Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Admiralski awans Dowódcy 3. Flotylli Okrętów PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
19.08.2014.
 Image
Mirosław Mordel - jeszcze jako kontradmirał (zdjęcie: Piotr Leoniak) (zdjęcia w powiększeniu Kancelaria Prezydenta RP)
 
 
W piątek, 15 sierpnia, dowódca największego związku taktycznego Marynarki Wojennej odebrał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nominację admiralską. Uroczystość odbyła sie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Kontradmirał Mirosław Mordel był jedynym awansowanym przedstawicielem MW. Jak powiedział kontradmirał Mirosław Mordel: „Marzyłem o służbie na okrętach podwodnych i miałem to szczęście, że bezpośrednio po ukończeniu Wyższej Szkoły MW trafiłem do 3. Flotylli Okrętów, do Dywizjonu Okrętów Podwodnych i na ORP Sokół. Po wielu latach, kolejnych szczeblach dowodzenia przyszła taka myśl do głowy: „a może dowództwo Flotyllą?...” co byłoby ukoronowaniem marzeń i podsumowaniem tego okresu, który rozpocząłem ponad 30 lat temu” dodał nowomianowany Dowódca.


Kontradmirał Mirosław Mordel urodził się 24.12.1960 r. w Opolu Lubelskim. W latach 1979-1984 studiował w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu skierowany został do służby na okrętach podwodnych, gdzie kolejno zajmował stanowiska: dowódcy działu ORP „Sokół”, dowódcy działu ORP „Orzeł”, zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy ORP „Dzik”. W 1996 roku ukończył podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1997 roku objął funkcję szefa sztabu dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w 1999 starszego specjalisty Oddziału Operacyjnego Sztabu MW.

W roku 2000 ukończył kurs sztabowy w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu, a następnie realizował zadania służbowe na stanowisku specjalisty ds. planowania ćwiczeń okrętów podwodnych w Dowództwie Okrętów Podwodnych NATO Wschodniego Atlantyku (COMSUBEASTLANT) w Northwood (Wielka Brytania). W roku 2003 wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w marcu 2004 r. objął dowodzenie jednym z najstarszych Dywizjonów Flotylli. Dowodzony przez niego dywizjon został dwukrotnie – w 2006 i 2007 roku – wyróżniony Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych.

W 2007 roku kontradmirał Mirosław Mordel wyznaczony został do służby w Sztabie Marynarki Wojennej, gdzie objął obowiązki zastępcy, a w 2008 szefa Zarządu Planowania Rozwoju MW. Od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. skierowany został na Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (Stany Zjednoczone). Po ich ukończeniu, w lipcu 2010 roku, objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego – P-5 Sztabu Generalnego WP, a od lutego 2013 roku realizował zadania służbowe w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZ RP, który wdrożony został 1 stycznia 2014 roku. Dokładnie tego dnia (jeszcze w stopniu komandora) kontradmirał Mirosław Mordel objął dowodzenie nad 3. Flotyllą Okrętów.

kpt. mar. Piotr Wojtas
Biuro Prasowe
3 Flotylli Okrętów w Gdyni
Zmieniony ( 20.08.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej