Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Pojekt budowy Pomnika Marynarza Polskiego FALA nabiera kształtu organizacyjnego PDF Drukuj Email
Image
 
 
16 lutego br., doszło do kolejnego już spotkania w sprawie budowy Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni. Projektu, który od roku 2012 kojarzony jest pod nazwą "FALA", a którego odsłonięcie, według najnowszych ustaleń zostało zaplanowane na ostatnią niedzielę czerwca 2018 roku. Dzień ten tradycyjnie kojarzony jest ze Świętem Marynarki Wojennej oraz z obchodami Dni Morza, również cywilnej części narodu polskiego. Dni Morza odbywające się ostatnio się w Gdyni pod nazwą "Święto Morza" powracają z coraz większym społecznym zainteresowaniem, tego roku zorganizowane zostaną już po raz trzeci. Data została określona, jako ściśle wytyczony cel, do którego wszyscy działający społecznie uczestnicy będą dążyć. Nie wolno pozwolić sobie na odkładanie celu na bliżej nieokreślony termin - takie działanie doprowadzi do zniweczenia planów, a nie o to przecież idzie. I nie chcemy postawić tego pomnika w Gdyni, bo wokół tego miasta i w nim wielu z nas żyje i pracuje. Chcemy, aby pomnik powstał w mieście, w którym sprawy morskie Rzeczypospolitej Polskiej, po odzyskaniu przez nią w 1918 roku niepodległości, ruszyły z wielkim wówczas impetem i wcale nie dzięki środkom z Unii Europejskiej...
Więcej…
 
Nowi inżynierowie w AMW PDF Drukuj Email
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
W poniedziałek 16 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów po ukończeniu studiów inżynierskich przez studentów wojskowych. Inżynierami zastało 30 podchorążych - absolwentów studiów I stopnia. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojskowych, miejskich i duchownych oraz rodziny absolwentów.
Więcej…
 
Rynek przewozów promowych z Polski do Szwecji w 2014 roku PDF Drukuj Email
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Statystyki podsumowujące rynek przewozów promowych w 2014 roku pokazują ożywienie w przewozach pasażerskich, przewozach samochodów osobowych oraz w wymianie handlowej między kontynentem a Skandynawią. Liderem posiadającym 45,6 proc. udział w przewozach pasażerskich pozostaje niezmiennie Stena Line, która w 2014 roku może pochwalić się także wzrostem o 3,2 proc. w segmencie samochodów osobowych oraz tytułem lidera wzrostu w przewozach frachtowych. W tym segmencie Stena Line zanotowała aż 13,6 proc. wzrost w porównaniu z 2013 rokiem.
Więcej…
 
Powrót podchorążych z zimowego rejsu PDF Drukuj Email
Image
 
 
 
W piątek, 13 lutego studenci pierwszego i piątego roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej powrócili z zimowego rejs na ORP „Wodnik”. Praktyka podchorążych trwała osiem dni. Studenci wojskowi ostatniego rocznika zapoznali się nie tylko z trudnymi warunkami atmosferycznymi ale mieli możliwość użycia i sprawdzenia zdobytej praktycznej wiedzy, którą pozyskali w trakcie edukacji na AMW. Podczas rejsu pełnili obowiązki oficera wachtowego nawigatora i mechanika. Natomiast najmłodszy rocznik odbywał praktykę marynarską, dla nich to był pierwszy rejs.
Więcej…
 
95. rocznica zaślubin Polski z morzem PDF Drukuj Email
Image
 
 
 
 
 
10 lutego br. obchodzono w Pucku 95-tą rocznicę zaślubin polski z morzem. Do tego symbolicznego aktu zawładnięcia niewielkim kawałkiem morskiego wybrzeża, doszło 10 lutego 1920 r., w dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Głównym bohaterem był tu generał Józef Haller. Wrzuceniem platynowego pierścienia do wód Zatoki Puckiej przypieczętował przyznanie Polsce na mocy Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. 147-kilometrowego dostępu do morza. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od złożenia meldunku Inspektorowi Marynarki Wojennej kadm. Marianowi Ambroziakowi, po czym na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego powędrowała Polska flaga.
Więcej…
 
Konferencja zaślubinowa w Pucku PDF Drukuj Email
Image
 
 
 
W przeddzień obchodów 95-lecia zaślubin Polski z morzem, w puckiej sali ratuszowej odbyła się konferencja poświęcona tej właśnie rocznicy. Organizatorami byli burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska oraz dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku Mirosław Kuklik. Konferencja odbyła się pod egidą Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Otwarcia dokonali organizatorzy, w osobach Hanny Pruchniewskiej i Mirosława Kuklika, natomiast słowo wstępne oraz rys historyczny puckich wydarzeń zaślubinowych przedstawił prezes PTN prof. dr kpt. ż. w. Daniel Duda.
Więcej…
 
Port Gdańsk rośnie w siłę - podsumowanie roku 2014 PDF Drukuj Email
W styczniu na stronach internetowych Portu Gdańsk publikowaliśmy krótkie wstępne podsumowanie roku 2014, który niewątpliwie zasługuje na szczególną uwagę z racji nie tylko doskonałych wyników przeładunkowych, które zaledwie na przestrzeni ostatnich 6 lat wzrosły o ponad 70%, ale również był to rok wyjątkowych przedsięwzięć inwestycyjnych zapoczątkowanych w ciągu minionych 12 miesięcy, bądź też ostatecznie oddanych w tym czasie do użytku.
Więcej…
 
Z zaułka wspomnień w Szczecinie PDF Drukuj Email
Image
 
powiększ     powiększ     powiększ     powiększ     powiększ
 
29 stycznia br. o godz. 14.30 rozpoczęła się w szczecińskiej Akademii Morskiej uroczystość "wodowania" świeżo przez naszą Fundację wydanej książki "Z zaułka wspomnień. O morzu i dla morza". Książki wspomnieniowej, napisanej przez znanego profesora dr. kapitana żeglugi wielkiej Aleksandra Huberta Walczaka - człowieka dla morza i gospodarki morskiej niezwykle zasłużonego, dzisiaj uznawanego za współtwórcę wyższego szkolnictwa morskiego w Polsce (zarówno wojskowego, jak i cywilnego). Profesor ma na swoim koncie tysiące wychowanków - adeptów sztuki nawigacji (w skrócie o dokonaniach profesorskich można wyczytać z noty biograficznej widocznej na jednym z powiększanych obrazów). Trzy tygodnie wcześniej - 8 stycznia br., profesor Aleksander obchodził swoje 85. urodziny. Nie mogę powiedzieć, że bez drobnych perypetii i przeszkód, ale udało nam się spowodować, że książka pojawiła się w Jego rękach właśnie tego dnia, na godzinę przed planowanym urodzinowym spotkaniem w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Również w tym dniu urodzin do Profesora dotarła informacja potwierdzająca przyznanie mu w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni tytułu i godności doktora honoris causa (ale o tym jeszcze będziemy informować).
Więcej…
 
Pomorska Rada Przedsiębiorczości w siedzibie ZMPG SA PDF Drukuj Email

W dniu 27.01.2015 roku w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. odbyło się posiedzenie Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości (PRP) przy Marszałku Województwa Pomorskiego. Rada stanowi grupę doradców i ekspertów różnych dziedzin, mających wpływ na rozwój gospodarczy naszego regionu. W spotkaniu prowadzonym przez Pana Marszałka Mieczysława Struka uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a także zarządów portów w Gdańsku i Gdyni, w tym Pani Prezes Dorota Raben oraz Pan Prezes Janusz Jarosiński. Wybór siedziby Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. będącego reprezentantem podmiotów gospodarczych działających na terenach portowych jest podkreśleniem ogromnej roli jaką porty odgrywają w rozwoju Pomorza Gdańskiego.
Więcej…
 
Bal Morski 2015 PDF Drukuj Email
Image
 
 
Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Piotr Jędrzejowicz serdecznie zaprasza na tradycyjny  XXIII Wielki Bal Morski (odbywany w jubileuszowym 95 roku istnienia szkolnictwa morskiego w Polsce), który odbędzie się w auli uczelni w ostatnią sobotę karnawału 14 lutego 2015 r.
Więcej…
 
Zobacz też ...
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast. » koniec »»

Pozycje: 1 - 109 z 784
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej