Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Technicon - Innowacje 2009 PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
30.10.2009.
Image
 
W dniach 28-29 października 2009 odbywały się w Gdańsku 5. Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON - INNOWACJE. Patronat Honorowy nad Targami sprawowali: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Gospodarki oraz PARP. Udział jednostek naukowych w Targach TECHNICON INNOWACJE 2009 dofinansowany był przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Zaczęło się od Sołdka - pod biało-czerwoną banderą PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
30.10.2009.
Image
 
Czy cumujący od 1985 roku na Motławie w Gdańsku, przy nabrzeżu Centralnego Muzeum Morskiego statek „Sołdek”, jest już tylko obiektem muzealnym, służącym do zwiedzania, organizowania różnego rodzaju imprez, spotkań o charakterze wychowawczym, czy... właśnie - czym jeszcze?
Na to pytanie od wielu lat stara się odpowiadać dyrekcja Centralnego Muzeum Morskiego, ale przede wszystkim Towarzystwo Przyjaciół Statku - Muzeum „Sołdek”, kierowane przez prezesa, profesora Bolesława Mazurkiewicza. To dyrekcja tego Muzeum wspólnie z owym Towarzystwem corocznie w październiku, czasem w listopadzie organizują sympozja, tematycznie poświęcone temu statkowi, historii jego budowy w Stoczni Gdańskiej, potem eksploatacji w barwach szczecińskiego armatora, Polskiej Żeglugi Morskiej.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Port Sztokholm z wizytą w Porcie Gdańsk PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
28.10.2009.
22 października br. przybyła do Portu Gdańsk 23-osobowa delegacja Portu Sztokholm, pod przewodnictwem dyrektora logistyki Anity Krafft. Liczny zespół reprezentował terminale przeładunkowe oraz terminal pasażerski i kapitanat portu.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
28.10.2009.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
6 października 2009 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli podpisana została Deklaracja 14 regionów z Polski, Czech, Słowacji, Austrii i Włoch, dotycząca utworzenia i rozwoju kolejowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk (Gdynia/Gdańsk - Warszawa – Katowice - Brno – Wiedeń/Bratysława – Graz – Wenecja/Ravenna – Bolonia).
Deklaracja jest między innymi wynikiem międzynarodowej współpracy w ramach projektów AB Landbridge/SoNorA., w których od początku uczestniczy Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Realizacja projektu AB Landbridge stanowiła podstawę do rozszerzenia zamierzeń planowanych w ramach projektu Autostrady Morskiej Gdynia - Karlskrona jak i planów związanych z rozbudową infrastruktury w Porcie Gdynia, w tym terminalu Ro-Ro.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Pechowy rejs... PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
25.10.2009.
Image
Kpt. Jerzy Kuklicz w roku 1991
 
... czyli opowieść kapitana Jerzego Kuklicza o morskiej kolizji, w której przyszło mu uczestniczyć. Faktograficzny opis zdarzenia oraz dodany biogram kapitana zostały uzupełnione i opracowane przez niestrudzonego badacza tragicznych wydarzeń Polski Morskiej - Ryszarda Leszczyńskiego, z właściwą dla niego precyzją i sposobem prowadzenia narracji - do pobrania w pliku pdf.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Pogrzeb statku... PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
25.10.2009.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
... czyli kolejne opowiadanie kapitana Marka Frankowskiego, w swojej istocie nietypowe, opisujące wrażenia jakie dotykają człowieka kiedy odprowadza w ostatnią podróż statek kończący swoją morską slużbę - do pobrania w pliku pdf.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Co ze studiami okrętowymi?... PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
25.10.2009.
Image
 
Przygotowywanie przez Politechnikę Gdańską, zwłaszcza przez jej Wydział w skrócie określany mianem „okrętowy” kadry inżynierskiej dla przemysłu budującego statki, czyli dla stoczni, biur projektowych, instytucji naukowo - badawczych, a także firm kooperujących ze stoczniami - przechodziło różne okresy - raz z dobrymi notowaniami, raz odwrotnie, z głównym problemem dotyczącym naboru na te okrętowe studia. W czasach prosperity w branży stoczniowej specjalnych  kłopotów nie było, gorzej sprawy się miały, kiedy sytuacja w „tym przemyśle” niczego dobrego nie wróżyła, i z którą to sytuacją, najgorszą z dotychczasowych - mamy obecnie do czynienia.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Decyzja lokalizacyjna na inwestycję w Świnoujściu PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
25.10.2009.
Image
 
W dniu 23.10.br. wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz wydał Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. decyzję lokalizacyjną dotyczącą inwestycji „Budowa nabrzeża w porcie zewnętrznym w Świnoujściu”. Decyzja ta, wydana w trybie specustawy, stanowi dla ZMPSiŚ S.A. podstawę złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Seks na szkafucie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
18.10.2009.
Image
 
Marek Frankowski, kpt.ż.w. absolwent Nawigacji Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z roku 1966, absolwent specjalności Transport Morski (zaoczne, inżynierskie) Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni z roku 1980 oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
 
Oprócz dzierżenia sterów (statki PŻM, PLO oraz obcych bander) - z sukcesami trzymający sprawną ręką pióro. Jak sam mówi - opisuje: "obraz pracy na morzu bez cukru, portów i przygód przerysowanych wilków morskich - naród się pęta po świecie gruntowniej niż ludzie morza... od wczoraj..."
Rozpoczynamy, w naszym cyklu Opowieści morskie - cykl publikacji opowiadań z morza wziętych kapitana Marka Frankowskiego. Pierwszym - Seks na szkafucie, świeżo w sierpniu br. napisanym, pełnym zdarzeń jakby w dotychczasowej twórczości ludzi morza pomijanych, trochę tabu, z dużą dozą humoru przedstawionych, ściśle na 100-letnią historię Daru Pomorza stworzonym - do pobrania w pliku pdf.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Sztormowo nad Trójmiastem PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
14.10.2009.
Image
(Aby powiększyć - kliknij fotkę)
Przewrócony dąb przy Alei Wojska Polskiego we Wrzeszczu
 
Dzisiejsze, 14 października br., wiejące nad Trójmiastem silne wiatry sieją niamałe spustoszenie. Ulice sąsiadujące z alejami drzew pełne są fruwających gałęzi, zarówno małych, jak i sporych rozmiarów, mogących stanowić poważne zagrożenie. Na przewrócenie narażone są szczególnie drzewa poobrastane pasożytniczą Jemiołą, mającą bardzo zgubny wpływ na ich stan wytrzymałości.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Stena Line w Gdyni do końca 2014 roku PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
13.10.2009.
Image
(Aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
W dniu 9-go października br. pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. i armatorem promowym Stena Line doszło do podpisania kolejnego porozumienia o współpracy. Połączenie promowe Gdynia – Karlskrona, po 15 latach funkcjonowania rozwija się pomyślnie, a obydwaj partnerzy uzgodnili warunki współpracy na dalszy, pięcioletni okres.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Dar Pomorza stulatkiem PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
11.10.2009.
Image
(Aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
W sobotę, 10 października br., godzina 10.00 w Gdyni, przy statku - muzeum „Darze Pomorza” i na jego pokładzie, podniosła, niezwykła uroczystość. Bo oto równe sto lat temu żaglowiec ten został zwodowany w hamburskiej stoczni Blohm und Voss. Po ukończeniu budowy został on przeznaczony do szkolenia kadr morskich dla niemieckiej floty handlowej, co trwało do 1929 roku, kiedy to został zakupiony przez Pomorski Komitet Floty Narodowej. Ponieważ fundusze na jego zakup pochodziły ze zbiórki społecznej na Pomorzu, otrzymał nazwę „Dar Pomorza”. Po 80 latach, czyli w roku 1981 odbył swój ostatni szkoleniowy rejs, by po odpowiedniej adaptacji stać się statkiem - muzeum, gdyńskim oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Akademia Morska w Gdyni: Inauguracja u mechaników i nowy symulator siłowni PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
08.10.2009.
Image
 
 
Kilka dni po uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2009 - 2100 w gdyńskiej Akademii Morskiej (odbyła się 4 października br. tradycyjnie już przed cumującym przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni „Darem Młodzieży”), ten nowy rok studiów zainaugurował Wydział Mechaniczny Akademii - dokładnie 7. października br. w uczelnianej Auli im. Tadeusza Meissnera. Aulę tę przede wszystkim wypełniło 152 nowo przyjętych studentów, oczywiście pierwszego roku. Uroczystość otworzył dziekan tego Wydziału profesor Adam Charchalis, ciepło witając młody narybek studencki oraz rektora Akademii profesora Romualda Cwilewicza, Radę Wydziału, licznie zaproszonych gości.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Rekordowy sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
07.10.2009.
Tegoroczny sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk dobiegł końca. W ciągu czterech letnich miesięcy statki pasażerskie cumowały w porcie 40 razy, przywożąc do Gdańska rekordową liczbę blisko 17 tysięcy pasażerów. Podobnie jak w latach poprzednich statki cumowały przy Nabrzeżu Oliwskim, Nabrzeżu Kpt. Ziółkowskiego oraz na Terminalu Promowym Westerplatte. Dwukrotnie podziwiać je można było również gościnnie na terminalu DCT, gdzie zawinęły największe w historii Gdańska statki - "Rotterdam" i "Arcadia".
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Wodowanie Geo Coral PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
04.10.2009.
Image
 
 
W piątek, 2 października, z pochylni B1 w Stoczni Gdańsk SA na wodę spłynęła jednostka, oznaczana w stoczniowej dokumentacji symbolem 165/1. „Geo Coral”, budowany dla norweskiego kontrahenta, jest przeznaczony do prowadzenia badań dna morskiego. Statek klasyfikowany jest jako Seismic Research Vessel (SRV), a zatem statek do badań sejsmicznych. Tego typu jednostki, należące do szeroko rozumianego sektora jednostek offshore, wykorzystywane są głównie do prowadzenia wierceń dna morskiego w poszukiwaniu złóż surowców, przede wszystkim ropy naftowej i gazu ziemnego.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Promocja książki o Darze na Darze PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
04.10.2009.
Image
 
1 października br. odbyła się uroczysta promocja, połączona z "wodowaniem" książki "Fregata Dar Pomorza", autorstwa Marka Twardowskiego, od wielu lat związanego bezpośrednio z losami tego żaglowca, obecnie pełniącego na nim rolę kustosza. Oczywiście uroczystość dokonała się na pokładzie naszej Białej Fregaty. Wydanie tej książki ściśle zbiegło się z zaplanowanymi na 10 października br. obchodami 100-lecia wodowania żaglowca w 1909 roku, z początkowym jego przeznaczeniem dla celów szkoleniowych niemieckiej marynarki handlowej, w niemieckiej stoczni Blohm und Voss w Hamburgu, pod nazwą Prinzess Eitel Friedrich.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Nowy magazyn wysokiego składowania w porcie gdyńskim PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
04.10.2009.
Image
 
Trwają prace nad przygotowaniami do kolejnej, nowej inwestycji w porcie gdyńskim. Będzie to magazyn wysokiego składowania , usytuowany przy ulicy Kontenerowej 69 – a więc na zapleczu obydwu gdyńskich terminali kontenerowych. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. zawarł już umowę z wykonawcą - Towarzystwem Inwestycyjnym Construction Spółka z o.o., który w październiku br. zakończy prace projektowe a w listopadzie przystąpi do realizacji budowy obiektu. Zakończenie całego przedsięwzięcia wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na wrzesień 2010r.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej