Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 

O rybołówstwie bałtyckim i rybackiej polityce Unii Europejskiej

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
25.02.2005.

Rozmowa z dr. Zbigniewem Karnickim, dyrektorem ds. naukowych Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
"Gorące" zdjęcie PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
25.02.2005.

 
Niezbyt częsty widok - holowanie sekcji okrętowych
do strefy WOG
 (fot.: cespi 25.02.05)

Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Wodowanie kontenerowca PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
25.02.2005.

W sobotę, 19 lutego br. w Stoczni Gdynia S.A. z suchego doku SD II spłynął na wodę kontenerowiec „MAYA RICKMERS”. Jest to trzecia z serii 8234, o ładowności 4444 kontenerów i nośności 57 000 DWT. Statek budowany jest dla niemieckiego armatora ,,Maya Rickmers Schiffahrtsgesellschaft mbH & Cie. KG.’’ z Hamburga.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 

Wodowanie kontenerowca w Stoczni Gdańskiej - Grupa Stoczni Gdynia S.A.

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
24.02.2005.

W dniu dzisiejszym, 28 lutego br. o godz. 14.45 w Stoczni Gdańskiej z pochylni B-1 spłynął na wodę kontenerowiec ,,CCNI PUNTA ARENAS’’. Statek o zdolności przewozowej 2 763 TEU i nośności 35 450 DWT jest budowany na zamówienie niemieckiego armatora ,,MS AMASIA’’ Schiffahrtsgesellschaft mbH & Co.KG. z Hamburga. Jest to siódma jednostka z serii 8230 (na siedem zakontraktowanych).

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 

Nagroda Artusa i plebiscytowe wyróżnienia

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
24.02.2005.

Po raz dziesiąty została wręczona Nagroda Artusa za najlepszą książkę pomorskiego autora wydaną w 2004 roku. Jest ona przyznawana przez trzy media: Telewizję Gdańsk, Radio Plus oraz Dziennik Bałtycki. Uroczystość wręczenia tej Nagrody odbyła się 23 lutego br. w gdańskim Dworze Artusa.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 

Spotkanie w Stoczni Gdynia S.A. - politycy ponad podziałami

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
21.02.2005.

Parlamentarzyści z Pomorza – niezależnie od podziałów politycznych – będą wspierać Stocznię Gdynia S.A. i całą branżę okrętową w działaniach, które pomogą jej wyjść z trudnej sytuacji. Posłowie z Pomorza wystąpią ze wspólną inicjatywą ustawodawczą dotyczącą nowelizacji ustawy o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
W Stoczni Gdynia S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
18.02.2005.

18 lutego 2005 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Stoczni Gdynia S.A. Ma ono podjąć uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału
zakładowego spółki o kwotę od 1 miliona zł do 215 milionów zł.
Na wniosek jednego z akcjonariuszy w obradach NWZA ogłoszono przerwę do 4 marca.


Krzysztof Grabowski
zdjęcie: cespi

Zmieniony ( 17.06.2011. )
 

50 lat PPiUR Szkuner we Władysławowie

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
18.02.2005.

W piątek 18 lutego br. w sali sportowej Centralnego Ośrodka Sportowego w Cetniewie jubileusz 50-lecia swego istnienia obchodziło Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich „Szkuner” we Władysławowie. Datą początkującą działalność tego przedsiębiorstwa, jako państwowego, zgodnie z Zarządzeniem nr 264 Ministra Żeglugi z dnia 24 grudnia 1954 r. - jest 1 styczeń 1955 roku.

Zmieniony ( 19.02.2005. )
Więcej…
 

100 lat tradycji w wyposażaniu statków

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
13.02.2005.

Toruńskie Zakłady Urządzeń Okrętowych TOWIMOR S. A. należą do największych kooperantów naszych stoczni. Formalnie pod tą nazwą dostarczają stoczniom swoje wyroby wyposażenia pokładowego statków od początku 1965 roku, ale w ujęciu historycznym ich rodowód sięga pierwszych lat dwudziestego wieku, dokładnie czerwca 1905, kiedy to w Toruniu zamknięty został pierwszy etap budowy podstaw stoczni z pochylnią. Wówczas ta stoczniowa inwestycja została uznana za bardzo pilną, niezbędną dla obsługi remontowej powiększającej się na Wiśle floty jednostek pływających. W następnych latach, głównie do 1920 roku stocznia ta przekształciła się w dość rozległy zakład remontowy. Kolejny upływ czasu - i kolejne zmiany w rozwoju tegoż zakładu, określanego coraz częściej mianem „warsztatów stoczniowych”.

Zmieniony ( 25.02.2005. )
Więcej…
 

W Gdańsku: Wspólny Oddział RINA/TOP KORAB

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
13.02.2005.

Niedawno pomiędzy angielską – ale i znaną w świecie już od 1861 roku - organizacją  Royal Institution of Naval Architects (RINA), skupiającą okrętowców z różnych krajów, i której celem jest upowszechnianie osiągnięć technicznych w okrętownictwie oraz zachęcanie inżynierów i techników specjalizujących się w budowie i remontach statków do stałego doskonalenia, unowocześniania szeroko rozumianej produkcji stoczniowej, a o podobnym zakresie działania Towarzystwem Okrętowców Polskich KORAB - zostało podpisane Porozumienie o utworzeniu w Gdańsku Wspólnego Oddziału RINA i KORAB.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Prezes CENTROMORU S.A. Ryszard Ferworn – nie żyje PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
02.02.2005.

Wiadomość, że 1 lutego br. Ryszard Ferworn zmarł, tych wszystkich, którzy Go znali, mieli możliwość współpracy z Nim, korzystali z Jego rad, doświadczeń, którymi chętnie się dzielił - zaskoczyła wielkim bólem i smutkiem. Z niewiarą, że nie będzie już Prezesem Zarządu CENTROMORU S.A. Wprawdzie ostatnimi czasy chorował, ale nigdy nie dawał znać, że coś mu dolega. Był wciąż aktywny, wciąż mocno związany z polskim okrętownictwem, tym, któremu niezwykle silnie zależało, aby ten sektor gospodarczy nie poddawał się drastycznym rygorom krajowego i zagranicznego wolnego rynku, europejskiej i światowej konkurencji w budowie statków. Z dużą troską oceniał trudną od kilku lat sytuację polskich stoczni, ich dostawców maszyn i urządzeń. Popierał każdą inicjatywę o charakterze promującym polski przemysł okrętowy. Był przyjazny mediom, w sposób fachowy popularyzującym polskie okrętownictwo. Walnie przyczynił się do utrzymania na rynku wydawniczym – u progu polskiej transformacji gospodarczej - miesięcznika „Budownictwo Okrętowe i Gospodarka Morska”.
Urodził się w 1938 roku. Przymierzał się więc, choć z dużym oporem, do emerytury. Z wykształcenia mgr inż. budownictwa okrętowego – po ukończeniu Politechniki Gdańskiej. Ukończył też Podyplomowe Studium Służby Zagranicznej. W CENTROMORZE został zatrudniony w sierpniu 1966 roku. W Firmie tej przeszedł wszystkie szczeble kariery – od pracownika w Biurze Statków, do kierownika tegoż Biura. W 1990 roku, w drodze konkursu, został Prezesem Zarządu. Pod jego Prezesurą Firma ta stale się rozwijała, dywersyfikując profil swej działalności, lecz tak, aby sprawy dotyczące przemysłu okrętowego miały w nim pozycję dominującą.
Był również aktywnym członkiem wielu organizacji gospodarczych i samorządowych województwa pomorskiego, m.in. FORUM OKRĘTOWEGO, Gdańskiego Klubu Biznesu. Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.
Na pewno pamięć o Ryszardzie Ferwornie wśród polskich okrętowców długo trwać będzie!

Zmieniony ( 17.06.2011. )
 

Przekazanie ro-ro samochodowca

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
01.02.2005.

Dnia 1 lutego br. w Stoczni Gdynia S.A. odbyła się uroczystość zmiany bandery na statku „Morning Crown”. Jest to ro-ro samochodowiec do przewozu ponad 6 tys. samochodów osobowych i nośności 21 300 DWT. Został zbudowany na zamówienie armatora „Ray Car Carriers Limited’’ z wyspy Man. Będzie pływał na linii żeglugowej Europa – Korea Płd. pod banderą Wysp Bahama. Jego macierzystym portem jest Nassau.
Symbolicznego poświęcenia statku przed pierwszym rejsem dokonał ksiądz Jacek Aciszewski – proboszcz parafii ludzi morza.
W tym samym dniu zostały podpisane dokumenty handlowe, a statek został protokolarnie przekazany armatorowi.

Zmieniony ( 02.02.2005. )
Więcej…
 
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej