Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Chrzest i przekazanie statku badawczego Bayagbona dla Nigerii PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
15.08.2014.
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ

13 sierpnia 2014 roku (fajna data...) przekazano Nigeryjczykom statek, można powiedzieć wielozadaniowy w rybołówstwie - przeznaczony zarówno do połowów ryb, szkolenia marynarzy i rybaków, jak i prowadzenia badań fauny i flory, fizycznych i chemicznych czynników środowiska morskiego oraz wpływu przemysłu Offshore na to środowisko. Obszarem, na którym statek znajdzie swoje zatrudnienie będą wody okalające wybrzeża Afryki Zachodniej. Statek zakontraktowany został przez firmę Navimor International (mającą swoje już znaczne umocowanie na terenach Nigerii, gdzie m.in. dzięki jej działaniom powstała Stocznia Nigerdock w Lagos), a zbudowany przez Stocznię Wisła Sp. z o. o. Na ceremonię, przeprowadzoną na terenie REMONTOWA Shipbuilding (dawniej Stoczni Północnej), należącej do Grupy REMONTOWA Holding przybyli m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski, a także Jacek Karnowski - prezydent Sopotu. Pojawił się rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Piotr Jędrzejowicz (dzisiaj w tej uczelni studiuje ok. 50 studentów z Nigerii). Stronę nigeryjską reprezentowała żona prezydenta tego kraju dr Patience Jonathan oraz towarzysząca jej świta przedstawicieli rządowych i biznesu.

Pierwszej Damie Nigerii przypadł w udziale największy tego dnia honor - nadanie statkowi imienia Bayagbona, poprzez oczywiście wygłoszenie odpowiedniej formuły i spowodowanie (znaczy siekierką) rozbicia tradycyjnej butelki szampana. Zanim jednak do tego doszło były przemówienia, najpierw reprezentującego REMONTOWA Holding - wiceszefa Rady Nadzorczej Romualda Kindy, który pełniąc rolę gospodarza wszystkich oczywiście najpierw przywitał.
 
Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)
 
Potem przemówił prezes Stoczni Wisła Jerzy Pawlak,
 
Image
 
 
zajmując się w krótkich słowach przedstawieniem podstawowych parametrów jednostki, że ma 36,6 metra długości, 9 m szerokości, zanurza się na 3,25 m, że kadłub stalowy jest wysokiej jakości i spawany ze stali klasy A, że posiada ładownię 140 m3, zbiorniki paliwa 130 m3, że silnik Caterpilar 3508 dysponuje mocą 1014 KM przy 1600 obr./min., ma śrubę stałą w dyszy i ster strumieniowy. Na swój pokład może zabrać 18 osób i że jest to nowoczesna, świetnie w urządzenia laboratoryjne wyposażona jednostka, zbudowana pod nadzorem francuskiego Bureau Veritas. Jest polskim, Stoczni Wisła projektem, nagrodzonym przez Związek Pracodawców Forum Okrętowe nagrodą za Innowacyjny Produkt. Prezes pochwalił dążenia rządu Nigerii do sprawowania kontroli badawczej na obszarach wód oceanicznych przyległych do jej terytoriów, a będących w stanie zagrożenia poczynaniami przemysłu naftowego - trzeba chronić środowisko wszędzie - jak się wyraził "zanieczyszczenia nie uznają granic". Dowiedzieliśmy się też, ze Stocznia Wisła to właściwie "stary wyga" we współpracy z Nigerią - właśnie oddawana Bayagbona (imię ku pamięci pierwszego dyrektora Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morza - armatora statku) to już 124 statek przez tę stocznię dla tego kraju zbudowany! Do tej pory były to głównie trawlery i krewetkowce.

Później do głosu doszedł Ambasador Republiki Nigerii w Warszawie Samuel Jimba.
 
Image
 
 
Po nim mowę swą miał Akinwumi Adesina - Minister Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Nigerii.
 
Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)
 
I żeby było formalnie właściwie i Duch czuwał nad eksploatacją, chroniąc przed złym wpływem naftowego otoczenia - musiało również dojść do poświęcenia statku. Podjął się tej czynności, po krótkim nabożeństwie, ks. prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz Katedry w Oliwie.
 
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
Przyszedł też w końcu czas oczekiwanej przecież ceremonii. I tu pięknie wypolerowaną siekierką, po swoim również przemówieniu, dokonała czynu rozbicia szampana o burtę statku najważniejsza w Nigerii kobieta dr Patience Jonathan. Po tak przeprowadzonej akcji, można było udać się na pokład czekającego statku z udziałem bardzo barwnie wystrojonych towarzyszek oraz najważniejszych gości. Wieść niosła, że po ceremonii pierwsza dama Nigerii podążyć miała na spotkanie z żoną premiera RP Donalda Tuska, Małgorzatą, które zaplanowano w sopockim Hotelu Sheraton.
 
Image
 
 
 Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
Zmieniony ( 15.08.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej