Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
31.12.2009.
Image
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Rośnie potencjał Gdyni PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
31.12.2009.
Image
Zdjęcia: Tadeusz Urbaniak
 
 
O kolejną kontenerową suwnicę nabrzeżową wzbogacił się młodszy z dwóch gdyńskich terminali kontenerowych – Gdynia Container Terminal S.A. Suwnica przybyła na pokładzie pływającej pod banderą St. Vincent specjalistycznej jednostki Zhenhua 5. Ten mierzący 194 metry długości statek przypłynął z Szanghaju, cumując 28 grudnia przy Nabrzeżu Bułgarskim należącym do GCT.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Legenda Batorego w fotografii PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
31.12.2009.
Image
 
O naszym pasażerskim transatlantyku „Batorym”, który 30 marca 1971 roku wypłynął z Gdyni do Hong Kongu w swój ostatni rejs już bez powrotu, bo w tymże Hong Kongu dokonał żywota pocięty na przysłowiowe „żyletki” – wydano już sporo publikacji. Okazuje się jednak, że jeszcze nie wszystko o nim napisano, że obdarzony przecież trwałą legendą, w trakcie swej 33-letniej służby mianem „pływającego ambasadora Polski i polskości”, wciąż ten statek zasługuje na „dosycanie” tej jego legendy.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Ginące frachtowce - tom drugi PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
20.12.2009.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Pierwszy tom tej książki - z zapowiedzianych trzech tomów - autorstwa Ryszarda Leszczyńskiego, autora, jak pamiętamy również trylogii „Tragedie rybackiego morza”, ukazał się w 2007 roku. Obecnie opuścił drukarnię, niestety z pewnym opóźnieniem, ale też pilnie oczekiwany przez czytelników, tom drugi, wydany jak poprzedni, i jak owe „Tragedie...” przez naszą oficynę wydawniczą Fundację Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Tom ten o formacie B5 liczy ponad 560 stron z bogatym zestawem rzadko lub wcale dotąd nie publikowanych zdjęć.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Encyklopedia Gdyni, tom drugi - już po promocji PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
17.12.2009.
Image
 
Encyklopedie mają to do siebie, że nie stanowią na zawsze zamkniętej całości. Upływ czasu powoduje, że „podmioty i przedmioty” ujmowane w postaci książkowej wedle formuły encyklopedycznej ulegają albo potrzebie ich uzupełniania - w miarę odkrywania nowych o nich informacji - albo wprowadzania „naznaczonych czasem” także nowych danych o tych podmiotach (czyt. głównie o osobach) lub o instytucjach, firmach czy charakterystycznych różnych zresztą zjawiskach. Tak też stało się z „Encyklopedią Gdyni”, której pierwszy tom w 2006 roku wydała gdyńska oficyna wydawnicza Verbi Causa Małgorzaty Ostrowskiej.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Dywizjon Okrętów Rakietowych z wizytą w gdańskim porcie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
17.12.2009.

 
15 grudnia br. do Portu Gdańsk zawinął Dywizjon Okrętów Rakietowych RP składający się z trzech jednostek: ORP "Metalowiec", ORP "Rolnik" i ORP "Orkan". Okręty stanęły przy ogólnodostępnym Nabrzeżu Kpt. Ziółkowskiego, gdzie zainteresowani mieli możliwość ich zwiedzania.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Wizyta doradcy francuskiej misji ekonomicznej PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
14.12.2009.
4 grudnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA gościł pana Jean-Baptiste Bodin - doradcę ds. infrastruktury, transportu i przemysłu we francuskiej misji ekonomicznej Ubifrance. Rolę gospodarzy pełnili dyrektor Pionu Marketingu i Rozwoju Julian Skelnik oraz kierownik Biura Marketingu i Promocji Piotr Drozdowski. Podczas prezentacji Portu Gdańsk, przedstawiony został przede wszystkim potencjał rozwojowy portu i rosnące znaczenie gospodarcze jego zaplecza.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Festiwał Pomuchla 2009 w Łebie - W świątyni żywiołów PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
10.12.2009.
Image
 
Po raz jedenasty w dniach od 5. do 6. grudnia br. odbywał się w Łebie Festiwal Pomuchla, poświęcony rybie powszechnie znanej pod nazwą dorsza, ale w tradycji tego miasta - mającego za sobą już ponad 650 lat od nadania mu praw miejskich - jak zresztą i na obszarze całych Kaszub o dorszu i chyba nie tylko bałtyckim, nie mówi się inaczej, jak właśnie o pomuchlu, nazwy wziętej z języka niemieckiego, jako że jego wpływ na mowę kaszubską zaznaczał się tu od wieków. Chociaż prawdę mówiąc nawet nie na całym „obszarze Kaszub” co oznacza nazwa „pomuchel” jest powszechnie ona zrozumiana; że właśnie chodzi o dorsza, jako o „powszedni chleb oraz odświętny symbol dawnych i dzisiejszych czasów”. Być może jest w tym powiedzeniu nieco przesady, bo dwa ostatnie Festiwale Pomuchla odbywały się bez udziału tej ryby, za to ten z dni 5 i 6 tego miesiąca zdołał tę rybę w różnych degustacyjnych konfiguracjach zademonstrować, oczywiście podczas przygotowanego w hali sportowej łebskiej Szkoły im. Tysiąclecia kiermaszu o nazwie „Adwentowy stół rybny łebskich rodzin”.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Z wodowania książki Z głębokiego lądu nad morze... PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
08.12.2009.
Image
 
Pisaliśmy już na tej stronie o zawsze 8 grudnia obchodzonym w Akademii Morskiej w Gdyni jej Święcie Szkoły, uroczystości zainaugurowanej też tegoż samego dnia, lecz 1920 roku w nowo wtedy utworzonej Szkole Morskiej w Tczewie. Ale w tej gdyńskiej uczelni nieprzerwanie to Święto obchodzone jest od roku 1990. Świętowanie tegoroczne przebiegało w „ramach” przyszłorocznych obchodów 90 - lecia polskiego szkolnictwa morskiego. Ze zdarzeń, jakie miały miejsce w obecnym ósmym dniu grudnia ważnym okazała się uroczysta promocja oraz tak zwane „wodowanie” biograficznej książki o profesorze Józefie Andrzeju Lisowskim, długoletnim rektorze wpierw Wyższej Szkoły Morskiej, potem po nadaniu jej statusu akademickiego w roku 2002 - w Akademii Morskiej.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
8. grudnia tradycyjne w Akademii Morskiej w Gdyni Święto Szkoły PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
05.12.2009.
Image
(zdjęcie: CeSpi)
 
Tradycyjnie już dzień 8 grudnia obchodzony jest w gdyńskiej Akademii Morskiej jako Święto Szkoły, wprost nawiązujące do tego samego dnia i miesiąca, ale 1920 roku. Wtedy to bowiem w Tczewie rozpoczęła się praktyczna nauka w utworzonej w tym mieście Szkole Morskiej, a powołanej 17. czerwca tegoż roku aktem podpisanym przez ówczesnego Ministra dla Spraw Wojskowych, generała Józefa Leśniewskiego, z kolei szef Departamentu dla Spraw Morskich w tymże ministerstwie, admirał Kazimierz Porębski na pierwszego dyrektora tej Szkoły mianował inżyniera Antoniego Garnuszewskiego.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Port Ningbo-Daxie z wizytą w Porcie Gdańsk PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
02.12.2009.

 
27 listopada br. delegacja czterech przedstawicieli chińskiego Portu Ningbo gościła w gdańskim porcie. Oba porty od lat utrzymują przyjazne relacje. Port Ningbo, podobnie jak Szanghaj, położony jest w ekonomicznej strefie delty rzeki Jangcy - regionu generującego 20% produktu narodowego Chin i obsługującego 1/3 wymiany towarowej z zagranicą. Sam Port Ningbo należy do największych na świecie przeładowując ponad 350 mln ton towarów i 11 mln TEU (2008 r.).
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Fundusze Unijne w ZMPG-a S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
02.12.2009.
Image
Zdjęcie: Tomasz Świderski z Centrum Unijnych Projektów Transportowych
 
Dzień 30 listopada 2009 roku – to data portowego jubileuszu (10 rocznica podpisania aktu zawiązania Spółki Akcyjnej Zarząd Morskiego Portu Gdynia). Data ta zyskała jednak dodatkowy wymiar dzięki bardzo ważnemu dla całej portowej społeczności wydarzeniu. 30 listopada w Warszawie, w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisali z przedstawicielami CUPT-u umowę o dofinansowanie niezwykle istotnej inwestycji portowej ze środków Funduszu Spójności.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Portowy Jubileusz i ponad 700 mln złotych na inwestycje i remonty PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
02.12.2009.
Image
 
30 listopada br. minęło 10 lat od podpisania przez przedstawicieli Gminy Gdynia oraz Skarbu Państwa aktu zawiązania Spółki Akcyjnej Zarząd Morskiego Portu Gdynia. W akcie notarialnym określony został również statut powołanego podmiotu oraz skład pierwszego Zarządu, jak i Rady Nadzorczej Spółki.
W skład pierwszego Zarządu weszli: Janusz Jarosiński, Jerzy Starnawski oraz Krzysztof Gromadowski.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Milionowa tona na terminalu zbożowym w Gdyni PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
02.12.2009.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
Zdjęcie: Tadeusz Urbaniak

20 listopada 2009 roku, o godzinie 11.00 w Bałtyckim Terminalu Zbożowym Sp. z o. o. (BTZ) przeładowano milionową w tym roku tonę. To niespotykany od wielu lat wynik w tym terminalu. Przeładunki rokrocznie przekraczające milion ton w BTZ notowano ostatnio w latach siedemdziesiątych. Wówczas, w rekordowym dla tego okresu roku 1978 rezultat bliski był 2 mln ton (1,85 mln ton). Natomiast po raz ostatni w ówczesnym Rejonie IV , będącym dziś obszarem działania Bałtyckiego Terminalu Zbożowego Sp. z o.o., rezultat zbliżony do tegorocznego zanotowano 21 lat temu, w 1988 roku.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej