi politechniczne młodzież, aby razem z kadrą naukową budowała te nowe, ciekawe rozwiązania. Podkreślił ważną rolę spełnianą przez Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa dla rozwoju polskiej gospodarki morskiej. Dodał też, że w dzisiejszej rzeczywistości widziałby inną nazwę dla tego Wydziału - ale jaką? Tutaj Rektor się nie wypowiedział.
 
Image
Najważniejszą dla studentów tego dnia część uroczystości poprowadził Prodziekan ds. kształcenia dr inż. Mohammad Hossein Ghaemi. I tak, po oczywiście powstaniu z miejsc studenci złożyli głośno słowa ślubowania: "Wstępując do wspólnoty akademickiej Politechniki Gdańskiej, ślubuję uroczyście...". Jednym słowem podjęli zobowiązania wiążące ich dalsze życie w sposób moralnie i naukowo przypisany wybranej przez siebie uczelni.

Jak to podczas takich uroczystości na uczelniach bywa - wręczono zasłużonym nagrody rektorskie wraz ze słowami uznania oraz specjalną statuetkę dla przedstawiciela Det Norske Veritas GL - firmy, dzięki której Wydział OiO wzbogacił się o zasadniczo nową pomoc naukową - przekazane do użytku studentom do celów naukowo-badawczych, a zainstalowane na komputerach w nowo otwieranym laboratorium komputerowym oprogramowanie DNVGL - pakiety Sesam, SuSi i Friendship. Laboratorium to dedykowane pamięci Profesora Jerzego Doerffera zostało przecięciem biało-czerwonej wstęgi otwarte na Wydziale OiO zaraz po uroczystościach inauguracyjnych.
 
Image
 
 
Image
Otwarcia laboratorium poprzez przecięcie biało-czerwonej wstęgi dokonali: Konsul Honorowy Królestwa Norwegii Michał Rzeszewicz, Dziekan Janusz Kozak oraz przedstawiciel DNV GL
 
 
Zanim jednak do tego doszło, było jeszcze przemówienie przedstawiciela Wydziałowej Rady Studentów PG,

Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)

a także prezentacja możliwości programu SuSi podczas wykładu przeprowadzonego przez przedstawiciela DNVGL. Wykład, jako pierwszy w studenckim życiu nowoprzyjętych miał też uświadomić, że można budować różne wielkie rzeczy, ale budowaniu tak ważnych i tak dużych jak statki - trzeba poświęcić szczególną uwagę. Trzeba wykazać się wiedzą, doświadczeniem, umiejętnością przewidywania możliwych złych zdarzeń i im zapobiegania. Ale najważniejsze jest mieć świadomość, że wiedza zdobywana podczas studiów stanowi dopiero początek drogi, która podczas dalszej pracy zawodowej będzie wymagała dalszego uzupełniania i doskonalenia. Padło nawet sformułowanie, że jeśli ktoś radzi sobie jako okrętowiec, to również poradzi sobie w każdej innej dziedzinie życia.
 
Image
 
 
Co tu dużo mówić? Perspektywa jest dobra. Należy więc wszystkim chętnym życzyć ukończenia tych ciekawych studiów, dających świetną widoczność na zatrudnienie i pracę możliwą do podjęcia na całym świecie. A wiemy na pewno, że osiągane przez absolwentów tego Wydziału zarobki pozwalają na godziwe i dostatnie życie, i tego właśnie Wam życzymy.

Cezary Spigarski
Zdjęcia: Krzysztof Krzempek, Lech Nadolny i Cezary Spigarski
Zmieniony ( 04.10.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej