Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Polsce PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
01.10.2014.
Image
 
Pod burtą "Daru Pomorza", po podróży ze Szczecina, witali swojego honorowego gościa przewodniczący SKŻW kapitan ż. w. Andrzej Królikowski oraz komendant Fregaty kpt. ż. w. Jan Sokołowski...
 
 
 

W dniach 26-30 września br. przebywał w naszym kraju Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), Koji Sekimizu. Swą wizytę odbywał w towarzystwie naszej rządowej reprezentantki przy IMO, kpt. ż. w. Anny Wypych-Namiotko. W niedzielę, 28 września na słynnej białej fregacie "Darze Pomorza", w godzinach wieczornych miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Otóż specjalnie na tę okazję Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni uczyniło Sekretarza Honorowym Członkiem swojej organizacji.
 
Image

... zanim doszło do przywitania ze zgromadzonymi na burcie - w salonie kapitańskim "Daru Pomorza" Koji Sekimizu złożył wpis w księdze pamiątkowej
 

Oczywiście, jak to podczas co jakiś czas przez nas obserwowanych takich zdarzeń w wykonaniu kapitanów - musiało dojść do oficjalnego wręczenia czapki kapitańskiej - zasadniczego symbolu przynależności honorowej - a za co? Właśnie za wkład osobisty w rozwój gospodarki morskiej - w tym przypadku wręczona osobie jakby nie było odpowiedzialnej w sensie ustawowym za morskie bezpieczeństwo.

Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Argumentacją w kwestii mianowania nowego honorowego kapitana zajął się sekretarz SKŻW kpt. ż. w. Piotr Bidziński
 
Image
 
"Ekscelencjo Sekretarzu Generalny, Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni uprzejmie prosi o przyjęcie tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia, tak jak jest Pan już Kapitanem wspaniałego statku zwanego IMO..." - tymi słowy rozpoczął swoją mowę prezes SKŻW Andrzej Królikowski
 

Na pokładzie można było zobaczyć część z wcześniej wyróżnionych członkostwem honorowym, m.in.: profesora Lecha Kobylińskiego, komendanta Akademii Marynarki Wojennej kontradmirała Czesława Dyrcza, komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirała Piotra Stockiego, posła Tadeusza Aziewicza, prezesa PLO Romana Woźniaka, profesora Józefa Lisowskiego.

Image
 
Była też symboliczna lampka szampana
 
Image
 
Nie mogło również zabraknąć wspólnego zdjęcia
 

Trzeba dodać, że wizytę swą rozpoczął Sekretarz od Akademii Morskiej w Szczecinie, gdzie na zaproszenie JM Rektora prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Stanisława Gucmy wziął udział jako gość honorowy w inauguracji roku akademickiego 2014/2015. (Jak wieść niesie przyleciał do Berlina, gdzie został odebrany z lotniska, niestety bez swojego bagażu, który jak to w lotnictwie cywilnym bywa - nie trafił do miejsca przeznaczenia. Trzeba było Sekretarzowi szybko zamawiać garnitur we właściwym rozmiarze, a zakończyło się to rozmiarowym sukcesem, co jak Koji Sekimizu skomentował - nie w każdym kraju jest możliwe... - znaczy tak tylko chciałem troszkę poplotkować...).

Według informacji Urzędu Morskiego 29 września Sekretarz gościł u rektorów Akademii Morskiej w Gdyni, Akademii Marynarki Wojennej oraz Politechniki Gdańskiej na śniadaniu obytym na Darze Młodzieży. Wziął też udział w uroczystości wręczenia Nagrody Lecha Wałęsy corocznie przyznawanej przez Instytut Lecha Wałęsy. Tego dnia gościł też na spotkaniu w Willi Uphagena, na zaproszenie Gdańskiego Klubu Biznesu.

W dniu 30 września Sekretarz miał spotkać się w Warszawie z członkami kierownictwa resortów Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Cały pobyt Sekretarza Generalnego IMO przypadł w dniach obchodów Światowego Dnia Morza (organizowanego w tym roku przez Królestwo Maroka, w dniach 27-29 września), mijających pod hasłem „Konwencje IMO; skuteczna implementacja”.

Przesłanie Sekretarza, wystosowane na tę okazję - kliknij

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
Zmieniony ( 01.10.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej