Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Trzy polskie uczelnie unowocześnią budowę śmigłowców PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
26.06.2014.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Umowę o współpracy w zakresie ulepszenia samolotowych systemów i podzespołów, z trzema polskimi uczelniami technicznymi podpisała w Gdańsku francuska firma Airbus Helicopters, zajmująca się produkcją śmigłowców. Przyszłość współpracy z polskimi uczelniami to głównie śmigłowiec EC725 Caracal, oferowany polskiej armii w ramach przetargu na 70 specjalistycznych maszyn wielozadaniowych. Do współpracy przystąpiły tak renomowane uczelnie, jak: Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Ta pierwsza ma się zająć ulepszaniem systemów wspomagających śmigłowce w lotach nad dużymi akwenami wodnymi i bezpiecznym mocowaniem śmigłowców na statkach.

W przypadku Politechniki Łódzkiej podpisanie umowy w Gdańsku gwarantuje kontynuację trwającej już od ośmiu lat współpracy tej uczelni z Airbus Helicopters. W jej ramach łódzcy naukowcy pomagali m.in. przy konstrukcji śmigłowca hybrydowego X3, jednego z najszybszych helikopterów na świecie, którego współtwórcą jest Tomasz Krysiński, polski inżynier pracujący od 30 lat w Airbus Helicopters.

Z kolei radomska uczelnia techniczna ma pomagać w udoskonalaniu niektórych elementów elektrotechnicznych, automatycznego pilota oraz siłowników.
Polskie uczelnie, w myśl zawartej umowy, będą pomagały głównie w modernizacji śmigłowca typu EC725 Caracal, który francuska firma produkuje od dziewięciu lat.

Umowę o współpracy w obecności Pierre Buhlera,
 
Image 
 
 
ambasadora Francji w Polsce parafowali: wiceprezes wykonawczy ds. inżynierii Airbus Helicopters Jean-Brice Dumont,
 
Image
 (aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
prof. dr hab. inż. Stanisław Bielecki rektor Politechniki Łódzkiej, prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk rektor Politechniki Gdańskiej oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
 
 Image
 Tuż przed podpisaniem umowy o współpracy z uczelniami, poszczególne umowy indywidualne podpisywali wyróżnieni udziałem w projekcie najlepsi studenci
 
 
 
 
Image
 
- To wydarzenie potwierdza ambicje Airbus Helicopters w Polsce. Już w 2013 roku w rozmowach z polskimi władzami firma wyraziła zainteresowanie współpracą. Rynek polski może być kolejnym ważnym obszarem dla koncernu po Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Mamy nadzieję, że Polska będzie miała swój duży udział w rozwoju grupy Airbus, powiedział Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce.

Do podpisania umowy doszło w trakcie trwających w gdańskiej siedzibie Amber Expo w dniach 24-26 czerwca, międzynarodowych targów XIII Balt Military Expo 2014 (o których piszemy oddzielnie).

- Ta umowa pozwoli nam sprawdzić się na trudnym, bo bardzo wymagającym polu produkcji helikopterów. Da też szansę zdobycia nowych doświadczeń naszym studentom i naukowcom. To szansa dla uczelni i doskonała okazja do praktycznego wykorzystania naszych kompetencji. Myślę, że przede wszystkim przyda się nasze pokaźne doświadczenie w dziedzinie informatyki, powiedział prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.

Image

Firma Airbus Helicopters (do niedawna nazwa Eurocopter) jest największym światowym producentem śmigłowców, będącym składowym Airbus Group, światowego pioniera usług dla przemysłu lotniczego i obronnego. Ma ona 46-procentowy udział w rynku śmigłowców cywilnych i wojskowych. Zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na całym świecie. Obecnie w około 150 krajach w użyciu jest około 12 tys. helikopterów wyprodukowanych przez tę spółkę. Airbus Helicopters wraz z firmą Heli Invest tworzy jedno z konsorcjów (oferujące śmigłowiec EC725 Caracal), które otrzymało zaproszenie do składania ostatecznych ofert w przetargu na 70 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska. Do postępowania zaproszono też konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation i Polskie Zakłady Lotnicze, które proponuje śmigłowce Black Hawk oraz Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik oferującą maszynę AW-149.
 
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Zawarcie umowy staje się dodatkowym impulsem dla polskich przedstawicieli ośrodków akademickich w konkretnych dziedzinach, ale i koniecznością szkolenia przyszłych kadr. Z tą przewodnią myślą dziesięciu wyróżniających się studentów (8) i studentek (2) otrzymało zaproszenia do udziału w stażach w zachodnich ośrodkach, gdzie u najlepszych konstruktorów i producentów będą podpatrywać i zdobywać pierwsze inżynierskie szlify.
 
Image  
 (aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Włodzimierz Amerski
Zdjęcia: Cezary Spigarski
Zmieniony ( 26.06.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej