Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Ława Morska PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
31.10.2010.
Image
 
W czerwcu br. powołany został w Gdańsku nowy „podmiot społeczny” - bo tak można chyba określić tę inicjatywę, nawiązujący, jak stwierdzono w jego zarysie programowym - do dawnej tradycji „wielkiego Gdańska”, działających w nim licznych bractw i korporacji zawodowych, zwanych inaczej Ławami Prowadziły one tu swoje interesy, dla reprezentowania ich wobec ówczesnych władz miejskich. Tego typu działalność podobno „nie miała precedensu” w innych miastach w Europie. I do tej tradycji nawiązano właśnie tworząc we wspomnianym czerwcu Ławę Morską.
 
Image
Prowadzący posiedzenie Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Morski Gdańska
 
Jej organizatorem jest Fundacja Gdańska. Na inauguracyjne spotkanie osób zainteresowanych członkowstwem Ławy Morskiej do Dworu Artusa zaprosił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jako fundator owej Fundacji. Zaproszenie to otrzymał i prezes zarządu naszej Fundacji Cezary Spigarski.
Jakimi sprawami chce zajmować się ta Ława Morska? Według swego zarysu programowego: „W swym zamyśle tymi sprawami ...które leżą na sercu jako szeroko pojęte sprawy morskie naszego miasta i Rzeczypospolitej w sferach m.in. biznesu, turystyki, rekreacji, sportu, edukacji, przemysłu, infrastruktury, transportu i innych ważnych dziedzin”. Ostateczne jednak cele zostaną ustalone wolą członków Ławy, będącej wszakże dobrowolnym stowarzyszeniem, ale pod względem stanu osobowego nie przekraczającym 50 członków. Wobec władz miasta, a także innych instytucji gdańskiego oraz krajowego życia publicznego, „Ława ta chce pełnić rolę inspiratora i kreatora obywatelskiego lobbingu na rzecz morskich interesów Gdańska”. Wprawdzie, jak się wydaje, podobne zamierzenia podejmowane są już przynajmmniej przez kilka różnych organizacji, ale takich pewnie nigdy za dużo, zwłaszcza gdy chodzi o podkreślanie morskości nie tylko tego miasta, a również miast w innych regionach.Ustalono, że rolę organizatora sesji plenarnych Ławy i spotkań międzysesyjnych pełnić będzie Fundacja Gdańska.
Dotychczas odbyły się 2 posiedzenia członków Ławy Morskiej oraz jedno jej sekretariatu. Ostatnie odbyło się 21 października br. W jego programie uwzględniono omówienie takich głównych tematów, jak: zaprezentowane przez Związek Miast i Gmin Morskich stanowisko w sprawie zcentralizowanego modelu zarządzania portami morskimi (zreferowane przez Andrzeja Bojanowskiego - z-cę prezydenta Gdańska i zarazem prezesa zarządu Związku Miast i Gmin Morskich)

Image

oraz zastanowienie się nad rolą i formułą targów o profilu morskim na obecnym etapie polskiej gospodarki morskiej. W odniesieniu do portów m.in. stwierdzono, że ustawa o tych portach z 1996 roku wymaga pilnej nowelizacji. Przede wszystkim - według stanowiska ZMiGM - chodzi o poprawę ich efektywności zarządzania poprzez przeniesienie ośrodka decyzyjnego od władzy centralnej na poziom lokalny oraz o to, aby porty te w sposób naturalny zostały wpisane w plany rozwojowe samorządów.
Nowego rozwiązania wymaga też kwestia organizacji targów morskich, czyli organizowanego przez Międzynarodowe Targi Gdańskie „Salonu Gospodarki Morskiej” i przez firmę warszawską - Baltexpo. Targi te już „nie porywają” swą formułą. Muszą one mieć teraz na uwadze fakt, że po latach kryzysu polska gospodarka morska zaczyna się rozwijać. Powinny stać się okazją do przedstawienia polskiemu społeczeństwu znaczenia tego sektora dla całej gospodarki narodowej. (Temat ten został przeniesiony na następny termin posiedzenia Ławy Morskiej). Tyle niejako sygnalnych uwag co do wspomnianego programu.
W trakcie październikowego posiedzenia Ławy Morskiej ponadto wybrano dwie grupy. Pierwsza przygotuje opracowanie dotyczące udostępnienia mieszkańcom Gdańska bulwaru pieszo-rowerowego Brzeźno - Nowy Port (temat został zreferowany przez Janusza Kasprowicza (doradcę Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.) – zajrzyj też do: www.trojmiasto.pl,

Image

Image
(aby powiększyć – kliknij fotkę)

Image
(zdjęcie: Janusz Kasprowicz)

druga zajmie się zagwarantowaniem właściwej organizacji Europejskiego Dnia Morza w Gdańsku. Skład pierwszej grupy, to Jacek Bendykowski (wiceprezes Fundacji Gdańskiej),

Image

Andrzej Bojanowski, Janusz Kasprowicz, Roman Kołodziejski (gł. Inspektor Ochrony Wybrzeża w Urzędzie Morskim w Gdyni), Andrzej Królikowski (dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni),

Image

Wiesław Piotrzkowski (kapitan portu Gdańsk). A w składzie drugiej grupy: (oprócz Jacka Bendykowskiego i Andrzeja Bojanowskiego - Mateusz Kusznierewicz i Grzegorz Walczukiewicz (dyrektor Biura ZMiGM).

Image
 
oraz dr Krzysztof Zawalski z AWFiS, inicjator Narodowego Centrum Żeglarstwa.
Życząc tej Ławie Morskiej „pomyślnych wiatrów” podajmy jeszcze, że następne jej posiedzenia odbędzie się 9 lub 16 grudnia. (eski)

Zdjęcia: Cezary Spigarski - więcej fotek - galeria
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej