Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Konferencja naukowa: 90 lat Marynarki Polskiej PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
30.11.2008.
Image
kliknij 1          kliknij 2
 
Minęło niewiele ponad dwa tygodnie od powstania po 123 latach niewoli państwa polskiego – a przypomnijmy tą datą stał się 11 listopada 1918 roku - kiedy to dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o treści: „Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć marynarkę polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki, Bogumiła Nowotnego szefem Sekcji Marynarki przy Ministerstwie Spraw Wojskowych” - została otwarta droga do utworzenia zarówno marynarki handlowej, jak i wojennej, wraz z niezbędnymi dla ich funkcjonowania i rozwoju instytucjami, w tym szkolnictwa morskiego.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Serenity Ace w próbach morskich PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
30.11.2008.

Image
(Aby powiększyć kliknij fotkę). Zdjęcia: Wacław Frączek

W dniu 21 listopada br. o godz. 17.10 w próby morskie wypłynął 23 budowany w Stoczni Gdynia SA samochodowiec z serii 8168 "Serenity Ace". Po pomyślnym odbyciu prób statek wrócił do stoczni 24 listopada o godz. 2.30 w nocy. Planowane przekazanie jednostki armatorowi i chrzest nastąpi 2 grudnia br.(cs)

Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Nowe miejsca pracy PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
27.11.2008.
Image
 
W Porcie Gdynia, w znajdującym się przy ulicy Dokerów magazynie „S” rozpoczęła działalność firma Poland Paper Majov. Koszty inwestycji ocenia się na 3 miliony euro. W przedsiębiorstwie znajdzie zatrudnienie 30 osób.
Inwestor podkreśla, iż lokalizacja przedsięwzięcia w Porcie Gdynia stwarza  bardzo dobre warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Papier przybywa do Polski droga morską, dlatego usytuowanie inwestycji w porcie, tuż przy terminalu ro-ro jest doskonałym wyborem.
Możliwości przerobowe firmy pozwalają na obróbkę 50 tys. ton papieru rocznie, między innymi dzięki wyposażeniu w nowoczesne maszyny. Po wykonaniu zamówień i zapakowaniu na palety towar dostarczany będzie do odbiorców w całej Europie.(PR ZMPG-a SA)
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Rezygnacja prezesa PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
26.11.2008.
Image 
 
26 listopada 2008 r. odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Stoczni Gdynia S.A. W związku z rezygnacją złożoną przez pana Antoniego Poziomskiego z funkcji Prezesa i Członka Zarządu Stoczni Gdynia S.A., Rada Nadzorcza podjęła Uchwałę o oddelegowaniu Członka Rady Nadzorczej – pana Mateusza Filippa do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Stoczni Gdynia S.A.
Pan Mateusz Filipp ma 36 lat, jest gdynianinem. Ma wykształcenie wyższe prawnicze, jest radcą prawnym. W Stoczni Gdynia pracował w latach 1998-2003 (radca prawny) i od 2005 do kwietnia 2008 r. (kierownik Biura Obsługi Prawnej). W latach 2003 – 2005 pracował w firmie ALLEN&OVERY. Od października br. jest członkiem Rady Nadzorczej Stoczni Gdynia S.A. (jw)
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Wiec w Stoczni Gdynia S.A.: Będziemy walczyć o stocznię!... PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
18.11.2008.
Image
 
Takie wyrażone w sposób zdecydowany postanowienie wynika z wiecu, jaki organizacje związkowe Stoczni Gdynia S.A. zorganizowały przed budynkiem dyrekcyjnym w poniedziałek 17 listopada br. Na wiec ten przybyło ponad dwa tysiące stoczniowców. Odbył się po wcześniejszym spotkaniu szefów tych związków z szefem doradców strategicznych premiera ministrem Michałem Bonim w sprawie rządowego projektu tzw. specustawy „o sprzedaży majątku, zaspokojeniu roszczeń wierzycieli oraz ochronie praw pracowników Stoczni Gdynia S.A. i Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o”, a którą rząd przygotował niemal zaraz po wydaniu w dniu 6 listopada br. przez Komisję Europejską negatywnej decyzji dotyczącej zwrotu przez Stocznię Gdynia i Stocznię Szczecińska Nowa udzielonej im po 2004 roku pomocy publicznej.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
8138/6 Taurus w Stoczni Gdynia na remoncie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
18.11.2008.
Image
(Aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
12 listopada br. do suchego doku SDI wynajmowanego przez Gdańską Stocznię REMONTOWA SA, na terenie Stoczni Gdynia SA wpłynął na remont kontenerowiec CMA CGM Castilla. Statek ten został, jako szósty z serii 8138 Taurus zbudowany w gdyńskiej stoczni i przekazany armatorowi niemieckiemu ALPHA SHIP GmbH & Co. KG w 1998 roku. (więcej o serii - kliknij) (zdjęcia: Tadeusz Lademann)
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Komisja proponuje nowy system kontroli rybołówstwa PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
16.11.2008.
Image
 
Pani Marta Agrocka-Krawczyk z Wydziału Prasowego Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce – ul. Jasna 14/16a  00-041 Warszawa, tel. 022 556 89 50, nadesłała nam następujący komunikat, który zamieszczamy tu niemal w całości

Komisja Europejska przedstawiła ostatnio wniosek dotyczący nowego rozporządzenia Rady, przekształcającego unijny system kontroli rybołówstwa. W jego wyniku powstałby, całkowicie zmodernizowany system inspekcji, monitorowania, kontroli, nadzoru i egzekwowania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb), obejmujący wszystkie etapy łańcucha rynkowego – od połowu do detalisty.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
90 lat Ligi Morskiej i Rzecznej PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
16.11.2008.
Image
(Aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Liga ta jako Stowarzyszenie na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska” została utworzona już 1 października 1918 roku, czyli jeszcze na niespełna półtora miesiąca przed uzyskaniem przez Polskę po 123 latach niepodległości. Inicjatorem powołania tego stowarzyszenia był kontradmirał Kazimierz Porębski. Minęło więc 90 lat od tamtej pamiętnej i niewątpliwie ważnej daty w dziejach Polski związanej z morzem. I dla upamiętnienia, dokonania przeglądu osiągnięć Ligi od początku po czas obecny, w sobotę 15 listopada br. w gdańskim Centralnym Muzeum Morskim pod patronatem marszałka Sejmu PR Bronisława Komorowskiego odbyła się centralna uroczystość poświęcona tej rocznicy.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Kanał portowy gotowy w 75% PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
14.11.2008.
Image
(Aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Coraz bardziej zaawansowana jest jedna z najważniejszych inwestycji gdyńskiego portu ostatnich lat. Pogłębianie zostało już ukończone w Awanporcie, w obrębie obrotnic 1 i 2 oraz na odcinku między nimi, a także w goszczącym w ostatnim czasie coraz więcej statków Basenie Węglowym.
W ramach projektu „Przebudowa Kanału Portowego w Porcie Gdynia” ukończono także pogłębianie na odcinku od obrotnicy nr 3 do nabrzeża Helskiego, co jest szczególnie istotne dla funkcjonujących w tym rejonie portu terminali kontenerowych. Zaawansowane są także prace przy samym Nabrzeżu Helskim eksploatowanym przez BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Zaczęło się od SOŁDKA PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
06.11.2008.

Image

W świecie zachowały się tylko dwa takie statki stojące na wodzie. To statki o napędzie parowym, ale już nie pływają. Jednym z nich jest rudowęglowiec ss, „Sołdek”, a od 25 lat jego armatorem jest Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. I statek ten stojący przy nabrzeżu obok siedziby tej placówki muzealnej pełni również funkcję statku-muzeum, podobnie jak nasza niegdyś słynna biała fregata „Dar Pomorza”, też pod armatorską opieką tego Muzeum. Jakkolwiek obie te muzealne jednostki otaczane są - na ile to tylko możliwe - przez obecnego swego armatora troskliwą opieką, aby jak najdłużej trwały jako symbole: z jednej szkolenia naszych kadr morskich oraz z drugiej: początków polskiego budownictwa okrętowego, to jednak swą symboliką na czoło wysuwa się ów „Sołdek”, bo był tym pierwszym zbudowanym u nas, w Stoczni Gdańskiej, statkiem pełnomorskim. Stąd od kilku lat z okazji zwłaszcza jego wodowania w dniu 6 listopada 1948 roku, w Centralnym Muzeum Morskim odbywają się „rocznicowe” konferencje poświęcone temu „historycznemu” wydarzeniu.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Sea-Invest w Porcie Północnym PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
04.11.2008.
Image
 Zdjęcie: CeSpi
 
Belgijska spółka "Sea-Invest", poprzez swą spółkę zależną "Sea-Invest Polska" - podał w oficjalnym komunikacie prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Przeładunkowo-Składowego "Port Północny" Sp. z o.o. Jacek Klimczak - weszła w posiadanie pakietu większościowego tej firmy.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
System monitoringu w gdyńskim porcie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
04.11.2008.
Image
(Aby powiększyć - kliknij fotkę) Zdjęcia: Cezary Spigarski
 
57 kamer wysokiej jakości kamer, nowoczesne linie światłowodowe oraz system rejestrujący, który w swej pamięci mógłby przechować wszystkie filmy fabularne wyprodukowane w 100-letniej historii polskiego kina to kolejny element wzmacniający bezpieczeństwo pasażerów i ładunków w Porcie Gdynia. W czwartek, 30 października 2008 w godzinach południowych, odbyła się w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. konferencja dotycząca zakończenia realizacji projektu  nr NMF.PL0065 „Wzmocnienie morskiego przejścia granicznego w Porcie Gdynia - System monitoringu bezpieczeństwa portu”.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej