Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Dni Morza, medale i książki PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
24.06.2014.
Image
 
 
 
23 czerwca br., "Dar Pomorza" - okazja nie byle jaka, Dni Morza, wydane nowe książki i najnowszy, 151 numer kwartalnika "Nautologia". Można o nim powiedzieć - kwartalnika z tradycjami, i śmiało dodać, że rzadko które pismo funkcjonuje od tak długiego czasu, sięgającego roku 1957. Jego unikatowy charakter polega m. in. na tym, że do publikacji, które muszą mieć naukowy charakter, trzeba jeszcze dodać ich niepowtarzalność - czyli przyjmuje się do druku opracowania dotąd nigdzie nie publikowane (znaczy kopiuj-wklej nie będzie). Zresztą, kiedy dobrze się przyjrzeć - w składzie kolegium redakcyjnego aż roi się od tytułów profesorskich, nie mówiąc o naczelnym - prof. dr hab. Bolesławie Hajduku - a to wszystko oznacza, że pismo znajduje się na liście naukowo - punktowanych - znaczy solidna wiedza z niego płynie, a co najważniejsze - morska wiedza. Organizacji podjęli się wspólnie Polskie Towarzystwo Nautologiczne (PTN) - wydawca "Nautologii" oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
 
Ale, że spotkanie na "Darze Pomorza" charakter miało mieć nieco szerszy, włączając w to ten morski podmuch kultury - nie mogło być zbyt krótkie. No i po zapowiedzi głównego winowajcy całego zajścia, znanego dobrze w morskich kręgach profesora, kapitana ż. w., prezesa PTN Daniela Dudy - zaczęło się śpiewnie - dla nastroju, morską nutą oczywiście. Wykonawstwo powierzono profesjonalistom-pasjonatom o wdzięcznej nazwie "Wilczki Morskie", ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni, o imieniu szczególnym - Karola Olgierda Borchardta.

Image
 

Po występie tej silnej grupy zaczęły się medale, wręczane przez przybyłe organizacje. I tak miejsca na podium po kolei zajmowali:

1. Z powodu zasług uznanych przez Związek Piłsudczyków RP, medale wręczał Nadbrygadier Stanisław W. Śliwa. Powołując się na dekret z 28 listopada 1918 roku, wydany jeszcze przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, zauważył: "marynarze mówią trzymajmy się morza, a piłsudczycy - trzymajmy się dekretu marszałka - bo to nasz regulamin życia przy morzu, bo morze żywi i wspiera wszystkich". No i dostało się Złotym Krzyżem Honorowym ZP po piersi księdzu Edwardowi Praczowi (znaczy pracuje w pocie czoła, prowadząc te swoje owieczki po morskim polu), Marii Dyrka (wicedyrektor w NMM - nieobecnej podczas spotkania) oraz Mirosławie Bednarz (głównej księgowej NMM).

Image
 

2. Dr Jerzy Litwin dla muzeum swego Narodowym Muzeum Morskim zwanego medal im. prof. Józefa Urbańskiego (człowieka uznawanego za twórcę polskiej szkoły nawigacyjnej), przyznawany przez Polskie Towarzystwo Nautologiczne z rąk jego prezesa Daniela Dudy odebrał.

Image
 

3. Naczelny redaktor "Nautologii" - prof. dr hab. Bolesław Hajduk otrzymał medal honorowy Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego (wcześniej Centralnego). Medal po krótkiej przemowie wręczał jego prezes dr Fryderyk Tomala.

Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)

4. Chan Tatarów Rzeczypospolitej, imć Jerzy Dżirdziś Murza Kniaź Szahuniewicz (zupełnie jak nasz stół z powyłamywa... bez nóg znaczy się - trudne do wymówienia...) specjalnie dla "Daru Pomorza" za szczególne zasługi dla Tatarów przekazał medal "Chana Dżelal Ed Dina".

Image
 

5. Za krzewienie wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym związanym z morzem dyplomy jeszcze z podpisem (tuż przed jego przejściem do Euro Parlamentu) Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Dyplomy odebrały Panie Dyrektor z gdyńskich szkół podstawowych: Sabina Dawidowska (nr 39 im. kpt. ż. w. Kazimierza Jurkiewicza) oraz Dorota Haase (nr 40 im. K. O. Borchardta).

Image
 

6. Główną nagrodę "Nautologiczną" im. Józefa Urbańskiego za rok 2013 otrzymała mgr inż. Katarzyna Wolska z Akademii Morskiej w Gdyni, trud i znój naukowej roboty ponosząc pod czujnym okiem promotora swego (znanego i nam doskonale, jako bohatera jednej z naszych książek... - czytelniku - powinieneś posiadać ją w swych zasobach - daj ponieść się nawoływaniu memu i kliknij tu - no, i poagitowałem troszkę :) profesora dr. hab. inż. Józefa Lisowskiego. Kilka słów uzasadnienia wypowiedział przewodniczący Kapituły Konkursowej prof. dr hab. inż. Cezary Specht, medal wręczał Rektor Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał Czesław Dyrcz, rektorskie nagrody w postaci zestawu mądrych książek prof. Daniel Duda (znanego i nam ......... tu, czytelniku, pamiętaj - morskie książki są źródłem nieocenionej wiedzy Twej :) , a jeszcze jeden medal sam promotor osobiście.
 
Image
 
 
7. Ksiądz Edward od Narodowego Muzeum Morskiego medal przyjął.

Image
 (kliknij fotkę - aby powiększyć)
 
8. Za krzewienie postaw patriotycznych Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej też przez prof. Daniela Dudę wyróżnione zostało.
 
Image
 
 
Po tym na medal(e) rozpoczętym spotkaniu przystąpiono do symbolicznych, różanym szampanem zakrapianych wodowań. I tak:

1. "Nautologię" przyjęła pod swe skrzydła (po laudacji prof. Bolesława Hajduka), dyrektor SP im. K. O. Borchardta ze Strzebielina Teresa Hinc.

Image
 

2. Daniela Dudy "Antoniego Waleriana Garnuszewskiego - dyrektora Szkoły Morskiej w Tczewie w latach 1920-1929" w poczet ochrzczonych przyjęła Maria Karaś, po prezentacji dokonanej przez prof. Jana K. Sawickiego.

Image
 

3. Książką Krzysztofa Czaplewskiego "Podstawy nawigacji morskiej i śródlądowej" (czytelniku, muszę Cię znowu zachęcić do tej wiedzy - kliknij tu), po odczytaniu laudacji profesora Ryszarda Wawrucha (nie mógł być obecny) zajęła się Teresa Grabowska.

Image
 
 
Na pamiątkę swoich działań matki chrzestne jeszcze z rąk kpt. ż. w. Stefana Krelli (szefującego Towarzystwu Przyjaciół Daru Pomorza) medale otrzymały.

Image
(kliknij fotkę - aby powiększyć)

Sam gospodarz spotkania (żaglowiec co to niejedno w swym żywocie przeszedł) z rąk prof. Daniela Dudy o kolejne morskie pamiątki się wzbogacił, m.in. pamiętające te sprzed 40 lat wielkie żeglarskie wydarzenie Operation Sail 1974 zwane.


I ja tam byłem,
medalu nie dostałem,
ale bez żalu,
już jeden kiedyś odbierałem,
a tutaj po prostu - fotografowałem...

(znaczy - kliknij tu aby się przekonać)

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek - galeria)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej