Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Z życia fundacji, czyli co robimy.
Relacje z imprez, ogłoszenia oraz informacje.Nasza najnowsza książka PDF Drukuj Email
Image
 (kliknij obraz aby powiększyć)
 
Przedstawiamy świeżo wydaną przez naszą Fundację książkę Witolda Lucjana Suski - "Statki - promy i jednostki pływające specjalistyczne". W obszernej objętościowo książce (590 s. formatu A4) Autor opisał konstrukcje i wyposażenie statków, promów i jednostek pływających specjalistycznych, zaprojektowanych przez ośrodki konstrukcyjno - projektowe „BKTM” i „PROREM” oraz wybudowanych w polskich stoczniach produkcyjnych i remontowych dla armatorów krajowych i zagranicznych, w latach 1955 - 1991.
Więcej…
 
Z zaułka wspomnień. O morzu i dla morza PDF Drukuj Email
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Takim powyższym tytułem książki - o cechach monografii - do grona już wcześniej wydanych przez naszą Fundację Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej - Oficyna Morska, dołączył ostatnio jako jej autor prof. dr kpt. ż. w. Aleksander Hubert Walczak. Dla przypomnienia: tymi wcześniejszymi, obszernymi objętościowo monografiami autorstwa red. Henryka Spigarskiego były - o profesorze Józefie Lisowskim „Z głębokiego lądu nad morze”, o profesorze Danielu Dudzie „Morze jak chleb powszedni”, o profesorze Zygmuncie Sójce „Mikrofon, scena i dziedzictwo morskie” (przygotowana przez naszą Fundację do druku, a wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku). Wymienieni tu profesorowie to niezwykle zasłużeniu naukowcy i dydaktycy związani z wyższym szkolnictwem morskim - Szkołą Morską/Akademią Morską w Gdyni. Profesorowie J. Lisowski i D. Duda przez wiele lat pełnili też stanowiska rektorów tej gdyńskiej uczelni. Do tych właśnie wielce zasłużonych w dziele rozwoju polskiego, zwłaszcza wyższego szkolnictwa morskiego, bez wątpienia należy autor „Z zaułka wspomnień. O morzu i dla morza”.
Więcej…
 
PDF Drukuj Email
Image
 
4 tom książki Ginące frachtowce - zwodowany PDF Drukuj Email
Image
 
Sala ze 120. miejscami siedzącymi była całkowicie zapełniona, część gości niestety musiała zadowolić się miejscem na schodach (m.in. na jednym ze zdjęć redaktorzy Jerzy Boj i Michał Dąbrowski w towarzystwie kapitana "Daru Młodzieży" Rafała Szymańskiego). Wcześniej przybyli od razu ustawiali się w kolejce po pamiątkową autorską notatkę
 
 

Zgodnie z naszą sprzed kilku dni zapowiedzią na tej stronie, 8 bm. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się uroczyste „wodowanie” czwartego tomu książki Ryszarda LeszczyńskiegoGinące frachtowce”, tomu kończącego tę 4-tomową historię tragicznych zdarzeń na morzu statków, tym razem o doznanych przez polskich oficerów i marynarzy zatrudnionych „pod obcymi banderami”. A zorganizowali to „wodowanie” dyrektor tegoż Muzeum Tomasz Miegoń, przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni Andrzej Królikowski oraz prezes Fundacji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej - Oficyna Morska (wydawca poprzednich tomów wspomnianego powyżej autora zarówno opisujących tragedie morskie rybaków, jak i frachtowców), Cezary Spigarski.
Więcej…
 
Zaproszenie na spotkanie z Ryszardem Leszczyńskim PDF Drukuj Email
Image
(kliknij fotkę aby powiększyć)
 
8 października br. o godz. 18.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się spotkanie z Autorem najbardziej chyba dramatycznych w swoim brzmieniu i zawartości książek o tematyce morskiej w Polsce. Autorem niezwykłym, mowa tu oczywiście o Ryszardzie Leszczyńskim - niestrudzonym badaczu tragicznych morskich zdarzeń, które dotknęły bardzo wiele polskich istnień i ich rodzin, wywołując niemożliwą do opisania traumę z powodu utraty swoich bliskich, wykonujących wcale nie łatwy morski zawód. Tego dnia odbędzie się uroczyste wodowanie czwartego tomu, zamykającego serię opowiadającą o morskich tragediach floty handlowej pod tytułem "Ginące frachtowce". (Pamiętamy, że wcześniej nasza Oficyna wydała tegoż Autora trylogię poświęconą ludziom, którym nie dane było wrócić z morza ze swoich statków rybackich - "Tragedie Rybackiego Morza").
Więcej…
 
Dziecięca Operacja Żagle Gdyni 2014 PDF Drukuj Email
Image
 
29 kwietnia br. miał miejsce Międzyszkolny Konkurs Wiedzy i Sprawności Morskiej "Operacja Żagle Gdyni 2014". Odbył się w gościnnych progach Szkoły Morskiej w Gdyni, przy ulicy Polskiej 13A. Była to już V edycja konkursu, organizowanego dorocznie przez Szkołę Podstawową nr 39 im. kpt. ż. w. Kazimierza Jurkiewicza w Gdyni. Patronat honorowy sprawowała wiceprezydent Gdyni Ewa Łowkiel. W organizacji oraz w ufundowaniu nagród swój udział mieli: Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Liga Morska i Rzeczna, a także nasza Fundacja.
Więcej…
 
Historii zatopionych Kielc ciąg dalszy PDF Drukuj Email
Image
 
Sylwetka ss. "Kielce".
O promocji 1. tomu książki Ginące frachtowce - poczytaj tu - kliknij
 
Dzieje zbudowanego w amerykańskiej stoczni, wojennej produkcji parowca „Kielce” można było poznać przed laty w pierwszym tomie książki Ryszarda Leszczyńskiego „Ginące frachtowce”. W wydanej w 2007 roku przez naszą Fundację publikacji, historia dowodzonego przez kapitana Józefa Borkowskiego statku kończy się we wtorek, 5 marca 1946 roku, dwadzieścia osiem minut przed północą. Wtedy bowiem, po kolizji z płynącym na karaibskie Antyle brytyjskim liniowcem „Lombardy” niosący biało-czerwoną banderę tramp tonie, a szczęśliwie uratowaną załogę przejmują na swój pokład ratownicy.
Więcej…
 
Kapitanowie - seniorzy i wodowanie książki A pod stopami morze PDF Drukuj Email
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ     powiększ

powiększ     powiększ     powiększ

Przed kilkoma dniami na tej stronie zamieściliśmy nieco szerszą informację o wydanej przez naszą Oficyną książce pt. „A pod stopami morze”, autorstwa kpt. ż. w. Bohdana Piotra Kryspina, będącą zbiorem wspomnień z jego długoletniej pracy na statkach Polskich Linii Oceanicznych oraz obcych armatorów, z których ponad dwudziestoma dowodził, jako ich kapitan. Oficjalna jednak jej promocja wraz z tzw. wodowaniem odbyła się 21 bieżącego miesiąca podczas zebrania Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, odbytego w auli Wydziału Nawigacyjnego gdyńskiej Akademii Morskiej.
Więcej…
 
Kapitańskie wspomnienia: "A pod stopami morze" PDF Drukuj Email
Image
 
Pod takim oto tytułem Fundacja nasza - Oficyna Morska pod koniec ubiegłego roku wydała książkę autorstwa kapitana żeglugi wielkiej oraz też kapitana Marynarki Wojennej Bogdana Kryspina; książkę, w której ów kapitan zapragnął podzielić się z czytelnikami, zresztą nie tylko z kręgu ludzi morza, doświadczeniami ze swej długoletniej pracy na statkach głównie Polskich Linii Oceanicznych, ale też i u obcych armatorów i jak sam w odautorskim słowie zaznacza „Morze tkwiło we mnie od początku świadomego dzieciństwa”. Autor „A pod stopami morze” należy do pierwszej powojennej grupy absolwentów – nawigatorów, którzy w 1949 roku ukończyli Państwową Szkołę Morską w Szczecinie. Stąd należy do najstarszych obecnie kapitanów, urodził się bowiem w październiku 1926 roku, w Warszawie, gdzie był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Całe jednak swoje życie zawodowe związał z morzem.
Więcej…
 
Co o Ginących frachtowcach piszą inni... PDF Drukuj Email
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Na pierwszej stronie okładki książki - prom Jan Heweliusz w sierpniu 1982 roku w Ystad, podczas niefortunnego przechyłu przy rozładunku statku - zdjęcie wykonał wówczas trzeci oficer Piotr Niestrzęba. 14 stycznia br. o godzinie 12.00 przy pomnikach pamięci ofiar katastrofy promu „Jan Heweliusz” i „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbędzie się Apel Pamięci zaginionych w katastrofie morskiej promu „Jan Heweliusz”. Będzie to 21. rocznica tej największej powojennej polskiej katastrofy morskiej
 
Wydana przez naszą Fundację trzytomowa publikacja Ryszarda Leszczyńskiego opatrzona tytułem „Ginące frachtowce” (jej przedostatnia część ukazała się w końcu 2012 roku) spotkała się z żywym odbiorem naszych Czytelników i pozytywnymi recenzjami jakie zamieściła na swych łamach prasa branżowa (mowa tu o wydawanym w Gdyni dwutygodniku „Namiary na morze i handel” i szczecińskim „Obserwatorze morskim”). Autor otrzymał też wiele listów. Jeden z nich, napisany przez kapitana żeglugi wielkiej Andrzeja Drapellę chcielibyśmy przedstawić, czyniąc to przynajmniej z dwóch powodów: bardzo osobistego, wspominkowo-refleksyjnego charakteru przesłania, ale i osoby, która owe przemyślenia przekazała. Absolwenta jednego z pierwszych roczników Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, syna przedwojennego generała brygady, zapalonego żeglarza i publicysty morskiego, wreszcie - długoletniego i zasłużonego dowódcy jednostek Polskiej Marynarki Handlowej, który sam stał się immanentną częścią jej historii. (ertel)
Więcej…
 
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej