Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
22.12.2007.
Image
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Stocznia Gdynia ukończyła 85 lat PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
21.12.2007.
Image
 
Wprawdzie dokładną datą początkującą powstanie Stoczni Gdynia jest 3. listopada 1922 roku, ale uroczystość upamiętniająca ten fakt po upływie 85 lat odbyła się w tej stoczni we czwartek 20 grudnia br. w sali konferencyjnej w budynku dyrekcji. Zgromadziło się w niej liczne grono przedstawicieli stoczniowej załogi, a także też liczna reprezentacja kierownictw firm współpracujących ze stocznią. Przybył również wojewoda pomorski Roman Zaborowski, wiceprezydent Gdyni Bogusław Stasiak oraz przedstawiciele resortu gospodarki i kilku parlamentarzystów.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Wodowanie ro-ro samochodowca w Stoczni Gdynia S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
14.12.2007.

Image
(aby powiększyć kliknij fotkę)

14 grudnia br. w Stoczni Gdynia S.A. o godz. 16.00 z suchego doku SD II spłynął na wodę kolejny Ro – Ro samochodowiec. Jest to dziewiętnasta jednostka z serii 8168 (na siedem jeszcze zakontraktowanych). Statek o nazwie GOLIATH LEADER ma nośność 21 300 DWT i jest przystosowany do przewozu 6600 standardowych samochodów japońskich. Budowany jest na zamówienie firmy żeglugowej RAY CAR CARRIERS LIMITED z Wyspy Man.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Wodowanie na pochylni Odra Nowa PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
12.12.2007.
Image
(kliknij fotkę aby powiększyć) 
 
15 grudnia 2007 r. o godz. 11.00 na pochylni Odra Nowa w Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o., odbyło się siódme w tym roku wodowanie statku. Było to wodowanie drugiego kontenerowca z serii B178-III, m/v Cala Pigafetta dla włoskiego armatora LOCAT SpA z Bolonii.
Było to pierwsze tego typu wodowanie w historii Stoczni Szczecińskiej, kiedy wodowany statek spłynął na wodę bez dziobu. Powody tego nietypowego wodowania są dwa. Po pierwsze budowany statek jest za duży, aby zmieścić się na pochylni, a po drugie ograniczona jest długość akwenu na Odrze. Statek z dziobem byłby o 12 metrów dłuższy niż pochylnia, dlatego jego wodowanie w całości jest niemożliwe.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Stocznia Szczecińska Nowa przekazała kontenerowiec armatorowi niemieckiemu PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
12.12.2007.
Image
(Aby powiększyć kliknij fotkę) Zdjęcia: Paweł Kuźniar
 
Stocznia Szczecińska Nowa przekazała w dniu 11 grudnia br. do eksploatacji kolejny statek – kontenerowiec “CAP NORTE”. Statek zdany został armatorowi niemieckiemu CAP NORTE Schiffahrtsgesellschaft mbH & Co. KG
“CAP NORTE” jest dwudziestym z serii największych budowanych w Szczecinie kontenerowców. 12 grudnia br. o godz. 11.20 statek opuścił stocznię i wypłynął w swój pierwszy rejs. Po opuszczeniu Szczecina zawinie do Genui skąd pod ładunkiem popłynie do Brazylii.
Jednostka ta o długości 220 m, szerokości 32,2 m i wysokości bocznej 18,7 m służy do przewozu 3100 kontenerów 20-stopowych, z prędkością 22,3 węzłów.
Budowę zdawanego dziś statku finansował Bank Handlowy w Warszawie S.A. (im)
Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Kapitański opłatek na Darze Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
12.12.2007.
Image
 
11 grudnia br., godz. 17.00 - tłum ogromny, salon kapitański i messa wypełnione po brzegi, wszyscy na galowo, mundury, cztery paski na rękawach - to członkowie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, gospodarze dorocznego, bardzo uroczyście celebrowanego dnia wspólnego śpiewania kolęd, dzielenia się opłatkiem, przekazywania życzeń sobie i zaproszonym gościom na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Krajobraz kulturowy Latarni Morskiej w Niechorzu PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
11.12.2007.
Image
(kliknij zdjęcie aby powiększyć) 
 
Wystawę prezentującą najbardziej charakterystyczny element Wybrzeża Rewalskiego, przygotowało Centrum Informacji Promocji Rekreacji Gminy Rewal. Ponad 60 barwnych fotografii autorstwa Tomasza Stolza, Roberta Gauera oraz Arkadiusza Węgłowskiego będzie można podziwiać na wystawie pt.: Krajobraz kulturowy Latarni Morskiej w Niechorzu. Wernisaż odbędzie się 18 grudnia (Wtorek) 2007 r. w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, przy Al. Bursztynowej 28, o godz. 18.00.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Święto Szkoły Morskiej w Gdyni PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
08.12.2007.
Image    Image
(aby powiększyć kliknij zdjęcia) 
 
7 grudnia br. odbyły się w Akademii Morskiej w Gdyni kolejne już, 87 obchody rocznicy powołania w Tczewie Szkoły Morskiej (8 grudnia 1920 roku). Obchody rozpoczęto o godz. 8.00 uroczystym podniesieniem bandery przed budynkiem głównym AM przy ul. Morskiej 83, następnie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem "Tym, którzy nie wrócili z morza" przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. O 8.30 rozpoczęła się msza św - w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów Uczelni koncelebrowana przez JE Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. W trakcie mszy św. dokonano uroczystego poświęcenia sztandaru Stowarzyszenia Elektryków Okrętowych.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Festiwał Pomuchla w Łebie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
06.12.2007.
Image
 
Po raz dziewiąty w dniach 1-2 grudnia br. odbywał się w Łebie Festiwal Pomuchla, poświęcony rybie powszechnie znanej pod nazwą dorsza, ale w tradycji tego miasta - obchodzącego akurat jubileusz 650 lat od nadania mu praw miejskich - jak zresztą i na obszarze całych Kaszub o dorszu i chyba nie tylko bałtyckim, nie mówi się inaczej, jak właśnie o pomuchlu, którego rodowód językowy pochodzi z języka niemieckiego.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Informacja z posiedzenia Rady Nadzorczej Stoczni Gdynia S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
06.12.2007.
Image
 
Rada Nadzorcza Stoczni Gdynia S.A. w dniu 6 grudnia podjęła uchwałę w sprawie zmian w Zarządzie Stoczni Gdynia. Na stanowisko prezesa Zarządu powołano mgr inż. Antoniego Poziomskiego. Dotychczasowy prezes mec. Kazimierz Smoliński pozostał w składzie Zarządu Stoczni Gdynia S.A.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Jachting Zatoki Gdańskiej  pierwsza, wartościowa monografia PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
04.12.2007.
Image
(kliknij fotkę aby powiększyć) 
 
„Zatoka Gdańska kojarzy się każdemu Polakowi z białymi żaglami, a zatem z akwenem, na którym rozwijało się żeglarstwo od początku istnienia II Rzeczypospolitej” - takim to pierwszym zdaniem rozpoczął prof. Bolesław Mazurkiewicz swój wstęp do monografii „Jachting Zatoki Gdańskiej”, której autorem jest profesor Antoni Franciszek Komorowski, a którą właśnie teraz, bo na początku grudnia br. wydała nasza Fundacja. O autorze tej monografii dodajmy jeszcze, że jest jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, kapitanem motorowodnym oraz instruktorem żeglarstwa, i że obecnie kieruje Katedrą Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Stoczni Gdynia S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
03.12.2007.
Image
 
W dniu 30 listopada 2007 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Stoczni Gdynia S.A. Głównym punktem obrad było podjęcie uchwały dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego.
Akcjonariusze Stoczni Gdynia S.A. zdecydowali podwyższyć kapitał zakładowy Spółki o kwotę 515 milionów złotych poprzez emisję w ramach subskrypcji prywatnej akcji serii D-III i D-IV o wartości nominalnej każdej akcji wynoszącej 10 zł uprzywilejowanych co do prawa głosu w ten sposób, że na każdą akcję serii D-III i D-IV przypadać będą dwa głosy na zgromadzeniu akcjonariuszy Spółki.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Interesująca prezentacja prac dyplomowych młodych inżynierów - okrętowców PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
03.12.2007.
Image
 
Od kilku lat z inicjatywy Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbywają się prezentacje najlepiej ocenionych prac dyplomowych absolwentów tego Wydziału, z których jedna przez specjalne jury bywa nagradzana pewną kwotą pieniężną fundowaną przez wspomniane Towarzystwo, pozostałe natomiast są wyróżniane dyplomami. I całkiem niedawno, bo 29 listopada br. do owej prezentacji zgłoszone zostały cztery prace dyplomowe.
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej