Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
 
 
Położenie stępki PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
31.12.2004.
29 grudnia w Stoczni Gdynia została położona stępka pod drugi kontenerowiec z serii 8276. Statki te mają nośność 58 000 DWT, mogą przewozić ponad 4500 kontenerów, w tym 700 kontenerów chłodzonych (trzysta kontenerów chłodzonych w ładowniach i czterysta na pokładzie).
Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 
Życzenia PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
21.12.2004.

2005.jpg

Zmieniony ( 17.06.2011. )
 

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Stoczni Gdynia S.A.

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
21.12.2004.

20 grudnia 2004 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Stoczni Gdynia S.A. Tematem obrad było podjęcie kilku uchwał dotyczących emisji obligacji zamiennych, podwyższenia kapitału zakładowego oraz uzupełnienia składu Rady Nadzorczej.

Zmieniony ( 21.12.2004. )
Więcej…
 

Agencja Rozwoju Przemysłu w trosce o polskie stocznie budujące statki

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
16.12.2004.

sgm.jpgDepartament Centrum Stoczniowe Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. przed kilkoma tygodniami udostępnił „zainteresowanym stronom”, czyli zarządom naszych stoczni budujących statki (chodzi głównie o Stocznię Szczecińską Nowa Sp. z o. o. oraz Grupę Stoczni Gdynia S.A.), a także związkom zawodowym działającym w tych stoczniach dokument pn. "Propozycje rozwiązań wspierających funkcjonowanie sektora stoczniowego".

Zmieniony ( 16.12.2004. )
Więcej…
 

Polscy okrętowcy z pomocą fachową w Arabii Saudyjskiej?

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
15.12.2004.

Przed Stocznią Gdynia S.A., a być może i innymi firmami naszego okrętownictwa, pojawiła się szansa nawiązania konkretnej współpracy z jedną z trzech największych grup przemysłowych w Arabii Saudyjskiej. Poinformowała o tym 15 grudnia br. „Gazeta Wyborcza - Trójmiasto”, po uzyskaniu na ten temat informacji w rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Jak powiedział dziennikarzowi tej gazety prezes ARP, Arkadiusz Krężel, ostatnio w tymże kraju Bliskiego Wschodu przebywała delegacja Agencji wraz z dyrektorem technicznym gdyńskiej stoczni, znanym projektantem statków, Antonim Rylke. Szansę owej współpracy stwarza saudyjski koncern Al-Zamil Group, na którego czele stoi szejk, z wykształceniem ekonomicznym
(z tytułem dr. ekonomii), Abdul Rahmad Al-Zamil.

Zmieniony ( 16.12.2004. )
Więcej…
 
Forum Okrętowe ma nowego prezesa PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
09.12.2004.

Jerzy Lewandowski, prezes zarządu Stoczni Gdynia S.A., został prezesem Związku Pracodawców Forum Okrętowe. Na stanowisko to wybrali go jednogłośnie uczestnicy obradującego dziś w Gdańsku nadzwyczajnego walnego zgromadzenia ZP Forum Okrętowe.

Forum Okrętowe zrzesza morskie stocznie produkcyjne i remontowe, dostawców urządzeń i usług dla przemysłu okrętowego, ich zaplecze kooperacyjne i badawcze. Forum Okrętowe należy do Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, jest też członkiem CESA – Community of European Shipyards` Associations.

Jerzy Lewandowski jest doktorem nauk ekonomicznych. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego, pracował na kierowniczych stanowiskach w stoczniach remontowych i produkcyjnych. W kwietniu 2003 roku został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu Stoczni Gdynia S.A. ds. ekonomiczno-finansowych, a w lutym 2004 roku Rada Nadzorcza powołała go na stanowisko prezesa zarządu Stoczni Gdynia.

Jerzy Lewandowski zna język angielski i rosyjski. Zainteresowania: historia (zwłaszcza najnowsza), polityka i sport (tenis), który czynnie uprawia.

Krzysztof Grabowski
Doradca Zarządu
Stoczni Gdynia S.A.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Stocznia Gdynia otrzyma prawie 90 mln dolarów kredytu na budowę 10 kontenerowców PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
09.12.2004.

8 grudnia br. w Warszawie została zawarta umowa między Stocznią Gdynia S.A. a konsorcjum utworzonym przez trzy banki: Nord/LB Bank Polska Nordeutsche Landesbank S.A. (organizator konsorcjum), Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. i Bank Handlowy w Warszawie S.A. Na mocy tej umowy dla gdyńskiej stoczni zostanie otwarta linia kredytowa – do kwoty 87,3 mln USD. Będzie ona wykorzystana na zakup materiałów i urządzeń dla dziesięciu kontenerowców o nośności 39 100 DWT i zdolności przewozowej 2 700 TEU. Statki są budowane dla armatorów niemieckich.

Kredyt będzie zabezpieczony poręczeniem Skarbu Państwa i ma być spłacony do końca lipca 2007 roku.

Krzysztof Grabowski
Doradca Zarządu
Stoczni Gdynia S.A.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
 
Posiedzenie Rady Nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
05.12.2004.

2.12.2004 odbyło się kolejne posiedzenie Rady Nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Było to pierwsze posiedzenie, w którym udział wzięli nowi członkowie Rady powołani kilka tygodni temu przez ministra Skarbu Państwa.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
Więcej…
 

Ystad – Szczecin - spotkanie zarządów portów

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
05.12.2004.

30.11.2004 członkowie zarządu spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. złożyli wizytę w porcie w Ystad.

Celem spotkania z zarządem tamtejszego portu było omówienie zasad bieżącej współpracy w kontekście zwiększenia liczby połączeń promowych między Polską i Szwecją (planowane wejście na linie promów „Wawel” i „Gryf”).

Prezes ZMPSiŚ S.A. Dariusz Rutkowski zwrócił uwagę na możliwość koordynacji niektórych działań inwestycyjnych szczególnie w zakresie obsługi przewozów intermodalnych. Prezes spółki Ystad Hamn Logistyk AB, Lars Borjesson zarządzającej terenami portowymi w Ystad zaprezentował modelowy przykład funkcjonowania portu jako spółki miejskiej i współpracy firm działających na terenie portu z władzami miasta Ystad. Szwedzi przedstawili także plany rozwoju portu w Ystad uwzględniającego budowę nowych nabrzeży i utworzenie nowego rejonu przeładunkowego w tzw. porcie zewnętrznym.

Uzgodniono, że następne spotkanie zarządów obu portów odbędzie się w Szczecinie.

Wojciech Sobecki
rzecznik prasowy
Zarządu Morskich Portów
Szczecin i Świnoujście S.A.

Zmieniony ( 17.06.2011. )
 

Uroczyste otwarcie Stacji Ratownictwa Medycznego w Stoczni Gdynia S.A.

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
05.12.2004.
sala.jpg

6 grudnia 2004 roku w Stoczni Gdynia S.A. w budynku Działu Służby Ratowniczej odbyło się uroczyste, oficjalne otwarcie Stacji Ratownictwa Medycznego.

Zmieniony ( 07.12.2004. )
Więcej…
 

Co czeka bazy kontenerowe w naszych portach?

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
04.12.2004.

Coraz szybszy wzrost towarów w kontenerach przewożonych drogą morską jest nieunikniony, co zresztą widać po zamówieniach na nowe statki - kontenerowce, lokowanych przez armatorów w stoczniach zarówno europejskich, jak i działających na innych kontynentach. Jeśli chodzi o polskie porty i dokonywany w nich obrót kontenerowy, to mimo istniejącego w porcie gdyńskim terminalu kontenerowego - dziś pod nazwą Bałtycki Terminal Kontenerowy (BTC) - wciąż nie nadążamy za innymi portami, by tylko wspomnieć o takich, jak w Hamburgu, czy Rotterdamie, ale i o wielu portach skandynawskich. Fakt, że nasze porty w układzie Morze Bałtyckie - Morze Północne, jako na jednym wspólnym rynku w konteneryzacji obrotu portowego uczestniczą zaledwie w niespełna 2 procentach, dowodzi jednego: mamy tutaj sporo do nadrobienia.

Zmieniony ( 04.12.2004. )
Więcej…
 

Kolejne książki - zapowiedź wydawnicza

PDF Drukuj Email
Wpisał: Cezary   
02.12.2004.
zapowiedz.jpg

Obecnie pracujemy nad wydaniem kolejnej pozycji : Angielski dla okrętowca - 368 stron w formacie
A-6, podręcznik-samouczek połączony z rozmówkami wraz z ok. 2000 tys. haseł w polsko-angielskim i angielsko-polskim słowniku, autorstwa Andrzeja Gawędy i Jerzego Siuchnińskiego, wykonany w przystępnej i bardzo komunikatywnej formie. Planowane ukazanie się drukiem - grudzień 2004/styczeń 2005.

Zmieniony ( 02.12.2004. )
Więcej…
 
 
 
 
Strona główna
Opowieści morskie
Fundacja
Artykuły
Katalog stron
Foto Galeria
Księgarnia - sklep
FAQ
Forum dyskusyjne
Kontakt

.
Archiwum z:
 
 
 
 
Nowinki

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_newsflash.php on line 26
 
Advertisement
Foto Galeria

Najczęściej czytane

web stats
 
 
Copyright (C) 2005 - 2019 Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej