Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
SailBook Cup 2014 i STS Generał Zaruski PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
03.07.2014.
Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)
Główny pomysłodawca i na dzisiaj współorganizator regat kpt. Jacek Zieliński, podczas niedawnych, 29 czerwca br. Regat Samotników organizowanych przez JKM Gryf, na swoim jachcie Quick Livener. Trzeba powiedzieć, że impreza ta nabiera tempa, a będzie już czwartą jej edycją. Wyraźnie widać, że z roku na rok przybywa chętnych do udziału w tej eskapadzie
 
Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od startu czwartej edycji SailBook Cup - najdłuższych regat morskich w Polsce. Na 600-milowej trasie z Sopotu dookoła Gotlandii ścigać się będzie ponad 20 jachtów na czele z żaglowcem „Generał Zaruski”. Szykuje się wyjątkowa impreza. Wyścig wystartuje 19 lipca w samo południe z mariny w Sopocie. To istotna zmiana w porównaniu z poprzednimi odsłonami regat. Dzięki niej start zmagań obserwować będzie można z sopockiego mola.

Liczącą 600 mil morskich trasę wyścigu najszybsze jachty powinny pokonać w ciągu tygodnia. Regaty będą dwuetapowe. Pierwszy etap powiedzie z Sopotu do Visby na Gotlandii. Podczas drugiego trzeba będzie wrócić do Sopotu okrążając wyspy Gotlandię i Gotska Sandön prawą burtą.

W SailBook Cup 2014 udział zapowiedziała czołówka najbardziej aktywnych polskich żeglarzy morskich reprezentująca niemal wszystkie porty polskiego Bałtyku. Wystartują na jachtach różnej wielkości, począwszy od mierzącego niewiele ponad 6 metrów „Atlantic Puffin” Szymona Kuczyńskiego, a skończywszy na 25-metrowym żaglowcu „Generał Zaruski”.

Do tej pory do wyścigu zgłosiły się 21 jachty, w tym dwa z Rosji. I to właśnie jeden z nich, doskonale znana z innych występów „Blagodarnost II”, jest wymieniana w gronie faworytów w ORC. Załoga pod dowództwem Sergeya Pavlenko nie będzie jednak miała łatwego zadania. Będzie musiała zmierzyć się z innymi jachtami, w tym m. in. „Fujimo” Mariusza Kowalskiego z PKM Gdańsk.

Także w KWR szykuje się zacięta rywalizacja. Zaś w kategorii Open będziemy świadkami walki, w której udział weźmie legendarny żaglowiec „Generał Zaruski”. Jego obecność w SailBook Cup 2014 jest symboliczna. Regaty odbędą się bowiem w 80 rocznicę pierwszego żeglarskiego wyścigu z Polski do Visby. Wziął w nich wtedy udział gen. Mariusz Zaruski. Nawiązaniem do tamtego wydarzenia jest również srebrny puchar z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Będzie on głównym trofeum w regatach.

Ale to nie jedyny akcent historyczny obecny na SailBook Cup. Ambasadorem regat zgodził się zostać jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy - kpt. Zygfryd "Zyga" Perlicki, olimpijczyk z Kilonii, skipper jachtu "Copernicus" w regatach okołoziemskich Whitbread, wielokrotny mistrz Polski w klasach olimpijskich i morskich, doskonały sędzia żeglarski.

Zmagania uczestników SailBook Cup będzie można śledzić na bieżąco na stronie regat: www.sailbookcup.pl dzięki nowoczesnemu systemowi YellowBrick. SailBook Cup to jedna z zaledwie dwóch polskich imprez monitorowanych przez system trackingowy. 

Zapisy do regat jeszcze trwają - zgłoszenia można dokonać na stronie internetowej http://sailbookcup.pl/pl/zgloszenia/, e-mailem: oraz w Biurze Regat. Do regat nie ma wpisowego. Trzy jachty („Bystrze”, „Barnaba” i „Generał Zaruski”) mają jeszcze wolne miejsca w załogach. Zainteresowanych zapraszamy na stronę: http://sailbookcup.pl/pl/dolacz-do-zalogi/

Organizatorzy: SailBook.pl, Pomorski Związek Żeglarski
Partnerzy: Gmina Miasto Sopot, Urząd Morski w Gdyni i Liga Morska i Rzeczna, Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot, Fundacja Helios, Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Polski Klub Morski, Puchar Bałtyku Południowego, Navinord
Sponsorzy: Naftoport, Voith, Work Service, Navcomm, Seldén, ICOM, Aero-Vaerft, 3 Sails, Ocean Sails, Henri Lloyd, AlmaPress Księgarnia Morska
Patroni medialni: SSI Jerzy Kuliński, Radio Gdańsk, Tawerna Skipperów, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu, Młody Elbląg, Nowyj Kaliningrad, Solovela, Batsaans

Źródło: PoZŻ
Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Zobacz ubiegłoroczny start
 
* * *

Popłyń z nami na regaty SailBook CUP 2014!

Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć) 
 
Gdański żaglowiec weźmie udział w regatach SailBook CUP z załogą ZMiGM na pokładzie. Wypływamy już 18. lipca! Są to najdłuższe regaty w kraju i drugie w akwenie morza Bałtyckiego. Do przepłynięcia będzie 600 mil morskich wokół Gotlandii z jednym pitstopem w Visby. STS „Generał Zaruski” zaprasza na pokład – razem popłyńmy na SailBook Cup! Kilka wolnych miejsc czeka na chętnych, którzy chcą dołączyć do załogi gdańskiego żaglowca podczas regat.

Pomysł startu w tej uznanej wybrzeżowej imprezie żeglarskiej, pojawił się znienacka i wynika z nieznacznych korekt terminowych w planie rejsu organizowanego przez stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Morskich, partnera odbudowy Zaruskiego, dla młodzieży z miast i gmin należących do związku. Gdy tylko pojawiła się możliwość startu w regatach, kpt. Jaszczuk ochoczo zapalił się do tego pomysłu - To bardzo dobra okazja do prawdziwie żeglarskiej przygody. Dobra dla jachtu i dobra dla załogi. - powiedział.

SailBook CUP to najdłuższe regaty w kraju i drugie w akwenie morza Bałtyckiego. Do przepłynięcia będzie 600 mil morskich wokół Gotlandii z jednym pitstopem w Visby, a załogi będą miały okazję odwiedzić malownicze szwedzkie wyspy. Przebieg regat będzie monitorowany przez system YellowBrick, a organizatorzy i sponsorzy imprezy zapewniają cenne nagrody i pamiątki.

Warto dodac, że SailBook Cup jest zaliczany do Pucharu Bałtyku Południowego jako regaty typowo morskie, które będą nagradzane dodatkowymi punktami!

STS "Generał Zaruski" wypływa w rejs już 18.07.2014 r. z Gdańska. Kierujemy się do Sopotu, gdzie 19.07. w samo południe rozpoczynają się regaty SailBook CUP 2014. Do Gdańska wracamy w sobotę lub niedzielę 27.07., by wziąć udział w IV Światowym Zjeździe Gdańszczan.

Szczegóły na stronie: sailbookcup.pl/pl

I tu mamy wyjątkową propozycję dla chętnych na żeglarską przygodę. STS „Generał Zaruski” zaprasza na pokład – razem popłyńmy na SailBook Cup! Kilka wolnych miejsc czeka na chętnych, którzy chcą dołączyć do załogi gdańskiego żaglowca podczas regat.

Zgłoszenia przyjmuje stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Morskich pod adresem Informacji udziela też Biuro Armatorskie STS "Generał Zaruski" (zakładka "Kontakt" na naszej stronie).

Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń!

Źródło: MOSiR Gdańsk
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej