Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Otwarcie Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
29.06.2009.
Image
 
29 czerwca 2009 odbyło się uroczyste otwarcie Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni, wieńczące zakończenie pierwszego z dwóch etapów jego przebudowy. W uroczystości uczestniczyli m.in. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Janusz Jarosiński, którzy dokonali symbolicznego zarzucenia cumy z jednostki „Strażak 14”, którą przybyli na przebudowane Nabrzeże.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Akademia Marynarki Wojennej: wojskowa, ale i coraz bardziej cywilna PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
28.06.2009.
Image
 
Akademia Marynarki Wojennej za początek swojej historii uznaje rok 1922 - zaś dokładnie od 1 października tego roku, kiedy to utworzona została w Toruniu Jednowydziałowa Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej na czele z komendantem komandorem podporucznikiem Adamem Mohuczym. W 1946 roku wychodząc z założenia, że morska uczelnia wojskowa powinna być usytuowana blisko morza, władza zdecydowała umiejscowić ją na Oksywiu, w koszarach przedwojennego Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty, z którego w roku 1955 wyłoniła się Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej, ta natomiast w roku 1987 na mocy ustawy sejmowej, akurat w dzień jubileuszu 65-lecia swych dziejów, otrzymała status Akademii.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Ostatni z duszą z firmy Stocznia Gdynia S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
26.06.2009.
Image
 
Ceremoniałem chrztu samochodowca o nazwie „CSCC Europe”, jaki odbył się 25 czerwca br. zamknięty został rozdział historii stoczni pod szyldem Stocznia Gdynia Spółka Akcyjna. Samochodowiec ten o stoczniowym numerze 8168, zdolny do przewozu 6600 samochodów, jako 25. tego typu statek stocznia ta zbudowała dla izraelskiego armatora Car Carriers Ltd Ramiego Ungara. Ale sama uroczystość chrztu, z oczywistego powodu, czyniła smutne i przygnębiające wrażenie, pogłębiane w dodatku przez opady deszczu. Otworzył ją witając wszystkich zebranych, a zwłaszcza Ramiego Ungara wraz z jego rodziną oraz zaproszonymi przezeń gośćmi, matkę chrzestną samochodowca Elżbietę Dudziuk oraz duszpasterza ludzi morza księdza Edwarda Pracza, członek zarządu stoczni, Piotr Paszkowski.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Nordic Ace PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
26.06.2009.
Image
 
powiększ                 powiększ
 
25 czerwca br. zawinął do gdyńskiego portu, oddany do eksploatacji przez Stocznię Gdynia SA 9 listopada 2007 r., szósty z serii "małych samochodowców" 8145 „NORDIC ACE”. Statek zbudowany został na zamówienie firmy żeglugowej „RAY CAR CARRIERS LIMITED” z Wyspy Man. Jest przystosowany do przewozu 2130 umownych samochodów osobowych japońskiego typu RT-43 (odpowiednik samochodu Nissan-Bluebird). (cs) Zdjęcia: Cezary Kaczmarski
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Sattha Bhum PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
26.06.2009.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Ostatni zbudowany w Stoczni Gdynia SA kontenerowiec „SATTHA BHUM” - dwudziesty drugi z serii 8184 o nośności 39 000 DWT i zdolności przewozowej 2700 TEU (ekwiwalentnych kontenerów 20 stopowych). Był budowany dla armatora z Wyspy Man ,,Polaris Shipmanagement Company Limited’’. Odszedł bez pompy i rozgłosu, po cichu opuszczając stocznię w czerwcu 2009 r. (cs). Zdjęcia: Grzegorz Nawracaj (więcej - galeria).
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Solary w Holandii PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
26.06.2009.
Image
 
W miniony weekend (19-21.06.09) zakończyły się coroczne regaty łodzi zasilanych energią słoneczną, które odbyły się w Holandii. Zespół studentów z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej wykazał się pracowitością i wolą walki. Niestety mimo tego kolejny raz nie udało się zająć miejsca na podium w klasyfikacji generalnej. Regaty odbywały się w bardzo trudnych warunkach. To właśnie wzburzona, słona woda sztucznego jeziora przypieczętowały los kilku łodzi, w tym naszych. Mimo dokonywania kolejnych napraw i modernizacji nie udało się odtworzyć zniszczonej przez słoną wodę elektroniki. Ostatnia deska ratunku – zapasowy układ napędowy nie pracował zbyt długo i przetrwał tylko jedne etap. Zdecydowanie ekipę prześladował pech. Sternik się rozchorował pierwszego dnia regat a drugiego dnia popsuł się samochód ekipy. Pozostaje cieszyć się z tego, że wszyscy cało wrócili do domu. (Wojciech Litwin) (Kilka fotek - galeria)
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
V Biesiada: Bez śledzia - żyć się nie da PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
21.06.2009.
Image
 
Od pięciu lat w „Oberży pod Turbotem” w Redzie, położonej na początku trasy w kierunku Władysławowa i dalej Helu, odbywa się interesująca Biesiada pod hasłem „Bez śledzia żyć się nie da”, której organizatorami są właściciele tej oberży oraz Morski Instytut Rybacki w Gdyni. Hasło imprezy nie musi przekonywać wszystkich i każdego z osobna, że akurat to bez owej ryby trudno żyć, ale poza tą pewną nieco przesadną pretensjonalnością, służy ona promocji właśnie śledzia, którego konsumpcja w naszym kraju ma już wcale bogatą tradycję, choć jeszcze nie taką, jak na przykład w Holandii, czy Anglii.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Po raz 89. święto w Akademii Morskiej w Gdyni PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
17.06.2009.
Image
(kliknij fotkę aby powiększyć)
 
Dzień 17. czerwca każdego roku w gdyńskiej Akademii Morskiej obchodzony jest uroczyście, jako upamiętniający utworzenie w Tczewie pierwszej w Polsce Szkoły Morskiej, której bezpośrednim spadkobiercą jest właśnie gdyńska uczelnia. Ale ten dzień ta Akademia Morska, nawiązując do powstania Szkoły Morskiej w Tczewie, obchodzi przede wszystkim jako święto całego polskiego szkolnictwa morskiego, liczącego sobie już 89 lat, co oznacza, że w przyszłym roku przypadnie okrągła 90. rocznica istnienia tego szkolnictwa. Ale obecnie 17 czerwca tej 89 - letniej rocznicy poświęcone zostało uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Morskiej z udziałem wielu zaproszonych gości i oczywiście jej pracowników oraz studentów.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Próby CSCS Europe PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
13.06.2009.
Image
(kliknij fotkę aby powiększyć)
 
12 czerwca 2009 r., o godz. 17.00 wyszedł w próby morskie ostatni Ro – Ro samochodowiec CSCC Europe - dwudziesta piąta jednostka z serii 8168, budowany w Stoczni Gdynia SA dla firmy żeglugowej "RAY CAR CARRIERS LIMITED" z Wyspy Man (cs).
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Waterbike Regatta 2009 PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
08.06.2009.
Image
Zdjęcia nadesłał: Wojciech Litwin
 
powiększ                    powiększ
 
Studenci z Koła Naukowego KORAB Wydziału Ocenotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, biorący udział w 30 jubileuszowej edycji regat Interantional Waterbike Regatta - Rostock  3-6.06.2009r., startujący na własnego projektu i budowy katamaranie REKTOR - zajęli w tychże regatach II miejsce. Wywalczyli je Paweł Zalewski i Kamil Jaskólski. Startowała też druga łódka, DŻORDŻ, którą płynęli Joanna Kaczmarek i Piotr Bazylewicz. W przyszłym roku regaty odbędą się w Szczecinie. (cs)
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Kolejna promocja Encyklopedii Inżynierii Morskiej PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
03.06.2009.
Image
 
Nie słabnie zainteresowanie wydaną przez naszą Fundację „Encyklopedią Inżynierii Morskiej”, autorstwa wybitnego znawcy budownictwa właśnie morskiego, profesora dr. hab., inż. Bolesława Mazurkiewicza. Po wcześniej promocyjnej prezentacji tego dzieła na „Darze Pomorza” oraz w Akademii Morskiej w Szczecinie, tym razem, 2. czerwca podobna prezentacja w sposób uroczysty odbyła się w auli Politechniki Gdańskiej, w ramach otwartych Dni tej Uczelni, z którą działalność profesora Mazurkiewicza ma już za sobą kilkudziesięcioletni związek, i której Senat przed paroma laty wyróżnił go godnością oraz tytułem doktora honoris causa.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Finnmaid otwiera nowe połączenie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
03.06.2009.
Image
Zdjęcia: Cezary Spigarski
 
powiększ                         powiększ
 
3. czerwca 2009 miało miejsce pierwsze zawinięcie do gdyńskiego portu statku Finnlines (jednostka typu ro-pax) w ramach nowo otwartego połączenia pasażersko – towarowego  w relacji: Helsinki - Gdynia - Traveműnde - Gdynia -  Helsinki.
Jako pierwsza w Gdyni pojawiła się jednostka MS Finnmaid, która przybyła na redę ok. godz. 13.30. Około godz. 14.30 statek zacumował przy rampie A, znajdującej się na Nabrzeżu Rumuńskim BTDG - Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia Sp. z o.o.  Wyjście promu z gdyńskiego portu planowane jest na godzinę 17.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Nowe serwisy promowe PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
02.06.2009.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Z dniem 2 czerwca br. uruchomione zostały dwie nowe i szybkie tzw. autostrady morskie dla przewozów promami ładunków i pasażerów pomiędzy Polską a Finlandią (Gdynia - Helsinki) oraz Polską a Niemcami (Gdynia - Travemunde). Partnerami są tutaj firma Finnlines oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. O szczegółach związanych z tym serwisem żeglugowym poinformowano podczas konferencji prasowej, jaka w przeddzień uruchomienia tych „autostrad” odbyła się w budynku zarządu gdyńskiego portu. Informacji o tym przedsięwzięciu udzielali prezes zarządu portu Janusza Jarosiński, dyrektor Zarządzający Finnlines Polska Wojciech Kępczyński, wiceprezes Działu Pasażerskiego Finnlines Kaj Takolander, a także wiceprezes marketingu i sprzedaży Finnlines Staffan Herlin.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Nagroda dla Prezesa ZMP Gdynia S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
02.06.2009.
Image
Prezes ZMPG SA Janusz Jarosiński, zdjęcie: Henryk Spigarski
 
Janusz Jarosiński, Prezes Zarządu Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. został wybrany pomorskim biznesmenem roku 2008. Wieczorem, 30 maja 2009 roku rozstrzygnięto odbywający sie już po raz 15 plebiscyt. Jego organizatorami są: Konwencja Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Platforma wiertnicza w Remontowej S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
02.06.2009.
Image
 (zdjęcia: CeSpi)
powiększ                     powiększ
 
2 czerwca br. w godzinach porannych można było zaobserwować wejście do Gdańskiej Stoczni Remontowa S.A. platformy wiertniczej typu Jack Up ENSCO 100. Jest to już piąta w historii GSR i w Polsce jednocześnie, przebudowywana lub remontowana platforma. Moment przeprowadzania do stoczniowego nabrzeża obserwowały spore grupy zainteresowanych tym niecodziennym zdarzeniem osób i to nie tylko przedstawicieli mediów (cs).
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Promocja książki prof. Bolesława Mazurkiewicza PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
01.06.2009.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)

Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Jaką będzie Uczelnią? PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
01.06.2009.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Rozmowa z profesorem dr. hab. inż., kapitanem żeglugi wielkiej Stanisławem Gucmą - rektorem Akademii Morskiej w Szczecinie.
 
- Panie profesorze: nie jest to pana pierwsza kadencja rektora w tej Uczelni?
- Po sześciu latach przerwy w pełnieniu tej funkcji w zeszłym roku wybrany zostałem rektorem, obecnie na 4-letnią kadencję. Poprzednio, właśnie przed tymi sześcioma latami, też zajmowałem to stanowisko kolejno przez dwie kadencje, tyle, że każda trwała 3 lata. Czyli jak wszystko będzie przebiegało normalnie, z końcem bieżącej kadencji w sumie mój staż rektorski wyniesie 10 lat.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Przebudowa Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
01.06.2009.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Zakończono trwające od 15 września 2008 roku prace związane z realizacją I etapu przebudowy Nabrzeża Pomorskiego. 26 maja 2009r. nastąpił ostateczny odbiór wszystkich wykonanych robót na nabrzeżu. Już  w najbliższą sobotę, tj. 30 maja mieszkańcy Gdyni i tłumnie przybywający w ten wyjątkowo reprezentacyjny rejon miasta turyści będą mogli bezpiecznie spacerować wyłączonym z użytkowania przez ostatnich kilka miesięcy  odcinkiem nabrzeża.
W przedsięwzięciu podzielonym na dwa etapy inwestorem jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., a wykonawcą Konsorcjum w skład którego weszli: Hydrobudowa S.A.Stabilator Sp. z o.o.Energopol–Szczecin S.A., Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane "TRAKT" oraz Zakład Usług Podwodnych i Hydrotechnicznych NEPTUN.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej