Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Pamiętny rejs Daru Pomorza dookoła świata PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
14.09.2014.
Image
 
 
 
Dokładnie 80 lat temu „Dar Pomorza” wypłynął z Gdyni w rejs, który na trwale zapisał się na kartach historii nie tylko polskiego szkolnictwa morskiego, ale w ogóle w dotychczasowych dziejach Polski na Morzu. Bo oto 16 września 1934 roku pod komendą kapitana żeglugi wielkiej Konstantego Maciejewicza ze 107 osobową załogą ta nasza biała fregata udała się - w upamiętniany przy okazji kolejnych „okrągłych” rocznic - rejs dookoła świata. To sprzed 80. lat o niezwykłej wadze wydarzenie stało się powodem zorganizowania 13 bm. właśnie na „Darze Pomorza”, już Statku - Muzeum będącego pod armatorską pieczą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, i z inicjatywy tegoż oraz Polskiego Towarzystwa Nautologicznego (PTN) uroczystego spotkania, poświęconego tej wspomnianej 80. rocznicy przemierzenia „Daru Pomorza” wokół naszego globu ziemskiego.

Przybyłych na to spotkanie gości przywitał prezes PTN, niestrudzony w działaniach na rzecz popularyzacji naszych spraw morskich, prof. dr kpt. ż. w. Daniel Duda,

Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)

w tym m.in. prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, zarazem prezesa Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, ale przede wszystkim dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, dr kpt. ż. w. Andrzeja Królikowskiego, a także Prezesa Zarządu Związku Piłsudczyków RP, Stanisława Śliwę, prezesa Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” kpt. ż. w. Stefana Krellę, z-cę dyrektora ds. administracyjno - technicznych Narodowego Muzeum Morskiego Tomasza Kulasa, prezesa Towarzystwa Przyjaciół tego Muzeum dr Fryderyka Tomalę. Stosowne pismo odnoszące się do wymienionej rocznicy, nie mogąc być obecna na spotkaniu, przysłała podsekretarz stanu ds. morskich w resorcie infrastruktury i rozwoju, pani prof. Dorota Pyć, podkreślając w nim ów wokół ziemski rejs „Daru”, jako doniosłe zdarzenie w wymiarze historycznym, a zwłaszcza patriotycznego symbolu bandery polskiej na morzach i ocenach świata; zdarzenie, które powinno być uroczyście kultywowane. W takim też tonie swoje pismo adresowane do dyrektora NMM dr. Jerzego Litwina odczytał prezes i dyrektor Andrzej Królikowski.

Image
 

Ale w odpowiednim skrócie przebieg tego rejsu przypomniała pani podchorąży z Akademii Marynarki Wojennej Klaudia Prawda. Że mianowicie rejs ten rozpoczęty z Gdyni 16 września 1934 roku wiódł przez Atlantyk i Kanał Panamski do Japonii, dalej do Australii oraz wokół Afryki do macierzystego nabrzeża w Gdyni, cumując doń 9 września 1935 roku, czyli po prawie rocznej tutaj nieobecności. Gościł „Dar Pomorza w 23 różnych portach i w sumie przebył, nierzadko w trudnych warunkach sztormowych 38 746 mil morskich. Tak jak żegnany był w Gdyni bardzo uroczyście, m. in. przy obecności ówczesnego premiera Walerego Sławka i ministra przemysłu i handlu Henryka Floyar-Rajchmana, tak i po powrocie do Gdyni był gromko witany.

Image
 

O znaczeniu wokółziemskiego rejsu „Daru” wypowiadali się również: prezes Zarządu Związku Piłsudczyków Stanisław Śliwa,

Image

wiceprezes Oddziału Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), kpt. Tomasz Kuplicki, który wręczył medale 25-lecia działalności Okręgu Pomorskiego: "Darowi Pomorza" - na banderę, dla dyrektora NMM Jerzego Litwina, prezesowi Związku Pracodawców Pomorze Zbigniewowi Canowieckiemu i Stanisławowi Czarkowskiemu.

Image

prezes Fryderyk Tomala, który po przypomnieniu, że w owym rejsie płynął jako felczer Mirosław Leśkiewicz (jeden z pierwszych absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie, ale za swą specjalność zawodową wybrał medycynę, zakładając po wojnie ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych),

Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)

wysunął propozycję utworzenia Klubu Ludzi Morza, szczególnie ze środowiska marynarskiego, którzy zasłynęli w takich sferach, jak np. literatura, malarstwo, gospodarka lub w innych ważnych dziedzinach.

W trakcie spotkania miało też miejsce odczytanie przez młodą uczennicę, Zuzannę Panasiuk wiersza kpt. ż. w. Andrzeja Liszegi, poświęconego właśnie „Darowi Pomorza”.
 
Image
Pamiątkowy dyplom wręczali kapitanowie ż. w. Stefan Krella, Leszek Górecki i Andrzej Królikowski
 
 
W zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego znalazły się również podczas spotkania przekazane pamiątki po ludziach z morzem i Darem związanych. (seski)

Image
Na ręce dyrektora Tomasza Kulasa z NMM swoje pamiątki przekazywał Bogusław Karaś ze Słupska
 

Zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej