Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
80 lat Jacht Klubu Morskiego GRYF PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
26.10.2008.
Image
 
W sobotę 25 października uroczyście swą tegoroczną działalność sportową - żeglarską zakończyły gdyńskie jacht kluby, mające siedziby przy Basenie Żeglarskim im. Mariusza Zaruskiego. Wyjątkową jednak uroczystość zorganizował Jacht Klub Morski „Gryf”, a to z okazji przypadającej akurat 80. rocznicy jego istnienia. Bowiem założony został 30 października 1928 roku. Powołano go zaś w scenerii ówczesnej gdyńskiej kawiarni o nazwie „Grand Cafe”, mieszczącej się w gmachu Komunalnej Kasy Oszczędności.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
W sprawie stoczni: co może starsza pani? PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
26.10.2008.
Image
 
Oto kwestia dla przeciętnego obserwatora toczących się dyskusji i sporów o najbliższy oraz nieco dalszy byt naszych stoczni jawi się jako zupełnie niezrozumiała: bo niby dlaczego ten byt tak zdecydowanie zależy od pewnej starszej pani o nazwisku Nelly Kroes, komisarz jednej bodaj z siedemnastu komisji Unii Europejskiej; komisji pewnie równie ważnej jak każda z pozostałych, mimo iż zajmuje się ona sprawami wolnej konkurencji na europejskich rynkach gospodarczych i to takiej konkurencji, żeby nie była jednostkowo wspomagana środkami publicznymi.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Wodowanie Ro-Ro samochodowca w Stoczni Gdynia S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
24.10.2008.
Image
(aby powiększyć i kliknij fotkę)
 
24 października br. w Stoczni Gdynia S.A. o godz. 15.00 z suchego doku SD II spłynął na wodę kolejny Ro – Ro samochodowiec. Jest to dwudziesta trzecia jednostka z serii 8168 (na trzy jeszcze zakontraktowane). Statek o nazwie ,,SERENITY ACE’’ ma nośność 21 300 DWT i jest przystosowany do przewozu 6600 standardowych samochodów japońskich. Budowany jest na zamówienie firmy żeglugowej „RAY CAR CARRIERS LIMITED“ z Wyspy Man.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Sprawa ważna dla rybaków PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
24.10.2008.
Image
 
Z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Departamentu Rybołówstwa nadesłano nam informację, którą bez poprawek zamieszczamy poniżej, a nosi ona tytuł: Program operacyjny dla polskiego rybołówstwa na lata 2007-2013 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Komisja Europejska zatwierdziła ostatnio program operacyjny dla polskiego sektora rybołówstwa obejmujący lata 2007-2013. Całkowita kwota kwalifikowalnych wydatków publicznych w ramach programu wynosi około 979 mln euro, przy czym wsparcie unijne z Europejskiego Funduszu Rybackiego (EFF) wynosi 734 mln euro.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Targi Technicon - Innowacje w Gdańsku PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
21.10.2008.
Image
Wystawców oraz przybyłych na otwarcie gości przywitał Prezes Zarządu MTG SA Andrzej Spiker (aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
We wtorek 21 października rozpoczęły się na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG), hala 3 - organizowane po raz czwarty targi Technicon - Innowacje, Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji, wraz z towarzyszącym im Salonem Edukacji i Kariery EDUCATIO PLUS. O randze tej imprezy, która potrwa do czwartku 23 października, świadczy kto objął nad nią Patronat Honorowy, mianowicie Minister Gospodarki, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Dziennikarski słownik PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
20.10.2008.
Image
 
Ostatnio ukazała się książka pod interesującym tytułem „Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945 - 2005”. Dlatego interesująca pozycja, że ma w sobie znamiona wydawnictwa pionierskiego, czyli po raz pierwszy daje przegląd dziennikarzy zatrudnionych w całym pół wieku w pomorskich mediach: w prasie codziennej, periodykach tygodniowych i miesięcznych oraz w radiu i telewizji.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Gospodarka morska szansą rozwoju przedsiębiorczości w Polsce - mit czy rzeczywistość? PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
17.10.2008.
Image
Zdjęcie: www.kpp.org.pl
 
W dniach 15. i 16. października w Warszawie Konfederacja Pracodawców Polskich wspólnie ze Związkiem Armatorów Polskich zorganizowała debatę pod nazwą „Gospodarka morska szansą rozwoju przedsiębiorczości w Polsce - mit czy rzeczywistość”. Dodajmy od razu, że w pierwszym dniu tej debaty zostało podpisane porozumienie dotyczące budowy i eksploatacji głębokowodnego terminalu masowego w Gdańsku, mającego służyć do przeładunku towarów masowych pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdańsk SA a Rudoport SA, przy udziale Arcelor Mittal Poland SA. Podkreślono, że jest to inwestycja wieloetapowa, której koszt szacowany jest na ok. 200 mln złotych. Dokument został podpisany w obecności wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Rozgwiazda zatonęła na Bałtyku - są ofiary PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
17.10.2008.

Image

Rozgwiazda podczas prac pogłębiarskich w porcie gdyńskim w marcu br. (aby powiększyć - kliknij fotkę) Zdjęcia: Cezary Spigarski

Komunikat specjalny PRCiP - kliknij

kolejny materiał - zajrzyj na Onet

Osiem mil od brzegu, na wysokości miejscowości Gąski (Zachodniopomorskie), zatonęła pogłębiarka "Rozgwiazda". W wypadku zginęli dwaj członkowie załogi. Trzy kolejne osoby są poszukiwane.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
I Bieg Stoczniowca w Szczecinie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
14.10.2008.
Image
(zdjęcie: CeSpi)
 
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w “I Biegu Stoczniowca” organizowanym z okazji obchodów 60-lecia Stoczni Szczecińskiej, który odbędzie się na dystansie 5,5 km 19 października 2008 r. o godz. 11:00. Trasa biegu będzie wiodła leśnymi drogami Lasku Arkońskiego w Szczecinie. Miejscem startu biegu będzie wejście na kąpielisko “ARKONKA” w Szczecinie.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
8138/7 Neptun w Stoczni Gdynia na remoncie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
14.10.2008.
Image
(kliknij fotkę aby powiększyć)
Zdjęcia: W. Frączek, powiększenie: T. Lademann

13 października br. do suchego doku SDI wynajmowanego przez Gdańską Stocznię REMONTOWA SA, na terenie Stoczni Gdynia SA wpłynął na remont kontenerowiec CMA CGM Cortes. Statek ten został, jako siódmy z serii 8138 Neptun zbudowany w gdyńskiej stoczni i przekazany armatorowi niemieckiemu ALPHA SHIP GmbH & Co. KG w listopadzie 1998 roku. Stocznia dla tego armatora zbudowała 12 statków tej serii. Pierwsze cztery - Nadir - kliknij (zdjęcie: Elżbieta Frączek), (Główny Projektant - Wojciech Żychski, Główny Inżynier Budowy - Wacław Frączek), Orion, Sirius i Zenit mają 178 m długości, 28,2 m szerokości i wysokość 16,8 m, zabierają 1600 TEU. Kolejne sześć - Pegasus [wyróżniony przez RINA (Royal Institution of Naval Architects) jako Significant Ship of the year 1998 - kliknij], Taurus, Neptun, Uranus, Pluto - przyłapany we wrześniu 2007 roku w gdyńskim terminalu kontenerowym - kliknij, Posejdon - pierwszy statek budowany w 1999 roku przez Stocznię Gdańską, świeżo wówczas wcieloną do Grupy Stoczni Gdynia SA - kliknij - różnią się długością - 194 m i zabierają 1850 TEU, ostatnie dwa Aries i Vega, oddane w 2000 roku - są trochę niższe (11,5 m) i zabierają 1835 TEU (cs) (zdjęcia: Stocznia Gdynia SA, T. Lademann) (więcej fotek - galeria).
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
DCT i Port Gdańsk - kontenerowa brama środkowej Europy PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
14.10.2008.

 
Swoje pierwsze urodziny świętował polski głębokowodny terminal kontenerowy DCT Gdańsk. Wśród goszczących na uroczystym przyjęciu przedstawicieli firm spedycyjnych, operatorów kolejowych i linii żeglugowych (Hapag-Lloyd, NYK, CMA CGM, Cosco, ZIM, Safmarine, Hyundai, Hamburg Sud, MOL, China Shipping czy Maruba) nie zabrakło także reprezentacji Maersk Line. Właśnie zawinięcie statku tego armatora i jego sprawny przeładunek stanowiły znakomitą oprawę symbolicznego święta. Od 1 grudnia bowiem Maersk przenosi do Gdańska całą swoją działalność operacyjną i prawdopodobnie da bodziec dla uruchomienia drugiego etapu budowy terminala DCT, podwajającego jego zdolność przeładunkową.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
M/v FESCO DIOMID spłynie z Wulkanu PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
09.10.2008.

Image

W dniu 11 października 2008 r. (sobota) o godz. 11.00 na pochylni Wulkan Nowa odbędzie się wodowanie kolejnego statku serii B178, budowanego na zamówienie armatora z Władywostoku w Rosji. Będzie to już czterdzieste trzecie wodowanie w Stoczni Szczecińskiej Nowa.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Luksusowe katamarany z Gdańska: teraz o napędzie motorowym PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
05.10.2008.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
Na terenie Stoczni Gdańskiej, w dwóch halach od ośmiu lat budowane są luksusowe dwukadłubowe jachty (katamarany), przeznaczone głównie dla uprawiania żeglugi w celach turystycznych. Wytwarza je Stocznia Sunreef Yachts, należąca do francuskiego przedsiębiorcy Francis’a Lapp’a, od dłuższego jednak czasu prowadzącego interesy w Polsce. Większość projektantów tych jednostek stanowią polscy inżynierowie, podobnie - ale niemal w całości - jak i szkutnicy oraz osoby innych zawodów, bez których produkcja tych katamaranów nie byłaby możliwa. Podstawowy napęd tych jachtów, rzeczywiście wyposażonych luksusowo, dotychczas stanowiły żagle. W czerwcu tego roku stocznia ta podczas wodowania zaprezentowała nowy typ katamaranu, tym razem o napędzie motorowym, o symbolu 70 Sunreef Power i nazwie JUMBO.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Koniec sezonu wycieczkowego w gdyńskim porcie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
05.10.2008.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
M/v Astor - wizytował Gdynię 25 września 2008 r.
 
25. września 2008 r. zakończył się w gdyńskim porcie trwający od 1. maja sezon wycieczkowy. W bieżącym roku miało miejsce 89 zawinięć, prawie tyle samo, co rok wcześniej. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż ilość pasażerów, którzy na tych statkach przybyli do Gdyni wyniosła ponad 123 tysiące, w porównaniu do 89 tysięcy w roku ubiegłym. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest coraz częstsze pojawianie się wielkich jednostek, zdolnych zabierać na pokład ponad tysiąc pasażerów. Pod tym względem Gdynia jest zdecydowanym liderem wśród polskich portów morskich.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Wodowanie w Stoczni Gdańskiej PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
03.10.2008.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)
 
3 października 2008 r., o godz. 14.00 z pochylni B1 w Stoczni Gdańskiej, spłynął do wody kolejny kadłub wysoce specjalistycznej jednostki typu offshore o nazwie Fugro Synergy. Jest to statek przeznaczony do obsługi platform wiertniczych. Po wyposażeniu w najnowocześniejszy sprzęt używany do badań geologicznych dna morskiego, m.in. w specjalistyczny pojazd do badań podwodnych typu ROV, będzie mógł prowadzić badania do głębokości 3000 m.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Chrzest i przekazanie armatorowi Ro-Ro samochodowca w Stoczni Gdynia S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
03.10.2008.
Image

 2 października 2008 r. w Stoczni Gdynia S.A. o godz. 12.30 odbyła się uroczystość chrztu statku i podniesienia bandery na Ro-Ro samochodowcu. Statek otrzymał nazwę "GENTLE LEADER". Jego matką chrzestną została pani Esther Fruchter – członek rodziny pana Ramiego Ungara z firmy Ray Car Carriers Limited.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Chiny: zagrożenie czy jedyna alternatywa? PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
01.10.2008.
Image
(aby powiększyć - kliknij fotkę)

30 września 2008 r., wieczór, pierwsze niepewne jeszcze doniesienia o przyszłości dwóch naszych stoczni w Gdyni i Szczecinie, o Gdańsku jeszcze cisza. Doniesienia przykre, zapowiadające negatywną opinię Pani Neelie Kroes - unijnej komisarz ds konkurencji w sprawie polskiego planu restrukturyzacji naszych stoczni, co ma zaowocować zwrotem udzielonej stoczniom pomocy publicznej po wstąpieniu do UE, a w konsekwencji ich upadłością. I to jedno pytanie - co dalej i w jaki sposób...?
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej