Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Wodowanie s/y Tauri PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
27.06.2014.
Image
 
 
 
24 czerwca br. od godz. 10.00 w Jacht Klubie Morskim GRYF wodowano jacht. Niby niewielkie wydarzenie, przecież wodowań jachtów nikt specjalnie nie nagłaśnia, ale... No właśnie niby niewiele, a jednak znaczy. S/y Tauri, zbudowany tzw. systemem gospodarczym w Gryfie, według projektu inż. Leona Tumiłowicza, w roku 1967!!! Jest to jacht typu Konik Morski i tak naprawdę można powiedzieć, że stanowi bliźniaczą konstrukcję do słynnego na całym świecie s/y Opty Leonida Teligi. Niestety słynny bliźniak mocno nadszarpnięty zębem czasu dopiero czeka na swoją kolej do wyremontowania (takie sygnały płynęły już z Narodowego Muzeum Morskiego, w którego tczewskim oddziale obecnie się znajduje). Natomiast Tauri już lśni - znaczy dotykałem - gładziutki i właściwie nowy. Ale nie było mu łatwo - przechodził swój remont kapitalny przez ostatnich 10 lat...

No tak, nie zawsze właściwe zamiary idą w parze z upragnionym finansowaniem, ale koniec końców znowu będzie mógł wykonywać zadania, dla których powstał.
 
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Bronisław Kuśnierz - jedna z legend gryfowskich

Trzeba powiedzieć, że wszystko sprzyjało wodowaniu - nawet na niebie pokazał się "kilwater", a od strony wody pojawili się jeszcze inni ciekawscy.
 
Image
 
 
Przystąpiono do podniesienia jachtu ze stojaka i zostały przeprowadzone jeszcze drobne uzupełnienia konserwatorskie.
 
Image
 
 
Po krótkiej przemowie wicekomandora klubu ds. szkoleniowych Włodzimierza Kucharczyka, odnoszącej się do historii i budowy jachtu oraz paru słowach w wykonaniu dość mocno przez cały czas uwijającego się kierownika klubu Zbyszka Tarały - poszedł, znaczy nie sam, a przy pomocy samojezdnego dźwigu i chwilę później trafił bez szwanku do wód gdyńskiej mariny, albo ściślej do wód Basenu Jachtowego im. Mariusza Zaruskiego.
 
Image
 
 
Image
 
Nie była to jednak całość operacji - bo czymże byłby jacht bez masztu? No, ale to już stało się, kiedy spokojnie cumował przy kei.
 
 Image
 
Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
Zmieniony ( 27.06.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej